Św.-Juda-Tadeusz-Apostoł

Juda Tadeusz Apostoł był jednym z dwunastu apostołów, był bratem Jakuba, autorem listu Judy. Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego, zaliczanym do grona męczenników. Znany jako Juda Jakubowy, natomiast Ewangelia Jana określa go mianem „Juda, ale nie Iskariota”. Juda ponadto oznacza w hebrajskim „chwała Jahwe”, natomiast Tadeusz pochodzi od słowa aramejskiego „tadda”, czyli godny czci, lub odważny.


Życiorys św. Judy Tadeusza

Jego ojcem był Kleofas. Juda był jednym z „braci Pańskich”, autorem „Listu Judy”. Juda Tadeusz występuje ponadto obok Jakuba Sprawiedliwego jako syn Józefa Sprawiedliwego. Był według Biblii Tysiąclecia stryjecznym lub ciotecznym bratem Jezusa Chrystusa. To właśnie Juda Tadeusz spytał Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?” Odnajdujemy jego losy w słowach św. Hieronima, jakoby miał później głosić nauki chrześcijańskie w Edessie i jej okolicach, natomiast św. Paulina z Noli mówi w źródłach o działalności misyjnej Judy Tadeusza na terenach dzisiejszej Libii. Śledząc kult Judy Tadeusza trudno nie natknąć się również na przekaz św. Wenacjusza Fortunata, który powiada o naukach Judy w dalekiej Persji oraz Mezopotamii, gdzie miał według niego ponieść śmierć męczeńską wraz z św. Szymonem. Kluczowy w biografii Judy Tadeusza bywa również apokryf zatytułowany „Passio Simonis et Iudae”, opisujący śmierć zarówno Judy, jak i Szymona – miało się to odbyć poprzez bicie kijami w mieście Suanir w Persji. Tymczasem relikwie świętego Judy są dziś złożone, a miejscem tym jest rzymska bazylika św. Piotra.

Ciekawostki o św. Judzie Tadeuszu

  • Juda Apostoł jest do dziś patronem od spraw trudnych i beznadziejnych, w szczególności zaś patronem Armenii.
  • 28 października każdego roku, oznacza w Kościele katolickich oraz reformowanych święto liturgiczne ku czci św. Judy Tadeusza, które obchodzone jest także na pamiątkę św. Szymona, który to wraz z Judą podróżował po odległych zakątkach Bliskiego Wschodu by nieść dobrą nowinę.
  • Swe niezmiennie podniosłe miejsce ma św. Juda Tadeusz w sztuce Kościoła prawosławnego, która zdążyła wypracować wiele jego wizerunków, czy to jako ubrany w długie, czerwone szaty, czy też w długich ciemnych włosach i z siwą brodą, natomiast w ręce lub obu rękach Juda trzyma tam zwój zwinięty lub rozwinięty.

Cytaty św. Judy Tadeusza

„Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?”

Źródła

  • http://judatadeusz.blogspot.com/2012/12/zyciorys.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Juda_Tadeusz_Aposto%C5%82
  • https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-28.php3
  • http://www.drogaikony.org.pl/2013/10/ikony-apostoow-szymona-i-judy-tadeusza.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.3 / 5. Oddanych głosów: 18

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły