Wiktor Suworow, a właściwie Władimir Bogdanowicz Riezun, przyszedł na świat w Barabaszu, w ZSRR. Jest rosyjskim pisarzem i historykiem, byłym oficerem armii ZSRR oraz radzieckiego wywiadu wojskowego o nazwie GRU.


Biografia i życiorys Wiktora Suworowa

Urodził się w rodzinie o zdecydowanie wojskowych tradycjach – żołnierzem zawodowym był zarówno ojciec Suworowa, Bogdan Riezun (major artylerzysta), jak i jego brat (podpułkownik wojsk rakietowych).

W roku 1954 Wiktor Suworow rozpoczął naukę w szkole cywilnej, natomiast od 1958 do 1963 pobierał nauki w szkole woroneskiej, a następnie do 1965 przebywał jako uczeń Kalinińskiej Suworowskiej Szkole Wojskowej. Po ukończeniu tejże szkoły został przyjęty na drugi rok Kijowskiej Wyższej Ogólnowojskowej Szkoły Dowódczej im. M.W. Frunzego, aby wraz z rokiem 1967, czyli po ukończeniu tej szkoły, otrzymać stopień wojskowy porucznika.

Będąc dowódcą kompanii czołgów brał Suworow udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w roku 1968. Później, do roku 1970, Suworow odbywał służbę w 1 Batalionie 145 Gwardyjskiego Budapeszteńskiego Szkolnego Pułku Zmechanizowanego, a to na poligonie storożenieckim, w ramach przygotowania podoficerów zwiadu Karpackiego Okręgu Wojskowego. Został następnie przeniesiony do Wydziału Zwiadu (Nadwołżańskiego Okręgu Wojskowego) i do 808 Samodzielnej Armijnej Kompanii Zwiadu Specnaz.

W roku 1971 Wiktor Suworow rozpoczął studia w moskiewskiej Wojskowej Akademii Dyplomatycznej, kończąc ten tok edukacji w roku 1974. Kilka miesięcy po ukończeniu Akademii mógł przebywać w Zarządzie Informacji, czyli sekcji zajmującej się badaniem broni i sprzętu wojskowego armii państw tak zwanych kapitalistycznych. W latach 1974–1978 Wiktor Suworow pełnił służbę w rezydenturze dyplomatycznej GRU w Genewie. 10 czerwca 1978 zbiegł do Wielkiej Brytanii, bowiem, jak sam podaje, zdradził ojczyznę.

Ciekawostki o Wiktorze Suworowie

  • Ma żonę Tatianę, córkę Oksanę i syna Aleksandra.
  • W młodości pełnił służbę oficera armii sowieckiej i sowieckiego wywiadu wojskowego o nazwie GRU.
  • W 1978 roku Wiktor Suworow uciekł do Wielkiej Brytanii, co zostało jednoznacznie uznane za zdradę stanu.
  • Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR zdecydowało się skazać Suworowa zaocznie na wymiar kary najwyższy, bo na karę śmierci.
  • W roku 1970 roku postanowieniem władz został skierowany na szkolenie w Wojskowej Akademii Dyplomatycznej w Moskwie.
  • W swoich książkach Suworow przedstawia niezwykle interesujące opisy szkoleń w ramach kształcenia sowieckich działaczy służb specjalnych.

Cytaty Wiktora Suworowa

„Kiedy po chodnikach walą podkute buty, kiedy wokół słychać zgrzyt i łomot niezliczonych czołgów – za późno na krzyk. Trzeba strzelać albo milczeć. (…) Szaleńcami są ci, co na swoich brudnych czołgach wdzierają się do pięknych, spokojnych miast; szaleńcami są ci, co wiedzą że prędzej czy później te czołgi wtargną na Schwarzenbergplatz i nie robią nic, aby temu zapobiec. (…) Źle być bezradnym obywatelem kraju, po którego drogach ze zgrzytem i hukiem suną pancerne kolumny wyzwolicieli. A czyż lepiej być wyzwolicielem?”

„Ludzie dzielą się na kapitalistów i socjalistów. Jedni i drudzy potrzebują pieniędzy. Różnią ich tylko metody zdobywania. Jeżeli kapitalista potrzebuje pieniędzy, ostro zabiera się do pracy. Jeżeli socjalista potrzebuje pieniędzy, rzuca robotę i innych namawia, by poszli w jego ślady.”

„Mamy bardzo prostą zasadę: rubel za wejście, dwa za wyjście. To znaczy, że wstąpić do organizacji jest trudno, ale znacznie trudniej ją opuścić. Teoretycznie dla wszystkich jej członków przewidziano tylko jedno wyjście: przez komin. Dla jednych z najwyższymi honorami, dla innych hańbiące, ale komin jest jeden.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Suworow
https://www.filmweb.pl/person/Wiktor+Suworow-475835/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Wiktor_Suworow
https://poranny.pl/wiktor-suworow-zyje-z-wyrokiem-smierci/ar/5376802

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły