Tomasz Budzyński przyszedł na świat w Tarnobrzegu, 2 października 1962 roku. Jest polskim wokalistą rockowym, malarzem i poetą. Członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.


Biografia i życiorys Tomasza Budzyńskiego

Przyszedł na świat w Tarnobrzegu, aby po kilku latach przeprowadzić się do Puław, gdzie dorastał. Ukończył później liceum plastyczne w miejscowości Nałęczów. W latach 90. XX w. Budzyński mieszkał również w Warszawie, natomiast obecnie zamieszkuje w Poznaniu. Znany jest przede wszystkim jako lider i wokalista zespołów takich jak Siekiera, później Armia, również 2Tm2,3, jak i Budzy i Trupia Czaszka. Nagrał także solowe wydawnictwa takie jak „Taniec szkieletów” z roku 2002, jak i „Luna” i „Osobliwości” (odpowiednio 2008 i 2011). Jest kompozytorem muzyki użytej w przedstawieniu „Iuvenilium Permanens”, które to wystawiane było na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Prowadził oprócz tego program „Radio NRD” emitowanego w Radio Józef. Jest żonaty, jest ojcem dwojga dzieci. W roku 2009 Tomasz Budzyński założył kulturalne stowarzyszenie „Niewidzialna Armia”, któremu prezesuje.

Latem 2010 roku wspomniane Stowarzyszenie „Niewidzialna Armia” podjęło się nakręcenia filmu pt. „Podróż na Wschód”, którego to Tomasz Budzyński został współreżyserem. Zagrał tamże rolę Herbaciarza. W tym samym roku podjął się również napisania książki autobiograficznej „Soul Side Story”. Film miał swą premierę w roku 2011 – na festiwalu o nazwie Nowe Horyzonty.

Tomasz Budzyński, jako znajomy Andrzeja Stasiuka, został dzięki niemu poznany z osobą Mikołaja Trzaski. Obaj muzycy w krótkim czasie postanowili podjąć współpracę, a ze strony Budzyńskiego padła propozycja, żeby owocem ich pracy była interpretacja poezji francuskiego poety Arthura Rimbauda. Później do duetu Budzyński – Trzaska dołączył Michał Jacaszek. Trio to debiutowało koncertowo wkrótce, bo w lipcu 2014 r. – 2 lipca, a miejscem debiutu było Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, a 12 lipca w Krakowie odbył się tenże „live” w ramach popularnego projektu Męskie Granie. Trio przyjęło wymowną nazwę Rimbaud, a płyta z tą nazwą wyszła 5 czerwca 2015 r..

W 2018 roku na półkach sklepowych ukazała się płyta pt. „Stutthof. Apel Cieni”. Zawiera ona studyjną wersję muzycznego programu, który wykonuje Tomasz Budzyński, oraz inni muzycy (m.in. basista Armii, Dariusz Budkiewicz).

Malarstwo Tomasza Budzyńskiego jest z kolei uznawane za osadzone w tradycji. Obrazy jego doczekały się wystawienia w różnych galeriach.

Od października 2016 r. prowadzi na falach Radia Poznań audycję „Melodramat – magazyn muzyki nieobecnej”.

Ciekawostki o Tomaszu Budzyńskim

  • W 2011 roku ukazała się autobiografia Tomasz Budzyńskiego pt: „Soul Side Story”.
  • 30 lipca 2014 r. Tomasz Budzyński został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczeniem prestiżowym, bo Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – a to za zasługi na rzecz rozwoju kultury, jak i za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.
  • Wydał solowe albumy, takie jak „Taniec Szkieletów”; „Luna” oraz „Osobliwości”.
  • 25 maja 2011 r. minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył Tomasza Budzyńskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
  • Zespół Armia, któremu Budzyński lideruje, jest uważana za klasyk polskiej sceny rockowej.

Cytaty Tomasza Budzyńskiego

„Dzieciństwo to dla mnie święty czas. Dziecko poznaje świat w sposób bezpośredni, nie przez kulturę. My poznajemy świat tylko przez kulturę: przez telewizor, filmy, książki, Internet, gazety. Poznajemy coś, bo ktoś nam już o tym mówił. A dziecku nikt jeszcze tego nie zdążył powiedzieć. Dotyka trawy, kwiatów, widzi słońce, takie jakie ono jest naprawdę. Dziecko poznaje w sposób czysty.”

„Dziecko widzi więcej. Widzi świat w całym swoim pięknie. Ono czuje, że Bóg stworzył dobry świat. Ja już to zatracam. Ale mam pamięć i wracam do wspomnień z dzieciństwa. Nie jest to sentymentalizm w stylu, że „kiedyś to było lepiej…”. Nie! Dziecko żyje w rajskiej krainie. A potem musi uczestniczyć w kulturze, bo każą mu dorośli. Tak, to jest chyba jakaś kara! No a potem ta szkoła!”

„Pomimo że byłem anarchistą, pozostałem człowiekiem religijnym, miałem potrzeby duchowe, ale do kościoła chodziłem wtedy, gdy mi to odpowiadało. Mimo zainteresowań religiami Wschodu nigdy nie odrzuciłem Boga.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Rafał Nowakowski & Grzegorz Kszczotek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Budzy%C5%84ski
https://www.filmweb.pl/person/Tomasz+Budzy%C5%84ski-1657487/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Tomasz_Budzy%C5%84ski
https://pl.aleteia.org/2017/10/14/budzynski-20-lat-po-radykalnych-bog-ma-na-nas-swoje-sposoby-wywiad/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły