Salma Hayek (ur. 1966) to meksykańska aktorka, znana z takich produkcji jak: „Desperado”, „Od zmierzchu do świtu”, „Frida” itp.


Salma Hayek – z meksykańskiej rodziny

Salma Valgarma Hayek, córka meksykańskiej śpiewaczki i libańskiego biznesmena naftowego przyszła na świat 2 września 1966 roku w Coatzacoalcos w Meksyku. W dzieciństwie nie zaznała biedy, jak wiele maluchów w jej kraju, ale też nie był to zbyt kolorowy czas, ponieważ rodzice prowadzili aktywne życie zawodowe i niewiele poświęcali jej czasu. Salma wychowywała się z bratem Samimem.

Rodzice zadbali natomiast o edukację córki: 12-letnią Salmę (ponoć na jej prośbę) wysłano do katolickiej szkoły dla dziewcząt w amerykańskim stanie Luizjana. Wtedy okazało się, że dziewczynka cierpi na dysleksję. Szkoły nie ukończyła, usunięta za niestosowne zachowanie.

Nie zakończyła jednak na tym swojej edukacji; wróciła do Meksyku, gdzie kontynuowała naukę na jednym z najlepszych uniwersytetów meksykańskich – Uniwersytecie Iberoamerykańskim. Przyszła gwiazda kina studiowała stosunki międzynarodowe, a wieczorami uczyła się aktorstwa. Kiedy skończyła kurs sceniczny, zaangażowała się do lokalnego teatru, który wystawiał sztuki dla najmłodszych. Wkrótce też porzuciła uczelnię.

Zadebiutowała w filmie „Nuevo Amancer” (1989), a później zagrała  w operze mydlanej – „Teresa”, dzięki czemu zyskała sławę w Ameryce Łacińskiej. Niecałe dziesięć lat później założyła własną firmę produkcyjną „Ventanarosa” i wyprodukowała film „Zakochany Valentino”, który zakwalifikował się na festiwal kina niezależnego Sundance. Później wyprodukowała kolejny film – tym razem na podstawie opowiadania Gabriela Garcii Marqueza „Nikt nie pisze do pułkownika”, który pokazano na festiwalu w Cannes w 1999 roku. To było ważne wydarzenie, po którym aktorka i producentka przeniosła się do Los Angeles. Przez półtora roku uczyła się angielskiego akcentu, a później zagrała w filmach: „Moje szalone życie” i „Zaułek cudów”. Z gorącego temperamentu dała się poznać w „Desperado” wystąpiła w „Czterech pokojach”, „Od zmierzchu do świtu”, „Ściganych”, „Bardzo Dzikim Zachodzie”, „Dogmie”, „Time Code”, „Łańcuchu szczęścia” i innych produkcjach. Z odważnej i wiarygodnej kreacji zasłynęła w filmie „Frida”, portrecie meksykańskiej malarki Fridy Kahlo.

W 2021 roku producenci potwierdzili, że zagra w filmie „Dom Gucci”, opowiadającym historię Maurizio Gucciego – wnuka słynnego projektanta Guccio Gucciego.

Salma Hayek – mąż Francois Pinault, córka

Nazwisko Salmy Hayek łączono z kilkoma aktorami, m.in. z Edwardem Nortonem i Joshem Lucasem. W 2006 roku aktorka związała się z Francoisem-Henri Pinaultem, który jest prezesem firmy PPR i właścicielem klubu piłkarskiego Stade Rennais. W 2007 roku urodziła się córka pary – Valentina Paloma, zaś w walentynki 2009 roku Salma i Francois wzięli ślub cywilny. Skromna uroczystość z udziałem najbliższych w odbyła się w paryskim ratuszu, a dwa miesiące później na okazały ślub w gmachu opery La Fenice w Wenecji zaprosili 150 gości. Wesele zorganizowano w stylu karnawału weneckiego, a goście mieli na twarzach czarne i złote maski. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Penélope Cruz, Ashley Judd, Antonio Banderas, Charlize Theron i Edward Norton.

Salma Hayek – ciekawostki

Imię Salma wywodzi się z języka arabskiego i oznacza pokój i bezpieczeństwo.

Aktorka mówi płynnie czterema językami: angielskim, hiszpańskim, portugalskim i arabskim.

Salma Hayek znana jest z zaangażowania w działalność charytatywną: przeciwko przemocy wobec kobiet oraz dyskryminacji imigrantów.

W lutym 2004 roku została międzynarodową twarzą firmy kosmetycznej Avon.

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Salma_Hayek
https://www.filmweb.pl/person/Salma+Hayek-2853
https://film.wp.pl/salma-hayek-6032130171622017c
https://www.gala.pl/gwiazda/salma-hayek

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły