Ławrientij Beria przyszedł na świat w miejscowości Merkheuli 29 marca 1899 roku. Pochodził z chłopskiej, biednej rodziny. Wiele zawdzięczał swemu uporowi – konsekwentnemu dążeniu do celu zawdzięczał uzyskane wykształcenia. Uczył się w technikum w Suchumi. Następnie rozpoczął studia w Baku, na wydziale inżynierii.


Biografia i życiorys Ławrientija Berii

Wstąpił do partii mając zaledwie lat osiemnaście, czyli w roku 1917. Przyłączył się bowiem do bolszewików. W dwa lata później wstąpił w szeregi CzeKa. Jego kariera szybko ewoluowała w kierunku coraz większego zasięgu jego kompetencji. Prędko zauważono jego zdolności, a zwłaszcza zaangażowanie. Otrzymał wkrótce stanowisko szefa OGPU.

Nie musiał ukrywać swej brutalnej natury. Był zdecydowany we wszystkich przejawach swego okrucieństwa. Dla przeciwników był bezwzględny. Odpowiadał m.in. za krwawe stłumienie gruzińskiego powstania w roku 1924. Było to dużym plusem, więc partia doceniła to – Beria awansował zostając szefem OGPU, a następnie zajął stanowisko Sekretarza Partii. W 1934 został natomiast przyjęty w poczet członków samego Komitetu Centralnego Partii. Był współodpowiedzialnym za „wielkie czystki”.

Objął wkrótce stery dowodzenia NKWD. Beria wykonywał posłusznie i z zaangażowaniem posunięcia Stalina. Potrafił przypodobać się mu. Został najważniejszą z okrutnych postaci na arenie zdarzeń politycznych w ZSRR. W efekcie w roku 1941 Beria objął stanowisko wicepremiera. Stanowisko to pełnił do samej śmierci Stalina, czyli do 1953 roku. W tym czasie, bo już od 1945 roku, zajmował też funkcję marszałka ZSRR.

Jego kariera zaczęła dobiegać końca wraz ze śmiercią Stalina, mimo, że początkowo po śmierci dyktatora objął władzę totalną. Jednak walkę o sukcesje po Stalinie przegrał całkiem szybko. Oskarżono go nawet o zamach na Stalina, ale i następnie o szpiegowanie na rzecz zachodniego wywiadu.

Został skazany na karę śmierci przez sąd inspirowany przez innych kluczowych działaczy ZSRR. Wyrok wykonano, więc odszedł, w Moskwie, dnia 23 grudnia 1953 roku.

Ciekawostki o Ławrientiju Berii

  • Beria był człowiekiem odpowiedzialny za mord katyński na tysiącach polskich oficerach – jako szef NKWD złożył podpis pod decyzją decydującą o losie polskich elit wojskowych.
  • Beria uważał, że pakt Ribbentrop – Mołotow odciął ZSRR od cywilizacji zachodniej, był mu wobec tego całkiem niechętny. Był to jednakowoż powód, dla którego Stalin odsunął Berie całkiem od negocjacji z hitlerowskimi Niemcami.
  • W odróżnieniu od Stalina, Beria przewidział konflikt z Niemcami, uważając go od lat za nieunikniony, więc, w przeciwieństwie do Stalina, Beria przygotowywał się na nieuniknione.
  • 5 marca 1940 radzieckie Biuro Polityczne na wniosek Berii podejmuje decyzje o rozstrzelaniu bez sądu ponad 20 000 polskich obywateli.
  • Beria był pełnomocnikiem do sprawy utworzenia polskiej armii na terenach ZSRR – był tym, który nakazywał podwładnym pełen szacunek dla generała Andersa.

Cytaty Berii

„Co się tak przypierdoliliście do towarzysza Iosifa Wissarionowicza? Dobrze wam radzę, odpierdolcie się od niego, bo będzie z wami źle!”

„Od dłuższego czasu Związek Radziecki jest już za mały dla Iosifa Wissarionowicza.”

„Jeśli ktoś okaże się łotrem w jednej sprawie, będzie nim na całej linii. Nie istnieją półłajdacy.”

„Lenin był człowiekiem bardzo inteligentnym, wybitnym intrygantem, ale niezdolnym do praktycznego działania. Gdyby żył dłużej, zniszczyłby państwo albo je zrujnował, i nigdy nie doszedłby do tego, do czego doszedł Stalin, ponieważ nie potrafił administrować. Umiejętnie szczuł na siebie ludzi lub odnosił zwycięstwa w partyjnych rozgrywkach, ale zupełnie nie znał się na gospodarce.”

Źródła

  • http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=biografia_lawrientij_beria
  • https://wypracowania24.pl/historia/4776/lawrientij-beria-biografia-zyciorys?strona=2
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/%C5%81awrientij_Beria

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.3 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły