Jordan Ross Belfort przyszedł na świat w Nowym Jorku 9 lipca 1962. Jest amerykańskim byłym maklerem giełdowym i mówcą motywacyjnym. Został oskarżony o oszustwa finansowe, za co odbył karę 22 miesięcy pozbawienia wolności. Jest autorem swych wspomnień w książce „Wilk z Wall Street”.


Biografia i życiorys Jordana Belforda

Przyszedł na świat w nowojorskiej dzielnicy Bronx. Jego rodzice byli księgowymi. Pierwsze pieniądze zarobił w sumie 20 000 dolarów sprzedając lody włoskie plażowiczom, a czyniąc to do spółki ze swym kolegą. Ukończył Wydział Biologii American University, następnie podjął się nauki w Baltimore College of Dental Surgery, lecz wkrótce zrezygnował.

W latach 90. Belford założył firmę maklerską o nazwie Stratton Oakmont, która oszukiwała inwestorów poprzez sprzedaż fałszywych akcji. Działalność ta była długoletnia. Rozgłos organizacji, która była bez wątpienia obiektem zainteresowania nie tylko organów ścigania w późnych latach 90., zainspirowała na przykład twórców filmów „Boiler Room” z roku 2000 oraz „Wilk z Wall Street”, który wyszedł w roku 2013.

Później został utworzony specjalny międzystanowy oddział, który doprowadził do postępowania sądowego przeciwko firmie Stratton Oakmont zaraz po tym, jak biurko Belforta zasypały stosy skarg dotyczących pośrednictwa maklerskiego. W 1998 roku Belfort został oficjalnie oskarżony o manipulacje na kursach papierów wartościowych oraz o pranie brudnych pieniędzy. Dzięki współpracy z FBI Belford odbył zaledwie 22-miesięczną karę pozbawienia wolności w więzieniu federalnym, który to jednak spowodował dalsze straty inwestorów, obliczane na 200 milionów dolarów. Belfort został wówczas zobowiązany do zwrotu 110 400 000 dolarów nabywcom akcji, których oszukał. W więzieniu tymczasem poznał Tommy’ego Chonga, który zachęcił Jordana Belforta do spisania swojej historii, a następnie do upublicznienia jej, stąd też powstały dwa pamiętniki: “Wilk z Wall Street” oraz “Polowanie na Wilka z Wall Street”, przetłumaczone następnie na 18 języków i wydane w około 40 krajach.

Ciekawostki o Jordanie Belford

  • Na podstawie jego wspomnień powstał film pod tym samym tytułem – „Wilk z Wall Street”, w którym główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio.
  • Belford u zarania swych wysiłków edukacyjnych podjął się nauki w Baltimore College of Dental Surgery, lecz zrezygnował po jednym dniu, bowiem usłyszał wypowiedź dziekana, mianowicie słowa: „Złota era stomatologii się skończyła. Jeśli jesteście tutaj ponieważ chcecie zarobić dużo pieniędzy, to znajdujecie się w złym miejscu”.
  • W trakcie swej fikcyjnej kariery, czyli oszusta sprzedającego papiery wartościowe, Belfort prowadził niezwykle imprezowy styl życia. Wówczas to m.in. uzależnił się od leku Quaaludes.
  • Jego wspomnienia przetłumaczone następnie na 18 języków i wydane w około 40 krajach.

Cytaty Jordana Belforda

Jedyną rzeczą stojącą między tobą a twoim celem jest bzdurna historia, którą sam powtarzasz.

Działaj tak, jakby! Zachowuj się, jakbyś był bogatym człowiekiem, już bogatym, a wtedy na pewno staniesz się bogaty. Zachowuj się tak, jakbyś miał niezrównaną pewność siebie, a wtedy ludzie na pewno zaufają Tobie. Zachowa się tak, jakbyś miał niezrównane doświadczenie, a następnie ludzie będą postępować zgodnie z twoją radą. Oto jestem dzisiaj – odniesiesz sukces.

Jeśli chcesz być bogaty, nigdy się nie poddawaj. Ludzie mają tendencję do poddawania się. Jeśli masz upór, spodoba ci się większość ludzi. Co ważniejsze, dowiesz się co znaczy porażka. Ale to nie dlatego, że jesteś porażką. To dlatego, że nie nauczyłeś się wystarczająco. Zrób to inaczej za każdym razem. Pewnego dnia zrobisz to dobrze. Niepowodzenie jest twoim przyjacielem.

Źródła

  • https://www.goodreads.com/author/quotes/289953.Jordan_Belfort
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jordan_Belfort
  • https://historia.org.pl/2014/01/12/prawdziwa-historia-wilka-z-wall-street/

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ralph Zuranski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły