Arthur Ignatius Conan Doyle przyszedł na świat w Edynburgu 22 maja 1859 roku. Zmarł w Crowborough 7 lipca 1930 roku. Był szkockim pisarzem, lekarzem, wolnomularzem i spirytystą, czołowym twórcą z zakresu literatury detektywistycznej, twórcą słynnego bohatera – Sherlocka Holmesa.


Biografia i życiorys Arthura Conana Doyle’a

Korzenie Arhura Doyle’a stanowiła spauperyzowana arystokratyczna rodzina, w której dochodziło do scen dantejskich, za sprawą awantur, jakie wszczynał jego ojciec – bywający często pod wpływem alkoholu i narkotyków. Odpowiedzialność za dom spadała zatem na jego matkę, która zmuszona była dorabiać jako praczka.

Młody Doyle tymczasem uczył się dobrze, na tyle skutecznie, by podjąć studia medyczne w Edynburgu i w terminie ukończyć je. Następnie, w roku 1890 podjął praktykę lekarską. Później już jednak zajął się prawie wyłącznie pisarstwem. Oprócz znanych nam dziś utworów kryminalnych pisał wówczas również powieści historyczne, również o charakterze fantastyczno-naukowym, ale i sensacyjne oraz pozycje niebeletrystyczne.

Oprócz pisarstwa, Doyle zajmował się również tak zwanym spirytyzmem, co szło w parze z badaniem historii starożytnych Greków.

Do dzieł najważniejszych Doyle’a należą takie jak choćby „Pies Baskerville’ów”, „Zaginiony świat” czy też „Studium w szkarłacie”. Dorobek Arthura Doyle’a to również jego próby poetyckie oraz powieści strachu i grozy, porównywane niekiedy do dokonań takich jak Edgar Allan Poe czy też Ambrose Bierce.

Stworzył jednak przede wszystkim postaci ponadczasowe takie jak Sherlock Holmes i doktor Watson – w tym drugim znawcy dopatrują się alter-ego autora.

Zmarł w Crowborough 7 lipca 1930 roku.

Ciekawostki o Arthurze Conanie Doyle’u

  • Miasto Meiringen w Szwajcarii Doyle uczynił miejscem akcji opowiadania zatytułowanego „Ostatnia zagadka”, w którym to autor uśmiercił swego bohatera Holmesa. W 1988 roku stanął w tym mieście pomnik słynnego detektywa – na placu o nazwie Arthur Conan Doyle. Ponadto utworzono Muzeum Sherlocka Holmesa ku czci sławnego autora i jego bohatera.
  • Pewien kryminalny przypadek, którego bohaterem był Oscar Slater – oskarżony o morderstwo Marion Glichrist, zamożnej 82-latki z Glasgow, został wzięty pod uwagę dochodzeniową przy zastosowaniu „metody Holmesa”. Doyle odkrył wówczas nowe dowody, zdecydował się nawet przesłuchać ponownie wielu świadków, w efekcie zakwestionował dowody oskarżenia, co też następnie opisał w 1912 roku w artykule „Sprawa Oscara Slatera”. Zakończył to wnioskiem, że ofiara znała sprawcę i wpuściła go do mieszkania. Dowody wskazywały, iż oskarżono Slatera, by szybko zakończyć sprawę. Stwierdzenia Doyle’a tymczasem zostały opublikowane jako wniosek o uniewinnienie Slatera. Szkockie władze wszystko to jednak zignorowały. Dopiero w 1927 roku, czyli po 18 latach, zwolniono Slatera z więzienia. Za spędzenie w zamknięciu niemal dwóch dekad dostał on rekompensatę w wysokości sześciu tysięcy funtów.

Cytaty Arthura Conana Doyle’a

„(…) Co jasne i oczywiste, budzi mniejsze przerażenie niż przypuszczenia i pogłoski.”

„Im dane wydarzenie jest bardziej dziwaczne i groteskowe, w tym większym stopniu zasługuje na dokładne zbadanie, a ten sam szczegół, który zdaje się komplikować sprawę, jeśli jest należycie rozważony i potraktowany, może wyjaśnić wszystkie niewiadome.”

„Intensywny wysiłek umysłowy ma to do siebie, że zaciera w pamięci ostatnie wydarzenia.”
„Może wyda ci się to dziwne, ale uważam, że duszna atmosfera sprzyja koncentracji myśli.”

„Na świecie jest wiele rzeczy oczywistych, których jednak nikt nigdy nie zauważa.”

„Im bardziej pospolita i banalna jest zbrodnia, tym trudniej ją wykryć.”

„Dla wielkiego umysłu nie ma rzeczy małych.”

„Półprawdy są gorsze od milczenia.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Arthur_Conan_Doyle
  • https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Doyle-Arthur-Conan;3894043.html
  • https://www.brainyquote.com/authors/arthur_conan_doyle

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły