Włodzimierz Lenin (ur. 10 kwietnia 1870 roku w Symbirsku, zm. w Gorkach 21 stycznia 1924 roku), był piewcą komunizmu, jego ideologiem i  teoretykiem, autorem systemu zwanego leninizmem.


Biografia i życiorys Lenina

Władimir Iljicz Lenin, urodził się w Symbirsku w roku 1870. Ukończył gimnazjum, by później studiować prawo. Przebywał chwilowo na zesłaniu, mogąc następnie ukończyć rozpoczęte studia. Z początku parał się czynnościami sądowymi w charakterze obrońcy. W roku 1895 roku nadszedł wreszcie moment utworzenia jego Związku Walki o Wyzwolenie Klasy Robotniczej, za co m.in. został ponownie i karnie zesłany na Sybir. Po zwolnieniu z tej kary wyemigrował Lenin do Niemiec, gdzie przyjąwszy swój sławny później pseudonim (Lenin), podejmował się prac redakcyjnych w ramach gazety rewolucyjnej „Iskra”. Był wielkim sympatykiem, wyznawcą oraz człowiekiem bolszewików, wkrótce także ich przywódcą. Lata 1912 – 1914 działał jako korespondent gazety rosyjskiej zatytułowanej „Prawda” (przebywał wówczas w Krakowie). Czas I wojny spędzał m.in. w Szwajcarii. Brał udział w obradującej wtedy II Międzynarodówce, będąc bolszewikiem przeciwnym wojnie. W 1917 roku Lenin powrócił do Rosji by ogłosić swe sławne następnie tezy kwietniowe. Musiał w związku z tym znowu okresowo uchodzić poza granice Rosji. Do swej ojczyzny tym razem wrócił jednak bardzo szybko z konkretnymi planami. Udało mu się przejąć władzę w październiku 1917. Jednocześnie został sprawcą wybuchu rosyjskiej wojny domowej. Jako współautor tak zwanego „czerwonego terroru” utworzył Czeka, mianowicie siły specjalnie dedykowane walce z „elementami” antyrewolucyjnymi. Nastał wkrótce za jego sprawą rosyjski komunizm wojenny, czyli system charakteryzujący się nacjonalizowaniem przemysłu, ustrój będący systemem kartkowym i kolektywizującym rolnictwo. Okazało się to wkrótce katastrofalne w skutkach, wskutek czego tenże Lenin od komunizmu wojennego podjął w roku 1921 próbę ratowania również siebie poprzez wprowadzenie do gospodarki elementów rynkowych. W 1922 roku był Lenin twórcą osławionej III Międzynarodówki. Powstało to w tym czasie ZSRR. Lenin zdecydował się zakończyć wojnę z Niemcami w 1918 roku. Wódz rewolucji proletariackiej zmarł w 1924 roku. Spoczywa do dziś w mauzoleum na Placu Czerwonym.

Ciekawostki o Leninie

  • Lenin zostawił po sobie testament, w którym umieścił informację, by nie dopuszczać do władzy Stalina, gdyż jest on „zbyt wielkim grubianinem”.
  • Domagał się rewolucji proletariackiej w Niemczech, na co zareagowały ówczesne władze Niemiec – umieszczając Lenina w zaplombowanym pociągu do Rosji, aby to tam poprowadził swoją rewolucję.
  • Po nieudanym, przedwczesnym przewrocie bolszewickim, ukrywał się w obawie przed aresztowaniem, mimo że nie poszukiwano go nazbyt gorliwie.

Cytaty Lenina

„Bolszewizm wyrósł, ukształtował się i zahartował w długoletniej walce przeciwko drobnomieszczańskiej rewolucyjności, która trąci anarchizmem.”

„Nasz kodeks moralny jest absolutnie nowy. (…) nam wszystko wolno, ponieważ jako pierwsi na świecie wyciągamy miecz nie w celu zniewolenia, lecz w imię wolności i wyzwolenia spod ucisku.”

„Państwo – aparat do systematycznego stosowania gwałtu i podporządkowywania ludzi gwałtowi.”

„Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.”

„Socjalizm to nic innego jak państwowy monopol kapitalistyczny stworzony dla korzyści wszystkich ludzi.”

Źródła

  • „300 postaci które zmieniły historię Polski i świata”. Videograf II, Chorzów 2008
  • „Mały Oksfordzki Słownik Historii Świata w XX wieku”. Świat Książki, Warszawa 1995
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Lenin
  • https://biografia24.pl/wlodzimierz-lenin/
  • https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Lenin-Wlodzimierz-I;3931555.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.3 / 5. Oddanych głosów: 6

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły