Cameron Diaz (ur. 1972) to amerykańska aktorka i modelka, znana z ról komediowych i dramatycznych; m.in.: „Maska”, „Vanilla Sky”, „Aniołki Charliego”.


Cameron Diaz – młodość na wybiegu

Cameron Michelle Diaz przyszła na świat 30 sierpnia 1972 r. w San Diego w Kalifornii jako córka Billie i Emilia Diaza. Matka zajmowała się handlem zagranicznym, ojciec pracował w firmie naftowej. Jego rodzina wywodzi się z Kuby, zaś przodkowie ze strony matki mieli angielsko-niemieckie pochodzenie.

Gdy urodziła się Cameron, w domu była już dwójka dzieci – siostra Chimene i brat Michael. W dzieciństwie przyszła aktorka wychowała się na Long Beach; tam wspinała się po kolejnych szczeblach edukacji: w Los Cerritos Elementary School, Jordan High School, a w 1989 roku ukończyła Long Beach Polytechnic High School.

Wcześnie zadebiutowała jako modelka – kiedy miała 16 lat na imprezie w Hollywood zauważył ją fotograf, dzięki któremu – jeszcze w szkole średniej – podpisała kontrakt z Elite Model Management. Efektem były sesje okładkowe atrakcyjnej 18-latki i udział w kampaniach reklamowych m.in. dla Calvina Kleina, Levi’s, Coca-Coli. „Skutkiem ubocznym” stały się podróże po świecie, na co – w pierwszych latach kariery niepełnoletniej modelki – musieli zgodzić się rodzice.

Od mody do świata filmu niedaleka droga i tak też stało się w przypadku Cameron. W wieku 21 lat wygrała casting do roli piosenkarki jazzowej w komedii kryminalnej Chucka Russella „Maska” (1994). Nie miała doświadczenia, ale zapisała się na profesjonalne warsztaty aktorskie. Film stał się jednym z najbardziej dochodowych obrazów 1994 roku, zaś młodziutka aktorka otrzymała aż trzy nominacje do MTV Movie Award. W scenach tanecznych doskonale wypadła w parze z Jimem Carreyem, a konsekwencją udanego występu były propozycje aktorskie w filmach „Kolacja z arszenikiem” (1995) „Piętno Minnesoty” (1996) „Mój chłopak się żeni” (1997). Rok później zagrała tytułową rolę Mary w przebojowej komedii „Sposób na blondynkę” (1998) i otrzymała pierwszą nominację do Złotego Globu.

Po roli w „Być jak John Malkovich” (1999) została okrzyknięta najlepszą aktorką dramatyczną.

W kolejnych latach zagrała w: „Vanilla Sky” (2001) i „Aniołki Charliego” (2000),  dubbingowała Fionę w „Shreku” (2001–2010). Za rolę w dramacie gangsterskim Martina Scorsese „Gangi Nowego Jorku” (2002) po raz czwarty została nominowana do Złotego Globu. Kolejne lata to udział m.in. w filmach „Inna kobieta” i „Sekstaśma”. To ostatni projekt filmowy z udziałem aktorki – pochodzi z 2014 r.

Cameron Diaz – partnerzy, mąż, córka

Związki aktorki budziły wiele emocji szczególnie w czasie, kiedy jej nazwisko wymieniano wśród top of the top w branży filmowej. W latach 1990–1995 związała się z bezrobotnym studentem Mattem Hansonem. Odkąd jednak na planie filmu „Sposób na blondynkę” poznała  Matta Dillona, stali się nierozłączni. Para spotykała się przez trzy lata (1995-98).

Na kolejne cztery lata związała się z wokalistą Jaredem Leto (1999 -2003) i nawet się zaręczyli, ale później partnerem aktorki został Justin Timberlake (2003-2006). Strzegli swojego związku, ale do mediów plotkarskich  przedostało się nagranie, kiedy zniszczyli aparat fotografa, który chciał zrobić zdjęcie parze wychodzącej z hotelu.

Związek z Justinem również się nie utrzymał, zaś w latach 2010-11 aktorka spotykała się z zawodnikiem baseballu Alexem Rodriguezem.

Jednak i ta relacja okazał się nietrwała, a dopiero w 2015 roku ustatkowała się u boku Benjiego Maddena, gitarzysty i wokalisty grupy Good Charlotte, młodszego o 8 lat. Pobrali się 5 stycznia 2015 w Beverly Hills. Cztery lata później na świat przyszła córka –  Raddix Chloe Wildflower (ur. 2019).

Cameron Diaz – ciekawostki

Aktorka zaangażowała się w działalność organizacji dla weteranów wojen w Iraku i Afganistanie, jako publiczny adwokat rodzin żołnierzy.

W 2013 r. wydała książkę o zdrowiu i urodzie. Była wtedy najlepiej opłacaną aktorką Hollywood po czterdziestce.

Źródła

https://viva.pl/ludzie/newsy/cameron-diaz-maz-slub-cameron-diaz-i-benji-madden-historia-milosci-122777-r1/
https://www.filmweb.pl/person/Cameron+Diaz-163
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cameron_Diaz
https://www.instagram.com/camerondiaz/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły