Shakira Isabel Mebarak Ripoll przyszła na świat w Kolumbii w 1977 roku. Jest bardzo popularną wokalistką i autorką tekstów.


Wiek Shakiry

Shakira urodziła się 2 lutego 1977 roku w Barranquilla – mieście znajdującym się w południowej Kolumbii. Ma obecnie 32 lata.

Biografia i życiorys Shakiry

Posiada korzenie hiszpańskie i libańskie. Mając zaledwie osiem lat ułożyła swój pierwszy utwór, natomiast już w wieku lat trzynastu dane jej było podpisać kontrakt płytowy ze słynnym Sony Music, wydając dzięki temu album debiutancki, zatytułowany „Magia”.

Kolejne dwie płyty, czyli „Peligro” oraz „Pies Decalzos”, rozeszły się w ponad milionowym nakładzie torując artystce drogę do grona najpopularniejszych wykonawczyń latynoskich. Płyta natomiast „Donde Estan Los Ladrones”, której produkcja zajęła się już sama, zdecydowanie ugruntowała pozycję Shakiry jako gwiazdy na rynku muzycznym, bowiem pokryła się multiplatyną w USA czy też Hiszpanii, z kolei została platynową na terenach Ameryki Łacińskiej. Posypały się zatem prestiżowe nagrody takie jak choćby Grammy, dwie Latin Grammy. Zaczęła w ślad za tym swe występy w najważniejszych programach telewizyjnych.

2001 rok oznaczony został jej numerem pt. „Whenever Whenever”, pilotując w ten sposób pierwszą anglojęzyczną płytę artystki, mianowicie „Laundry Service”, która wyszła w 2002 roku. Wówczas to Shakira była wokalistką całego materiału, ale i kompozytorką oraz autorką warstwy tekstowej.

Rok 2004 upłynął pod znakiem jej albumu koncertowego „Live & Off The Record”. Natomiast w roku 2005 ukazały się już nowe kawałki na hoszpańskojęzycznym „Fijacion Oral vol.1”, współpracując m.in. z wybitnym Rickiem Rubinem.

Płyta z kolei „Fijacion Oral vol.1” zawiera 10 utworów i dwa remiksy. Singiel „La Tortura”, z gościnnym udziałem Alejandro Sanza, gwiazdora latino, był również strzałem w dziesiątkę, lądując na szczytach list przebojów.

Następnie ukazał się album „Illegal”, na którym wystąpił sam Carlos Santana. Pierwszy singiel nosił tytuł „Don’t Bother”.

W 2009 roku ukazała się najnowsza płyta Kolumbijki, któremu nadała tytuł „She Wolf”.

W styczniu 2014 roku wyszła kolejna płyta Shakiry zatytułowana po prostu „Shakira”.

Ciekawostki o Shakirze

 • Pierwszą piosenkę napisała w wieku 8 lat. Utwór był dedykacją dla jej zmarłego w wypadku brata.
 • Shakira zna pięć języków: włoski, hiszpański, arabski, angielski, portugalski.
 • W 1996 roku Shakira zagrała w telenoweli kolumbijskiej zatytułowanej „El Oasis”.
 • Ma korzenie włoskie, libańskie oraz kolumbijskie. Jej dziadkowie emigrowali do Nowego Jorku z ogarniętego wojną Libanu.
 • Arabskiego tańca brzucha nauczyła ją pochodząca z Libanu babcia. Shakira umiała go zatańczyć już w wieku 4 lat.
 • Nie stosuje żadnych używek, w szczególności nie pali papierosów, nie pije alkoholu czy też kawy.
 • IQ Shakiry wynosi 140, co jest wynikiem bardzo dobrym.
 • Istnieje gatunek osy nazwany „aleiodes shakirae”, ponieważ owad rusza się podobnie do wykonującej taniec brzucha Shakiry.

Cytaty Shakiry

„Zdaję sobie sprawę z tego, że wszystko jest chwilowe, że po wschodzie jest zachód słońca i w pewnym momencie obiektywy kamer nie będą już zwrócone w moją stronę. Dlatego wiem, jak ważne jest, aby kogoś kochać i móc na niego liczyć w przyszłości.”

„Wywiady są pomocne, aby dowiedzieć się czegoś nowego o sobie.”

„Nie każdy Arab jest terrorystą, nie każdy terrorysta jest Arabem, nie każdy Arab jest muzułmaninem, a nie każdy muzułmanin Arabem.”

„Moja muzyka jest w dużym stopniu odzwierciedleniem mnie samej. Jesteśmy bardzo podobne. Jestem jak koktajl i moja muzyka też go przypomina – jest taką fuzją. Jest bardzo eklektyczna, a z drugiej strony bardzo emocjonalna i autobiograficzna. Do pewnego stopnia ujawnia moje własne doświadczenia i uczucia.”

„Jeżeli chodzi o Włochy, mam w sobie trochę włoskiej krwi. Prawdopodobnie jeden z moich niegrzecznych pradziadków wybrał się do Włoch na wakacje i coś tam zmajstrował. Jestem bardzo związana z tym krajem, z jego sztuką, ludźmi, historią. Jestem bardzo zafascynowana Italią, począwszy od czasów starożytnych aż do dziś.”

Źródła

 • https://www.rmf.fm/muzyka/biografia,239,Shakira.html
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Shakira
 • https://www.brainyquote.com/authors/shakira
 • https://www.biography.com/people/shakira-189151

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Dilma Rousseff. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły