Zbigniew Kazimierz Brzeziński przyszedł na świat w Warszawie 28 marca 1928 roku. Zmarł w Falls Chrurch 26 maja 2017 roku. Był polsko-amerykańskim politologiem, sowietologiem, profesorem nauk politycznych Uniwersytetu Columbia oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, geostrategiem i dyplomatą, jak również doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA.


Biografia i życiorys Zbigniewa Brzezińskiego

Od roku 1945 podejmował studia ekonomiczne oraz politologiczne na Uniwersytecie McGilla w Montrealu, uzyskując tytuł magistra w roku 1950. Następnie doktoryzował się na Harvardzie – w Ośrodku Badań Rosyjskich, broniąc pracy doktorskiej z sukcesem w roku 1953. Podjął pracę wykładowcy na Harvardzie, w centrum swych zainteresowań stawiając tzw. „Narodowy komunizm”. Był zwolennikiem „pokojowej neutralizacji” wybranych krajów komunistycznych, polegającej na obejmowaniu ich amerykańska strefą wpływów. W 1960 Brzeziński został członkiem wpływowego Council on Foreign Relations. Był zaangażowany w kampanie prezydencką J.F. Kennedy’ego. W październiku 1961 Zbigniew Brzeziński został natomiast dyrektorem Instytutu Badań nad Komunizmem na Uniwersytecie Columbia. W połowie lat 60. występował jako polityczny komentator w amerykańskich mediach. Związany był ściśle z administracją prezydenta Johnsona. W 1970 Brzeziński opublikował swą słynna książkę „Between Two Ages. America’s Role in Technetronic Era”. W roku 1973 został przewodniczącym Komisji Trójstronnej. W 1977 został doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Pod koniec 1980 Brzeziński wsparł działania prezydenta J. Cartera w celu zapobiegania groźbie interwencji ZSRR w Polsce. Kontynuował przy tym swą prace naukową. W 1987 ukazała się jego książka „Game Plan. How to Conduct the U.S.-Soviet Contest”, w której postawił tezę, że zachodni model cywilizacji wygrał ostatecznie walkę ideologiczną i filozoficzną z modelem radzieckim. W 1993 opublikował swoja kolejną książkę pt. „Out of Control. Global Turmoil on the Eve of the Twenty-First Century”, w której krytykował nadmierny konsumpcjonizm społeczeństw Zachodu. Był przeciwny zaangażowaniu USA w Afganistanie i Zatoce Perskiej. Popierał kandydaturę Baracka Obamy. Wyznawał pogląd twardego dyskursu wobec Rosji, będąc zwolennikiem budowy tarczy antyrakietowej na przykład w Polsce.

Zmarł 26 maja 2017 w szpitalu w Falls Church.

Ciekawostki o Zbigniewie Brzezińskim

  • Działał na rzecz dozbrojenia mudżahedinów w Afganistanie, którzy w czasie lat 80. opierali się radzieckiej inwazji. W efekcie słynne stingery, czyli amerykańskie wyrzutnie rakiet, zastosowane przez wojska Afganistanu przeciwko ZSRR, sprawiły, że ten ostatni utracił dominacje w powietrzu, co interpretowane jest w kategoriach ostatecznej utraty przewagi ZSRR w ogóle i przegranej w ostatecznym rozrachunku całej wojny w Afganistanie.
  • Zbigniew Brzeziński był odegrał znaczną rolę w osłabieniu wpływów ZSRR, jak również w zakresie normalizacji stosunków USA z Chinami.
  • Dostrzegał szereg zagrożeń związanych z zaangażowanie USA na Bliskim Wschodzie.
  • Nazwano Brzezińskiego „prawdziwą kopalnią nowych idei” oraz „jedną z najszybciej wschodzących gwiazd administracji Johnsona”.

Cytaty Zbigniewa Brzezińskiego

„Ameryka jest zbyt słaba, by sama rozwiązywać problemy światowe i zbyt potężna, by można je rozwiązać bez niej.”

„Te ciągłe nieodpowiedzialne bzdury o jakimś zamachu smoleńskim, bez wskazania, kto jest za ten zamach odpowiedzialny, ale sugerując, że to jest prawdopodobnie rząd polski, a może i sowieci, może i razem. To jest coś tak wstrętnego i szkodliwego, że, mam nadzieję, osoby bardziej odpowiedzialne w opozycji rządowej jakoś inaczej odniosą się do tego. To jest strasznie wredna robota robiona widocznie przez parę osób cierpiących na jakieś psychologiczne trudności, które, być może, z punktu widzenia ludzkiego są zrozumiałe, ale dla których nie ma miejscu w życiu politycznym.”

„Rosja może być albo imperium albo demokracją, ale nie może być jednocześnie i jednym i drugim.”

„Po zimnej wojnie można mówić o jednym wielkim, historycznym sukcesie Jana Pawła II, to uduchowienie nowoczesnego świata.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Brzezi%C5%84ski
  • https://www.wprost.pl/194740/Biografia-Zbigniewa-Brzezinskiego-czlowiek-ktory-dazyl-do-wyzwolenie-Polski
  • http://wyborcza.pl/1,75968,3352458.html?disableRedirects=true
  • https://www.brainyquote.com/authors/zbigniew_brzezinski

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Tobias Kleinschmidt. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0 DE.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły