Agnieszka Rzymianka, zwana też Agnią, przyszła na świat w Rzymie ok. 291 roku. Zmarła również w Rzymie, ok. 304 lub 305 roku. Była dziewicą i męczennicą chrześcijańską, jest świętą Kościoła prawosławnego i katolickiego. W wieku 12 lat została umęczona, prawdopodobnie za panowania cesarza Dioklecjana.
Życiorys św. Agnieszki Rzymianki
Agnieszka Rzymianka pochodziła z rodziny szlacheckiej, ale zdecydowanie opierała się by poślubić któregoś z zalotników, twierdząc, że miejsce w jej sercu jest już zajęte. Rozzłościła w ten sposób swych adoratorów, którzy oskarżyli ją o zabronione praktyki chrześcijańskie, w związku z czym prefekt Semproniusz, którego syn został przez nią oddalony przez odmowę zaślubin, skazał Agnieszkę na śmierć. Materiały źródłowe mówią o tym, że ponieważ prawo rzymskie zakazywało zabijania dziewic, zaprowadzono Agnieszkę do domu uciech cielesnych. Mężczyźni tymczasem nie byli zainteresowani, ze względu na fakt, iż dziewczyna była nieprzystępna. Podawany jest w źródłach na dowód jeden przypadek młodego mężczyzny, niejako zuchwałego, który chcąc się do niej zbliżyć, został oślepiony mocami chroniącymi Agnieszkę. Wobec tego złożono ją na specjalnym stosie, jednak drewno nie chciało się palić. Wówczas to wreszcie głównodowodzący oddziału egzekucyjnego zdecydował o ścięciu Agnieszki, co powiodło się.
Agnieszka Rzymianka zginęła zatem śmiercią męczeńską. Podawana jest w źródłach data jej śmierci – 21 styczeń. Miejscem natomiast jej śmierci była droga Nomentańska. Przy tej drodze bowiem był niegdyś stadion słynnego Domicjana, na którym to właśnie święta miała zginąć. Ku jej czci zbudowano tam później kościół, a nad jej grobem bazylikę. Przy wejściu natomiast do katakumb św. Agnieszki Rzymianki złożono jej relikwie.
Ciekawostki o św. Agnieszce Rzymiance
- Agnieszka była torturowana za wiarę. Pojawiły się wówczas cudowne znaki, jakie miały miejsce dokładnie w momencie torturowania jej, a które to miały nawrócić na chrześcijaństwo stu sześćdziesięciu pogan.
- Pewnego razu córka cesarza Konstancja ciężko zachorowała. Dopiero po gorącej modlitwie nad grobem św. Agnieszki nagle odzyskała zdrowie. W dowód wdzięczności cesarz rozkazał wznieść dokładnie na tym miejscu świątynię, przy której następnie królewna powołała do życia żeński monaster.
- Swemu świetnie sytuowanemu zalotnikowi odpowiadała, że jest zaręczona „z Innym, który jest o wiele bogatszy”. Był to powód, dla którego została poddana torturom, bowiem wzbudziła w ten sposób ogromną złość pysznego Rzymianina.
Cytaty św. Agnieszki Rzymianki
„Kocham Innego, który jest o wiele bogatszy”.
Źródła
- Zdjęcie
- Parrocchia di Santa Agnese fuori le Mura
- Treść
- http://martyrologium.blogspot.com/2010/01/sw-agnieszka-rzymianka.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Rzymianka
- https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-21.php3
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 3.7 / 5. Oddanych głosów: 3
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Ciekawe artykuły
Wyszukiwanie
Kategorie
- Aktorzy
- Duchowni
- Działacze społeczni
- Dziennikarze
- Filozofowie
- Kompozytorzy
- Malarze
- Modelki
- Naukowcy
- Pierwsze damy
- Piłkarze
- Piosenkarze
- Pisarze
- Podróżnicy
- Politycy
- Postacie biblijne
- Prezenterzy telewizyjni
- Projektanci mody
- Przedsiębiorcy
- Przywódcy
- Reżyserzy
- Różne
- Satyrycy
- Sportowcy
- Święci
- Władcy Polski
- Zbrodniarze