Władysław Bartoszewski przyszedł na świat w Warszawie 19 lutego 1922 roku. Zmarł w Warszawie w dniu 24 kwietnia 2015 roku. Był polskim historykiem, publicystą i dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym, politykiem i dyplomatą.
Biografia i życiorys Władysława Bartoszewskiego
W 1937 roku Władysław Bartoszewski ukończył warszawskie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki. Zdążył też ukończyć Liceum Humanistyczne Towarzystwa Wychowawczo-Oświatowego o nazwie „Przyszłość”. W 1939 roku zdał maturę.
Był w roku 1939 uczestnikiem tzw. obrony cywilnej Warszawy. W 1940 roku natomiast został ujęty w jednej z łapanek. Trafił wówczas do obozu koncentracyjnego Auchwitz – Birkenau. 8 kwietnia 1941 roku z kolei został zwolniony z uwięzienia za sprawą pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Odzyskanie przez niego wolności równało się podjęciu działalności konspiracyjnej. Podjął wtedy współpracę z Frontem Odrodzenia Polski oraz ze Związkiem Walki Zbrojnej. Następnie wstąpił do Armii Krajowej. Jako żołnierz AK działał pod pseudonimem „Teofil”. Jesienią 1942 roku zaangażował się również w działanie w Radzie Pomocy Żydom o nazwie „Żegota”. Był w 1944 roku uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
Na przestrzeni lat 1941-1944 Bartoszewski studiował polonistykę na tajnym Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Represjonowany był później już w latach stalinizmu, mając kłopot z dokończeniem studiów. W 1949 roku został aresztowany, odbywając karę pięciu lat. Odzyskanie przez niego wolności dało mu możliwość działalności publicystycznej, pisał więc do tygodnika „Stolica”, ale i do „Tygodnika Powszechnego”.
W dwóch okresach: 1973–1982 oraz 1984–1985 prowadził wykłady z zakresu historii nowożytnej na KUL (Katolickim Uniwersytecie Lubelskim). W 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego Władysław Bartoszewski został internowany przez władze komunistyczne.
W latach 1990 – 1995 Bartoszewski prowadził funkcje ambasadora RP w Austrii. Dwa razy udało mu się również być ministrem spraw zagranicznych.
Za wybitne zasługi dla Polski odznaczony został w 1995 roku Orderem Orła Białego.
Zmarł w dniu 24 kwietnia 2015 roku w Warszawie.
Ciekawostki o Władysławie Bartoszewskim
- Władysław Bartoszewski zostawił po sobie około 40 książek swojego autorstwa, a także blisko 1500 artykułów.
- Był Kawalerem Spawiedliwego wśród Narodów Świata.
- Na przestrzeni lat 2007–2015 Władysław Bartoszewski pełnił funkcje sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- W czasach stalinizmu odbył 5 ciężkich lat więzienia w związku z działaniami podczas II wojny światowej, kiedy to działał m.in. w ramach Armii Krajowej.
- Był członkiem „żegoty”, pomagając ludności żydowskiej do momentu wybuchu powstania warszawskiego.
- W 1969 został wybrany do Zarządu Polskiego PEN Clubu.
Cytaty Władysława Bartoszewskiego
„Alternatywą dla wejścia Polski do UE jest albo wejście do Wspólnoty Niezależnych Państw albo sojusz bilateralny z Łukaszenką (…). Wejście do NATO zapoczątkowało proces integracji, a wejście do UE jest ekonomicznym i organizacyjnym dopełnieniem tego procesu (…). To otwarte drzwi do szkół, do uczelni i świata, o którym marzyliśmy.”
„Gdyby obecny prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush obrażał się o każdą głupotę, pomówienie, obelgę, karykaturę, to powinien dwa razy w tygodniu ponieść próby samobójcze, ponieważ w jego własnym kraju, w jego własnej partii jest ostra krytyka jego działania. Trzeba mieć twardą skórę albo zajmować się hodowaniem kwiatków, a nie polityką.
„Inteligent tym się różni od nieinteligenta, że nie obraża się o żarty, rozumie żarty i lubi żarty.”
„Należymy do kręgu kulturowego, którego najważniejsze pojęcia etyczne są ukształtowane przez chrześcijaństwo. Czyli nie zrzucamy starców ze skały tarpejskiej, szanujemy dzieci.”
„Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie.”
Źródła
- http://wyborcza.pl/1,76842,17811907,Najwazniejsze_cytaty_Wladyslawa_Bartoszewskiego.html?disableRedirects=true
- https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Bartoszewski
- https://culture.pl/pl/tworca/wladyslaw-bartoszewski
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5.
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Ciekawe artykuły
Wyszukiwanie
Kategorie
- Aktorzy
- Duchowni
- Działacze społeczni
- Dziennikarze
- Filozofowie
- Kompozytorzy
- Malarze
- Modelki
- Naukowcy
- Pierwsze damy
- Piłkarze
- Piosenkarze
- Pisarze
- Podróżnicy
- Politycy
- Postacie biblijne
- Prezenterzy telewizyjni
- Projektanci mody
- Przedsiębiorcy
- Przywódcy
- Reżyserzy
- Różne
- Satyrycy
- Sportowcy
- Święci
- Władcy Polski
- Zbrodniarze