Ronald Wilson Reagan przyszedł na świat w Tampico 6 lutego 1911 roku. Zmarł w Los Angeles 5 czerwca 2004 roku. Był amerykańskim politykiem i aktorem, 40. prezydentem USA oraz 33. gubernatorem Kaliforni. Był republikaninem i jako człowiek prawicy wspierał światowe ruchy antykomunistyczne, w tym również polską „Solidarność”.


Biografia i życiorys Ronalda Reagana

Już w szkole średniej Ronald Reagan marzył o realizacji swego najgłębszego marzenia, czyli kariery aktorskiej. Studiował jednak socjologię i ekonomię w Eureka College. Tym nie mniej młodzieńcze marzenia o aktorstwie ciągle mu towarzyszyły. Po studiach podejmował się pracy w charakterze komentatora sportowego w Chicago. W latach 30. natomiast rozpoczął swoją karierę aktorską w Hollywood. Zadebiutował wtedy w produkcji zatytułowanej „Miłość czuć w powietrzu”. Do roku 1957 zdążył zagrać łącznie w 53 filmach. Za swoje największe ówczesne dokonanie uważał rolę w produkcji pt. „Królewski rząd”. W 1935 roku natomiast rozpoczął korespondencyjny kurs wojskowy, otrzymując w efekcie tego stopień oficera rezerwy kawalerii. Po japońskim ataku na Pearl Harbour przydzielono Reagana do oddziału filmowego Sił Powietrznych USA. Wkrótce też zakończył karierę aktorską i podjął się tej politycznej. W roku 1966 został wybrany gubernatorem stanu Kalifornia, pełniąc ten urząd do roku 1975. Z kolei 20 stycznia 1981 roku został zaprzysiężony na 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Polityka gospodarcza Reagana została nazywana „reaganomiką”, charakteryzowała się dyskursem zgodnym z ekonomią podaży, mianowicie z ograniczeniem wydatków federalnego budżetu USA, obniżeniem podatków i zmniejszeniem wydatków na cele socjalne. W 1984 został prezydentem Stanów Zjednoczonych ponownie. W 1992 zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera, bowiem stan jego zdrowia widocznie pogarszał się.Zrezygnował wówczas z działalności politycznej.

Zmarł w Kaliforni, w Bel Air, 5 czerwca 2004 roku.

Ciekawostki o Ronaldzie Reaganie

  • Początkowo był zdecydowanym demokratą, lecz w związku z dyskursem politycznym tej frakcji, zdecydował się ostatecznie na swe miejsce w szeregach republikanów.
  • Jego polityka ekonomiczna przyniosła efekt w postaci wzrostu gospodarczego USA lat 80., lecz nie obeszło się bez drastycznych obostrzeń w wydatkach budżetowych, jak na przykład obcięcie dotacji dla uczelni wyższych oraz na cele socjalne. Ten dyskurs okazał się jednak wzorowy dla wielu państw ówczesnego świata, zwłaszcza tam, gdzie dotąd wydatki na cele publiczne uważano za impuls i gwarancje ożywienia gospodarczego.
  • Jego polityka zagraniczna wymierzona w dominacje ZSRR w ówczesnej Europie i Azji poskutkowała przegraną ZSRR w wojnie w Afganistanie, a w najdalszej perspektywie upadkiem Bloku Wschodniego.
  • Bliskowschodnia polityka Reagana spowodowała obniżenie cen ropy na rynku USA, co zawdzięczał ingerencji w lokalne bliskowschodnie antagonizmy międzypaństwowe.

Cytaty Ronalda Reagana

„Przez dłuższy czas swojego życia znajdowałem się poza rządem i poza polityką. Moim pierwszym doświadczeniem w tej dziedzinie było 8 lat, które spędziłem sprawując urząd gubernatora Kalifornii. Gdyby Kalifornia stała się nagle niepodległym państwem, to byłaby dziś siódmą potęgą gospodarczą świata.”

„Dziś jesteśmy uwikłani w inny konflikt, jest on znany jako zimna wojna. Ta zimna wojna tocząca się między wielkimi suwerennymi narodami nie jest wcale nowym konfliktem. Jest najstarszym konfliktem, jaki zna ludzkość, tak starym, jak sam człowiek. Jest elementarnym starciem między tymi z nas, którzy wierzą w godność człowieka, posiadanie przez niego uświęconych praw oraz zdolności wyboru i kształtowania swojego przeznaczenia, oraz tymi, którzy w to nie wierzą. To konflikt między niedającymi się pogodzić stronami, z których jedna wierzy w uświęconą wolność jednostki, a druga w supremację państwa.”

„Ludzie z całego świata tęskniący za wolnością, znajdowali drogę ku naszym brzegom.”

„Każdy dyktator zawsze usprawiedliwia zniewolenie ludu działaniem dla dobra większości.”

Źródła

  • https://wypracowania24.pl/historia/6016/ronald-reagan-biografia-zyciorys
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ronald_Reagan
  • https://www.brainyquote.com/authors/ronald_reagan

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły