Wiadomości o Aleksandrze czerpiemy z żywota św. Jerzego. Nie wiadomo kiedy dokładnie przyszła na świat, ale wiadomo nieco o dacie jej śmierci, mianowicie w roku 303 lub 313. Cesarzowa Aleksandra miała ponieść śmierć męczeńską w Nikomedii wraz ze świętym Jerzym.


Biografia i życiorys św. Aleksandry

Wiara Aleksandry była pod silnym wpływem cierpień świętego Jerzego. Obserwując bowiem jego cierpienia zadawane mu przez rzymskich siepaczy, była świadkiem wielkich zdarzeń, jak na przykład takich, o których mówi żywot świętego Jerzego Męczennika. Mowa bowiem tam o obecności Aleksandry podczas zadawania Jerzemu tortur na kole tortur, czyli wbijaniu w jego ciało noży i gwoździ. Miała tam miejsce interwencja anioła, który sprawił, że głębokie krwawiące rany Jerzego zagoiły się gdy ten wzywał imię Jezusa. Wówczas to Aleksandra natychmiast zapragnęła wyznać wiarę w Boga, gdy tymczasem niekajaki prokonsul Magnecjusz nagle powstrzymał ją od tego świadom, z czym takie wyznanie wiary może się tylko wiązać. Lecz Aleksandra nie była światkiem wyłącznie tego, bowiem widziała również Jerzego zanurzonego w dole z wapnem, z czego święty wyszedł bez szwanku. Jerzy był również autorem cudu rozbicia imieniem Pana wizerunków bóstw w świątyni Apollina, a wtedy już Aleksandra całkowicie na takie wyznanie wiary zdecydowała się, mimo grożących jej reperkusji. Cesarz Dioklecjan dowiedziawszy się o tym z miejsca skazał ją na karę ścięcia razem z Jerzym. Cud jednak nastał, ponieważ prowadzona na szafot zasłabła, usiadła na kamieniu i zmarła. Istnieje wersja druga tej legendy, jakoby została faktycznie ścięta razem z Jerzym, lecz trudno tu o fakty, łatwo natomiast o spekulacje całkiem legendarne.

Istnieje domniemanie, że Aleksandra była żoną właśnie wspomnianego Dioklecjana, podczas gdy inne źródła zaprzeczają temu, przypisując jej związek raczej z jednym z piętnastu innych władców, którzy rządzili wówczas w imperium.

Ciekawostki o św. Aleksandrze

  • Istnieje wiele źródeł, lecz żadne nie jest dość wiarygodne by spekulować dokładnie o zarówno dacie przyjścia na świat Aleksandry, jak i jej dokładnej śmierci oraz na temat tego, jak odeszła, bowiem została ścięta lub odeszła wskutek śmierci naturalnej.
  • Temat Aleksandry stał się wdzięcznym motywem chrześcijańskiej ikonografii, jako element rzeczywistego a wielkiego zawierzenia w dzieło Jezusa Chrystusa.

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandra_Cesarzowa
  • https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-20a.php3

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły