Tomasz Gollob, urodzony 11 kwietnia 1971 w Bydgoszczy, jest dotąd najlepszym polskim zawodnikiem startującym w wyścigach motocyklowych na żużlu. Odniósł największe zwycięstwa w Polsce i za granicą.


Biografia i życiorys Tomasza Golloba

Zanim podjął karierę żużlową, startował w zawodach motocrossowych oraz w wyścigach motocyklowych. Debiut żużlowy odbył się w roku 1988, a ściślej w Polonii Bydgoszcz, czyli w tym klubie, z którym właściwie był Gollob związany aż do roku 2003. Młodzieżowym mistrzem Polski został w 1990 roku i 1992. Czas na start w mistrzostwach świata przyszedł dla Golloba następnie w roku 1993, później natomiast okazało się być już tylko lepiej i lepiej, bowiem wielokrotnie udawało mu się zdobywać nalepsze medale: zdobył srebrno w 1999 i w roku 2009, brąz natomiast w 1997, 1998, 2001 oraz w roku 2008. Wreszcie w roku 2010 przyszła kolej i czas na mistrzostwo świata indywidualne – zdobył wówczas mistrza jako drugi w historii Polak. W drużynowych mistrzostwach świata natomiast został Gollob człowiekiem nagrodzonym pięcioma złotymi (1996, 2005, 2007, 2009, 2010 r.) i czterema medalami srebrnymi (1994, 1997, 2001 i 2008 r.). Zdobywał także, bo i nie mogło być inaczej – medale indywidualnych mistrzostw Polski. Z Unią Tarnów został związany od roku 2003, z którym to klubem zdobył tytuły mistrza Polski drużynowego w 2004 i roku 2005.

10 czerwca 2007 roku Gollob przeżył bez większego szwanku wypadek lotniczy. Najcięższych obrażeń wtedy to doznał Władysław Gollob – ojciec Tomasza. Jest prawdopodobne, że przyczyną wypadku była całkiem błędna próba lądowania awionetką na lotnisku zbyt małym, nieprzystosowanym dla samolotów o wadze jak ta, która podróżowali.

21 września 2013 roku w czasie zawodów Grand Prix Szwecji doszło do tragedii. Było to w Sztokholmie – Tomasz Gollob podczas pokonywania drugiego łuku pierwszego okrążenia toru uległ wypadkowi. Na tylne koło motocykla Golloba najechał siedzący mu na ogonie Brytyjczyk. Polak doznał wstrząśnienia mózgu, a także niezwykle groźnego przesunięcia kręgu w kręgosłupie.

Wreszcie 23 kwietnia 2017 roku w Chełmie. W czasie jazdy crossowej Gollob miał znów wypadek, tym razem najtragiczniejszy. Lekarze orzekli, że rokowania są złe – na odzyskanie sprawności ruchowej nie dają polskiemu mistrzowi wielkich szans.

Ciekawostki o Tomaszu Gollobie

  • W związku z bardzo poważnym urazem odniesionym w wypadku na torze crossowym w Nowej Dębie w roku 2017, Tomasz Gollob wyjechał do Chin by można było przeprowadzić na nim intensywne sesje akupunktury. Niestety okazało się, że stan zdrowia Golloba nie tylko nie wrócił do normy jako takiej, ale przeszywające bóle nasiliły się.
  • Tomasz Gollob ma bratanka, który swego czasu świetnie rokował odnośnie startów żużlowych. Niestety talent i predyspozycje nie zostały wykorzystane.
  • Zespoły takie jak My Riot i Peja skorzystały z wizerunku Tomasza Golloba kręcąc teledyski do swych utworów.

Cytaty Tomasza Golloba

„Dwadzieścia lat pracowałem i wreszcie wszystko mam. Dobrze, że już jestem tym mistrzem świata.”

„Dziennikarze mogą pisać wszystko, ale dla mnie jest w tej chwili najważniejszy tylko następny turniej. W tym sezonie udało mi znaleźć luz. Jestem dobrze przygotowany, mam szybkie motocykle i co mogę jeszcze zrobić? Tylko walczyć o wygrane w kolejnych wyścigach. Nauczyłem się już, że gdy się czegoś za bardzo chce, to często nie wychodzi.”

„Moim celem jest oczywiście mistrzostwo! Stać mnie na to, aby w pozostałych sześciu turniejach pojechać równie skutecznie.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Gollob
  • https://biografia24.pl/tomasz-gollob/
  • http://www.newsweek.pl/sport/tomasz-gollob-czlowiek-z-zuzla-sylwetka-zuzlowca-newsweek-pl,artykuly,276965,1.html

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Crash override83. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły