Umberto Eco, przyszedł na świat w Alessandrii 5 stycznia 1932 roku. Zmarł w Mediolanie 19 lutego 2016 roku. Był włoskim semiologiem, filozofem, bibliofilem i mediewistą, powieściopisarzem, autorem felietonów oraz eseistą.


Biografia i życiorys Umberto Eco

Jako człowiek niezwykle wykształcony, mianowicie profesor Uniwersytety we Florencji i Bolonii, uczynił swym celem dociekania semiotyczne i semiologiczne, zajmując się równolegle estetyką oraz procesami komunikacji. Sławę natomiast zyskał za sprawą swej beletrystyki.

Utwory które popełnił Umberto Eco odznaczają się wielopłaszczyznowością, jak również cechami dzieł otwartych, które mają za zadanie stymulować czytelnika by podejmował trud interpretacji własnej. Oprócz tego pisał felietony publikowane w tygodniku mediolańskim „l’Espresso”, które udało się później wydać jako zbiory zatytułowane „Zapiski na pudełku od zapałek”.

Brał czynny udział jako założyciel medioznawczych studiów Uniwersytetu San Marino, będąc również dyrektorem słynnej Scuola Superiore di Studi Umanistici i honorowym członkiem Kellogg College Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Rok 2010 zapisał się w biografii Umberto Eco członkostwem zwyczajnym Accademia dei Lincei. Eco odebrał w związku ze swymi zasługami na rzecz kultury aż 32 doktoraty honoris causa, m.in. nadane przez Uniwersytet Łódzki oraz Akademie Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zmarł przedwcześnie, chorując na raka trzustki, 19 lutego 2016 roku. Pogrzeb artysty miał miejsce 23 lutego 2016 w Mediolanie – na zamku Sforzów.

Ciekawostki o Umberto Eco

  • Jego żoną była Renatą Ramge, z którą to związek Eco zaowocował dwójką dzieci. Jego żona posiadając również tytuł profesora i obecnie jest uznawana za eksperta ws. dydaktyki muzealnej i artystycznej.
  • „Imię Róży”, czyli najsłynniejsza pozycja Eco, doczekała się popularnej ekranizacji, zdobywając oprócz tego status książki kultowej, ozdobionej aż ośmioma nagrodami, które dodatkowo nadały powieści cech zdarzenia wybitnego w świecie osób czytających, jak i znawców literatury.
  • Umberto Eco był znawcą nauki i mediów, zwłaszcza poświęcał się pracy analizującej kondycje wymienionych.
  • Tematom nad którymi się pochylał nadawał znaczenie poprzez swe niemal niezliczone eseje.

Cytaty Umberto Eco

„Badaj twarze, nie słuchaj tego, co mówią usta.”

„By istniało zwierciadło świata, świat musi mieć jakiś kształt.”

„Czasem prostaczkowie lepiej pojmują sprawy niźli uczeni.”

„Arcydzieło, nawet jeśli opowiada jakąś niezbyt wyszukaną historyjkę, skłania odbiorcę do odnajdywania w nim siebie i problemów całej ludzkości.”

„Czymże jest życie, jeśli nie umykającym cieniem snu?”
„Jeśli nasz umysł zdoła stworzyć rzecz, nad którą nie masz większej, ta rzecz z pewnością będzie istniała.”

„Jeśli trzymasz się wielkich ludzi, sam też stajesz się wielki, chociaż wielcy ludzie są w istocie bardzo mali. Władza jest wszystkim, nie ma więc powodu byś pewnego dnia nie wziął jej w swoje ręce.”

Źródła

  • https://www.brainyquote.com/authors/umberto_eco
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Umberto_Eco
  • http://blog.gandalf.com.pl/umberto-eco-obowiazkowe-powiesci-troche-ciekawostek-i-cytatow/

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Croes, Rob C. / Anefo. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły