Hanna Krall-Szperkowicz przyszła na świat w Warszawie 20 maja 1935 roku. Jest polską pisarką i dziennikarką.


Biografia i życiorys Hanny Krall

Pochodzi z żydowskiej rodziny urzędników, będąc córką Salomona i Felicji Krall. Dorastała w Lublinie. Czas II wojny światowej był dla niej wyjątkowo dramatyczny, ponieważ rodzina Krallów została zdziesiątkowana przez niemieckie władze okupacyjne, na przykład to wówczas straciła ojca. Samej natomiast Hannie Krall udało się przeżyć za sprawą pomocy Polaków, którzy ją ukrywali, a którym udało się wydobyć młodą Hannę z transportu, jakim podążała wprost do getta, czyli miejsca, gdzie czekał ją za pewne los naznaczony śmiercią tragiczną. Przeżycia okupacyjne odcisnęły się zatem w psychice Hanny Krall niezwykle mocno, co znalazło się w późniejszych jej utworach.

Po wojnie Hanna Krall trafiła do domu dziecka w Otwocku. Ukończyła później dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

W roku 1955 rozpoczęła pracę w redakcji gazety „Życie Warszawy”, natomiast w latach 1969 – 1981 pracowała z redakcji tygodnika „Polityka”, której to gazety korespondentem w Związku Radzieckim była już w latach 1966–1969. Reportaże z ZSRR znalazły się w tomie zatytułowanym „Na wschód od Arbatu”. W latach z kolei 1982–1987 Hanna Krall pełniła funkcje zastępcy kierownika literackiego popularnego Zespołu Filmowego „Tor”. Wraz z początkiem lat 90. Hanna Krall zajmowała się również szkoleniem reporterów „Gazety Wyborczej”.

Wydała utwór w formie wywiadu zatytułowany „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który przyniósł jej światową sławę za sprawą zarówno orginalnej formy, jak i rozmówcy co najmniej niezwykłego, którym został Marek Edelman.

Hanna Krall jest też autorką sześciu zbiorów reportaży oraz dwóch powieści. Jej teksty były poza tym podstawą do scenariuszy takich filmów jak choćby „Krótki dzień pracy” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Ciekawostki o Hannie Krall

  • Teksty Hanny Krall były podstawą do scenariuszy takich ekranizacji jak choćby „Krótki dzień pracy” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego czy też „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego.
  • Twórczość Hanny Krall przetłumaczono na wiele języków.
  • W czasie wojny Hanne Krall ukrywano po „aryjskiej” stronie. Straciła większość najbliższych, sama cudem unikając śmierci. Udało się ją wykraść z transportu do getta.
  • Jedno z seminariów na studiach, na których uczyła się, prowadził Marian Brandys. Jeden z jej pierwszych tekstów podsumował: „Za dużo formy, koleżanko. Prostota jest i bardziej szlachetna, i nie starzeje się”.
  • W czasie studiów uczęszczała również na seminarium wybitnego krytyka i eseisty, ale i wybitnego tłumacza literatury rosyjskiej. Jerzego Pomianowskiego..
  • Gwiazda Hanny Krall rozbłysła, gdy pisarka dołączyła do zespołu „Polityki”. Ściągnął ją tam Mieczysław Rakowski, redaktor naczelny tygodnika – późniejszy premier, a ostatni PRL.

Cytaty Hanny Krall

„Dorośleje się w bliskości umierania, nie śmierci.”

„Amerykański profesor wylądował kiedyś na francuskiej plaży, biegł czterysta czy pięćset metrów pod morderczym ogniem, nie schylając się i nie padając, i był ranny, a teraz uważa, że jak ktoś przebiegnie taką plażę, to może później mówić – „człowiek powinien biec” albo „człowiek powinien strzelać”, albo – „szliście na śmierć jak barany”. Żona profesora dodała, że strzały potrzebne są przyszłym pokoleniom. Śmierć ludzi ginących w milczeniu jest niczym, bo nic nie pozostawia po sobie, a ci, co strzelają, pozostawiają legendę – jej i jej amerykańskim dzieciom.”

„Nie myśl, że jesteś światu szczególnie potrzebny. Gotów będziesz uwierzyć, że ci wszystko wolno. Że wolno ci nawet odebrać koledze kromkę chleba. Myśl raczej, że świat może się bez ciebie doskonale obejść, a i ty obejdziesz się bez świata.”

„Praca reporterki nauczyła mnie, że historie logiczne, bez zagadek i luk, w których wszystko jest zrozumiałe, bywają nieprawdziwe. A rzeczy, których nijak nie da się wytłumaczyć, zdarzają się naprawdę. W końcu życie na ziemi też jest prawdziwe, a nie daje się logicznie wytłumaczyć.”

Źródła

  • https://culture.pl/pl/tworca/hanna-krall
  • https://www.filmweb.pl/person/Hanna+Krall-120632/trivia
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Hanna_Krall
  • http://www.polskina5.pl/hanna_krall

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły