Borixon, znany również jako Borygo, a właściwie Tomasz Borycki, czyli ten, który przyszedł na świat w Kielcach 15 czerwca 1977 roku. Polski raper i producent muzyczny.


Biografia i życiorys Borixona

Działalność swą artystyczną Tomasz Borycki zaczynał jeszcze w latach wczesnych 90., XX w.. U samych początków swej drogi w tym kierunku był hypemanem popularnego Liroya. Natomiast rok 1996 oznacza w jego biografii rozpoczęcie prac w grupie Wzgórze Ya-Pa 3 (nagrał z tą kapelą płytę zatytułowaną „Centrum”, w tym piosenki takie jak na przykład „Czekam”, czy też popularne „Palenie” oraz „Język polski”). Wydawnictwu temu udało się wtedy zdobyć nominację do popularnego Fryderyka, czyli do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. W 1998 roku natomiast na półki sklepowe wyszedł kolejny album wspomnianego zespołu zatytułowany „Trzy”. Płyta jakkolwiek odniosła względem poprzedniej mniejszy sukces, to jednak zawiera największy przebój – „Ja mam to co ty”.

W 1999 roku ukazała się z kolei płyta z remiksami popularnych numerów, zatytułowana „Ja mam to co ty”. Borixon gościł także na płytach wykonawców jak V.E.T.O. czy grupy Molesta.

W 2001 roku Tomasz Borycki już jako Borixon wypuścił pierwszy swój album solo, zatytułowany „WYP3 kolejna część”. Nagrania z tego krążka dotarły wówczas do 22. miejsca listy OLiS. Wydaniem tamtej płyty Borixona zajęła się firma Krzysztofa Kozaka R.R.X., natomiast w nagraniach brali udział m.in. tacy jak Tede czy PeIHa. W 2002 roku przyszedł i czas na wyjście ostatniej płyty z serii WYP3, a pt. „Stara szkoła rapu”, lecz wkrótce kapela nieoficjalnie zakończyła swą działalność na skutek wewnętrznych niesnasek.

W 2002 roku wyszedł drugi longplay solowy Borixona zatytułowany „Mam pięć gram”, będący owocem współpracy Borixona z firmą Camey Studio. Na płycie tej gościnnie pojawili choćby tacy jak Gutek oraz Selma. Materiał spotkał się wbrew oczekiwaniom twórców z przyjęciem chłodnym, nie odnosząc jednak żadnego sukcesu komercyjnego. 23 maja 2003 roku był czasem z kolei wyjścia trzeciego albumu Borixona pt. „Hardcorowa komercja – Nic naprawdę”, a wyprodukowany głównie siłą DJ-a 100 Karatów, lecz i to wydawnictwo dotarło zaledwie do 31. miejsca zestawienia OLiS. Sukcesem jedynym z czasu tego albumu była piosenka pt. „Platynowe sombrero”, a emitowana na falach telewizji VIVA Polska.

6 listopada 2004 roku, czyli Borixona teledysk do utworu „Sprawdź to działa”, promo albumu już czwartego Boryckiego, zatytułowanego „Rap daje mi siłę”, w tym „Sprawdź to działa”. Rok 2004 to z kolei w biografii Borygo pierwszy w dorobku tak zwany nielegal, pt. „Kielce sie palom”. W 2005 roku wyszło wideo promujące „Rap daje mi siłę”, a zrealizowany do numeru „Ja tu zostaje”. 9 grudnia 2006 roku wyszła natomiast płyta Borixona pt. „Zacieram ręce dzieciak”. Gościnnie wystąpili tam tacy jak Bezik czy Kajman.

W 2007 roku Borixon podjął się nagrań z Warszafskim Deszczem i Piha. Z kolei w 2008 roku mógł dograć się na krążkach takich twórców jak: PTP, Emo, Kajmana, DJ Decksa. Maj 2009 roku miał miejsce w świetle albumu pod tytułem”Semtex”, który Borixon nagrał wraz z Kajmanem i PRW.RS-em. Borygo mógł jednocześnie zagościć na albumie Onara, czyli materiale zatytułowanym „Jeden na milion” (2009).

W kwietniu 2012 roku wyszedł na rynek numer „Skrawki”. 2 czerwca wyszedł wreszcie album „Rap Not Dead”. Wśród gości na albumie nie zabrakło bynajmniej jego dobrych ziomków, takich jak Popek, czy Sobota, ale i Palucha czy Bosskiego Romana. Powrotna ta płyta zaskarbiła sobie przychylność odbiorców, docierając do nie takiego złego, bo 16. miejsca polskiego zestawienia OLiS. W ramach promocji nagrano aż cztery sztuki video. Również w 2012 roku Borixon działał w rejestrowaniu materiału na debiutancki album Donatana pt. „Równonoc. Słowiańska dusza”.

Wreszcie w 2015 roku miało miejsce wydarzenie w jego biografii przełomowe, ponieważ Borixon zasilił skład popularnego dziś Gangu Albanii, który powstał dzięki Robertowi M oraz Popkowi. Album Gangu Albanii pod tytułem „Królowie życia” został strzałem złotym, bo zadebiutował w świetnym stylu na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS, uzyskując status płyty diamentowej.

W 2016 roku zespół Gang Albanii nominowano do nagrody Bestsellery Empiku 2015, kategorią zaś tego została „Muzyka polska”, właśnie za album „Królowie życia”. Na początku 2017 roku Popek podał informacje o decyzji usuwającej ze składu Gangu Albanii Roberta Mączyńskiego.

Końcem grudnia 2017 roku Tomasz „Borixon” Borycki wydał informacje na temat zakończenia działalności zespołu Gang Albanii.

Ciekawostki o Borixonie

  • Zwrotki Borixona znalazły się w nielegalu Projektu Hamas – „Nielegal stary numer”.
  • Borycki gościł na pierwszym solowym albumie Żuroma – „A póki co…”, następnie Piha – „Boisz się alarmów…”.
  • Borixon gościł na nielegalu Wendetty i kolejnych wydawnictwach V.E.T.O. i Żuroma.

Cytaty Borixona

„Ja mam to, czego nie masz ty,
Masz to, czego nie mam ja,
Mam to, czego nie masz ty,
Masz to, czego nie mam ja…”

„Błyszcz, błyszcz, potrzebuję twojego blaku dziś.
Patrz na mnie, musisz przy mnie być.
Zabiorę cię tam, gdzie nie zabrał nikogo nikt,
Ten sam rytm, twoi ludzie,
ja i ty, błyszcz dla mnie,
Patrz na mnie, kochaj mnie,
Cały czas zajmie nam ta troska.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Borixon
  • https://www.hip-hop.pl/teksty/projector.php?id=1126623009
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Borixon

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Dawid Branecki. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły