Katy Perry (ur. 1984) jest amerykańską piosenkarką i autorką tekstów, a także aktorką. Działa również jako ambasadorka dobrej woli UNICEF.


Katy Perry – wokalistka z Kalifornii

Katy Perry właściwie nazywa się Katheryn Elizabeth Hudson i przyszła na świat 25 października 1984 roku w Santa Barbara w Kalifornii jako córka amerykańskiego pastora.

Nie chcąc być myloną z amerykańską aktorką Kate Hudson, zmieniła artystyczny pseudonim na Katy Perry, pochodzący od panieńskiego nazwiska jej matki.

Dzieciństwo Katy związane było z muzyką gospel i śpiewami w kościele. Swój pierwszy album, zatytułowany „Katy Hudson”, wydała w wytwórni Red Hill Records. Krążek zawierał piosenki utrzymane w stylistyce gospel.

Jako nastolatka, w 2001 roku wydała debiutancki album studyjny „Katy Hudson”. Nie odniósł jednak sukcesu, a kolejne piosenki wokalistka nagrywała już jako Katy Perry. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records, a rok później nagrała album „One of the Boys”, z którego pochodzą przeboje: „I Kissed a Girl” i „Hot n Cold”. W 2009 roku artystka została zakwalifikowana na 51 miejscu wśród najpopularniejszych muzyków dekady.

Później nagrywała kolejne albumy i single: „Teenage Dream”, „Prism”, „Witness” i „Smile”.

Szczególnie ciekawy wydawał się sposób promocji ostatniego albumu, za pośrednictwem specjalnie założonego do tego celu sklepu internetowego „Katy’s Dai”.

Aktywność na niwie muzycznej nie jest jedyną działalnością zawodową piosenkarki. Wydała siedem linii perfum sygnowanych po prostu Katy Perry, dubbingowała Smerfetkę w „Smerfach” (przy czym sama nie oglądała bajki w dzieciństwie), zaśpiewała w przerwie rozgrywki Super Bowl i zdobyła sobie gigantyczną publiczność występem na gali rozdania nagród MTV Europe Music Awards. Śpiewała na ścieżce dźwiękowej super produkcji „Madagaskar”. Dotychczas odbyła cztery ogólnoświatowe trasy koncertowe. W pierwszą „Hello Katy Tour” wyruszyła w 2009 roku. Ostatnia – w czasie której artystka odwiedziła również Europę – trasa „Witness: The Tour” – odbyła się w latach 2017–2018. Producenci nakręcili też film dokumentalny o życiu wokalistki, zatytułowany „Katy Perry: Part of Me”.

Katy Perry – partner Russell Brand, Orlando Bloom

Wokalistka nie ma na koncie tak wielu związków i rozstań jak niektóre jej słynne koleżanki po fachu. W 2010 roku wyszła za mąż za brytyjskiego aktora, Russella Branda, ale małżeństwo przetrwało tylko półtora roku. W 2016 roku związała się z brytyjskim aktorem Orlando Bloomem. Para zaręczyła się trzy lata później, a w kolejnym roku (2020) wokalistka ogłosiła, że spodziewa się dziecka.

Ciąża piosenkarki wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów i fanów, a kilka miesięcy później Katy Perry podzieliła się radosną wiadomością o narodzinach córeczki. Daisy Dove – bo tak ma na imię dziewczynka, przyszła na świat 26 sierpnia 2020 roku.  Piosenkarka przekonywała w wywiadzie, że imiona córki sygnalizują czystość i pokój.  

Katy Perry – ciekawostki

W czasie pierwszej wizyty na Madagaskarze wzięła udział w programach organizacji humanitarnych na rzecz dzieci i doznających przemocy kobiet.

W sierpniu 2013 roku została twarzą marki CoverGirl.

W 2018 roku magazyn „Forbes” umieścił wokalistkę na szczycie listy najlepiej zarabiających kobiet w muzyce, a jej dochody oszacowano wtedy na 83 milionów dolarów.

Pod względem liczby sprzedanych płyt dogoniła rekordzistę – Michaela Jacksona – i jego album „Bad”.

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katy_Perry
https://tvn24.pl/kultura-i-styl/katy-perry-kobieta-roku-billboardu-ra279095-3507990
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katy_Perry
http://katyhudson.turbocanuck.ca/timeline/2003.shtml

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły