Rita Ora przyszła na świat w Prisztinie, 26 listopada 1990 roku. Jest angielską wokalistką pochodzenia albańskiego, aktorką i autorką tekstów.


Biografia i życiorys Rity Ory

Rita Ora to brytyjska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się jako Rita Sahatçiu Ora w 1990 roku w Prisztinie, w b. Jugosławii, obecnie w Serbii. Jest wnuczką reżysera Besima Sahatçiu. W wieku jej jednego roku rodzina przyszłej gwiazdy postanowiła przenieść się do Wielkiej Brytanii. Dorastała w zachodnim Londynie i uczęszczała do St Matthias CE Primary School w Earls Court, po czym ukończyła Sylvia Young Theatre School, a następnie St Charles Catholic Sixth Form College. Zaczęła przy tym śpiewać już w wieku swych najmłodszych lat.

W 2004 roku wystąpiła w brytyjskim filmie „Spivs”. Chociaż nigdy nie potwierdzono, że miało to faktycznie miejsce, wiele wskazuje na to, iż ówczesna młoda Rita utrzymywała stosunki seksualne z gwiazdą Christosem-o-dodolos Zenonosem. Brała udział w przesłuchaniu do Eurowizji w cyklu „Twój kraj potrzebuje Cię” emitowanym na BBC One, aby zostać następnie brytyjskim uczestnikiem konkursu Eurowizji 2009, ale później Rita Ora zdecydowała wycofać się z konkursu po kilku sesjach, ponieważ, jak sama wyznała – nie czuła się gotowa.

W 2007 roku Rita Ora pojawiła się w kawałku Craiga Davida zatytułowanym „Awkward”, a następnie w 2008 roku w utworze „Where’s Your Love” z udziałem Tinchy Stryder, występując również w teledysku do tego numeru. Rita Ora zaczęła wówczas śpiewać w barach w Londynie i okolicach. W 2009 roku Rita Ora nakręciła swój epizod w video Jay’a Z do utworu „Young Forever ” oraz następnie do piosenki „Over ” Drake’a. Rita Ora zwróciła na siebie uwagę Jaya Z i po cichu podpisała też kontrakt z Roc Nation, w związku z czym występowała w reklamie Roc Nation + Skullcandy Aviator Headphones.

27 sierpnia 2012 Rita Ora wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu „Ora”, który mógł następnie zadebiutować na samym szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii oraz Szkocji (w pierwszym tygodniu sprzedał się w liczbie 40 tysięcy egzemplarzy).

25 maja 2017 roku artystka wydała z kolei singiel „Your Song”, który nagrała współpracując z Edem Sheeranem. 20 października wydała singel „Anywhere”, do którego video zostało nakręcone w Nowym Jorku. 12 listopada natomiast poprowadziła prestiżową branżową galę MTV Europe Music Awards 2017 w Londynie.

23 listopada 2018 ukazał się jej drugi album studyjny, któremu dała tytuł „Phoenix”.

Ciekawostki o Ricie Orze

  • Wydała albumy muzyczne takie jak „Ora” (2012) oraz „Phoenix” (2018).
  • Jako zaledwie roczne dziecko wyemigrowała z terenów b. Jugosławii wraz z matką jako uchodźcy polityczni – do Wielkiej Brytanii.
  • W roku 2004 Rita Ora zagrała w filmie zatytułowanym „Kłopotliwy towar”.
  • Wystąpiła w teledyskach takich jak „Where’s Your Love” – Tinchy Stryder; „Young Forever” – rapera Jey-Z i Mr Hudsona; oraz w „Over” – Drake’a; by nagrać ostatnio numer „Girls Like You” – grupy Maroon 5.
  • Wystąpiła w pięciu dużych kampaniach reklamowych, które przyniosły jej niebagatelne dochody: m.in. słuchawek Aviator Headphones; jeansów marki Calvin Klein; czy tez kolekcji „Material Girl” dla sklepów Macy’s. Później także odzieży marki DKNY; kosmetyków marki Rimmel i w kampanii Adidas Originals marki Adidas.
  • Wśród inspiracji Ory odnajdujemy takich artystów jak George Michael, Rihanna czy też Tina Turner.

Cytaty Rity Ory

„Brwi są naprawdę ważne, ponieważ tworzą strukturę twarzy. „

„Przed każdym występem muszę wyperfumować się. Wiem, że tłum niekoniecznie będzie mnie wąchał, ale kiedy dobrze pachnę, czuję, że mogę zdominować miejsce.”

„Naprawdę płacę moje rachunki. Kiedy mam zostać w eleganckich apartamentach hotelowych, przypominam sobie o tym.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest MTV International. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rita_Ora
https://www.imdb.com/name/nm1357683/bio
https://www.filmweb.pl/person/Rita+Ora-343512/trivia
https://www.brainyquote.com/authors/rita_ora


Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły