Czesław Juliusz Niemen, właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, przyszedł na świat w Starych Wasiliszkach koło Grodna, 16 lutego 1939 roku. Zmarł w Warszawie 17 stycznia 2004 roku. Był polskim piosenkarzem, autorem tekstów i kompozytorem.


Krótki życiorys Czesława Niemena

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, przyszedł na świat 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach koło Grodna. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych jako wykonawca big bitowy – udzielał się wokalnie w zespole takim jak choćby nieprzeciętny Niebiesko-Czarni. Do największych przebojów pierwszego okresu Niemena należą dynamiczne utwory jak ten pod tytułem „Płonąca stodoła”, ale i ballady, na przykład „Pod papugami”. Wkrótce jednak Niemen wyznaczył sobie kierunek w stronę muzyki nieco ambitniejszej. Piosenka „Dziwny jest ten świat” została szlagierem czasu przełomów, w tym słynnego z protestów studenckich roku 1968. Niemen jednak nie poprzestał na tym doraźnym sukcesie. Pomysł na muzykę i siebie miał od początku, dzięki czemu odnajdujemy w jego twórczości psychodelę, jak i progresywny rock, a nawet awangardowy jazz. Charakterystyczny jest ektroniczny album „Katharsis”, pozycja pewnie obowiązkowa dla pasjonatów i znawców. Pozostał do końca czynnym muzykiem, również w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Do końca oddawał dobre koncerty, komponował i sporadycznie, ale nagrywał, koncentrując się na pisaniu muzyki filmowej oraz do spektakli teatralnych. W latach 90. zajmował się również malarstwem oraz grafiką komputerową.

Zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie. Powodem przedwczesnego odejścia twórcy był nowotwór jelita grubego. Jego zwłoki spopielono. O doniosłości Czesława Niemena i jego muzyki świadczy fakt, że urna z prochami została złożona w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. Żegnało artystę 2,5-3 tysięcy ludzi, w tym również oficjalni przedstawiciele krajowych władz. Dzięki Markowi Niedźwieckiemu wiele stacji radiowych w Polsce wyemitowało wówczas „Dziwny jest ten świat”, oddając w ten sposób należny Niemenowi hołd.

Biografia rozszerzona Czesława Niemena

Debiutował na początku lat sześćdziesiątych jako wykonawca panującej wtedy mody na big bit – był wokalistą uznanego zespołu na przykład „Niebiesko-czarni”. Śpiewał rock and rollowe i rockowe piosenki w stylu The Beatles. Do największych przebojów pierwszego okresu należały dynamiczny utwór pod tytułem „Płonąca stodoła” i ballada „Pod papugami”. Wkrótce, jak wiadomo zaznajomionym z dorobkiem artysty, Niemen wyznaczył sobie dyskurs w stronę nieco ambitniejszej muzyki. Piosenka „Dziwny jest ten świat” – została szlagierem czasu przełomów jak choćby roku 1968. Niemen jednak nie poprzestał na tym. Niemen czerpał niewątpliwie ze światowych trendów w muzyce popularnej, nie popadając jednak w naśladownictwo, ale swój własny pomysł na muzykę i siebie, dzięki czemu odnajdujemy w nim zarówno piosenkarza psychodelicznego, jak i progresywnego rockmana, a nawet awangardowego jazzmana. Charakterystyczne są organy Niemena, bowiem jako pierwszy polski muzyk używał chociażby syntezatora Mooga. Stąd też mógł powstać jego elektroniczny album „Katharsis”, pozycja pewnie obowiązkowa dla znawców i pasjonatów.

Czesław Niemen wypracował sobie również pewną popularność na Zachodzie, zwłaszcza w krajach anglosaskich, lecz mimo swego wielkiego potencjału artystycznego, nigdy nie zdołał się przedrzeć do tak zwanej pierwszej ligi światowego progresywnego rocka. Pozostał do końca czynnym muzykiem, również w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Do końca koncertował, komponował i sporadycznie nagrywał, zajmując się jednak głównie pisaniem muzyki filmowej oraz teatralnej. W latach 90. zajął się malarstwem oraz grafiką komputerową. Był wegetarianinem, co też podkreśla pewien jego styl życia.

Zmarł 17 stycznia 2004 w szpitalu onkologicznym w Warszawie. Powodem przedwczesnego pewnie zgonu był rak jelita grubego. Jego zwłoki, dokładnie tak jak chciał, zostały spopielone. O doniosłości Czesława Niemena i jego muzyki świadczy fakt, że 30 stycznia urna z prochami została złożona w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. Żegnało go, tu uwaga, około 2,5-3 tysięcy ludzi, w tym również oficjalni przedstawiciele władzy. Dzięki Markowi Niedźwieckiemu w momencie rozpoczęcia pogrzebu, wiele stacji radiowych w Polsce wyemitowało „Dziwny jest ten świat” oddając w ten sposób należny Niemenowi hołd.

W książce córki Niemena Natalii Niemen pod tytułem „Niebo będzie później” odnajdujemy nieznane a bardzo istotne fakty z życia twórcy.

Ciekawostki o Czesławie Niemenie

  • Zanim został multiinstrumentalistą, poświęcał się grze na akordeonie. Ale nie tylko, bowiem był równie inspirującym flecistą.
  • Muzyk nigdy nie ukrywał, że piosenka „Dziwny jest ten świat” inspirowana była przebojami „When a Man Loves a Woman” Percy’ego Sledge’a i „It’s a Man’s Man’s Man’s World” Jamesa Browna. Jego anglojęzyczna płyta „Strange Is This World” wydana została w RFN w 1972 r.
  • W 1970 r. na festiwalu Cantagiro Niemen romansował z włoską piosenkarką nazwiskiem Concetta Gangi. Była jego diwą z którą nie tylko koncertował, ale i romansował.
  • Legendarny samochód Niemena, urósł w plotkach do tego rozmiaru, że do dziś dokładnie nie wiadomo czy był to ford, czy jaguar, oraz jaki dokładnie miał kolor. Wiadomo natomiast więcej o jego pochodzeniu, jakoby muzyk kupił auto od Jerzego Skolimowskiego.
  • Do legend przeszedł koncert Niemena w zakładzie karnym dla kobiet. Z dobrze potwierdzonych relacji świadków osadzone kobiety płakały.
  • Niebiesko-Czarni i Czesław Niemen wystąpili w 1964 na specjalne życzenie Marleny Dietrich. Chodziło zwłaszcza o jedną piosenkę, mianowicie „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, którą to Niemen oczarował Niemkę.
  • Urnę z prochami Niemena złożono w katakumbach na warszawskich Starych Powązkach. Żegnało go około 2,5-3 tysięcy ludzi, w tym również oficjalni przedstawiciele władzy. W momencie rozpoczęcia pogrzebu, wiele polskich stacji radiowych puściło na swych falach „Dziwny jest ten świat”, oddając w ten sposób hołd należny Niemenowi.
  • Córka Niemena Natalia Niemen napisała książkę pod tytułem „Niebo będzie później”, w której to odnajdujemy nieznane a bardzo istotne fakty z życia twórcy.
  • Czesław Niemen w grodzieńskim kościele, czyli w czasie wczesnej młodości, przygrywał do mszy na organach.

Cytaty Czesława Niemena

„Dziwny jest ten świat
gdzie jeszcze wciąż
mieści się tyle zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek… (…).”

„Człowiek w moim wieku mniej sam siebie akceptuje i właściwie to bardziej jest skłonny sprzedawać swoje wytwory wyobraźni, a twarz chować w cieniu pod chmurą kapelusza.”

„Ktoś mądry powiedział, że jeden procent talentu + 99% pracy składa się na efekt końcowy. Ja myślę, że to oczywiście jest przesadą. Trzeba mieć jakąś iskrę bożą, ale z pewnością sama iskra nie wystarcza i trzeba zapału – słowem trzeba rozniecić tę iskrę.”

„To, że nie mam swojej strony, na której miałbym się „chwalipięcić swoimi wyrobami” to wcale nie znaczy, że nie mam szacunku dla tej nieprawdopodobnej zdobyczy geniuszu postneandertalczyka. Szczerze mówiąc, ja też korzystam często z informacji tą drogą. Natomiast przyjąłem postawę wyczekującą w nadziei, że Internet jako arena wolnej myśli będzie pozbawiona myśli swawolnej – czego życzę wszystkim ludziom dobrej woli w XXI wieku.”

„Jest to wielka literatura, w której powiedziane zostało wszystko, co wciąż jest dla nas najistotniejsze. To, co Norwid mówił na każdy temat w XIX wieku, pozostaje aktualne w wieku XXI, także po tym, co ostatnio stało się w Ameryce.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Niemen
  • https://biografia24.pl/czeslaw-niemen/
  • https://culture.pl/pl/tworca/czeslaw-niemen
  • https://www.last.fm/pl/music/Czes%C5%82aw+Niemen/+wiki
  • https://www.filmweb.pl/person/Czes%C5%82aw+Niemen-8597#
Autor zdjęcia Czesława Niemena: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły