Adam Sztaba przyszedł na świat w Koszalinie, 15 lutego 1975 roku. Jest polskim kompozytorem, pianistą, aranżerem, dyrygentem i producentem muzycznym, jak i osobowością telewizyjną.


Biografia i życiorys Adama Sztaby

Ukończył koszalińskie Liceum Muzyczne, dzięki czemu mógł następnie podjąć studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Debiut Adama Sztaby miał miejsce w wieku jego 18 lat, wówczas to przedmiotem sukcesu została muzyka do musicalu „Fatamorgana?”, który to został wystawiony w koszalińskim Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Rok później został asystentem popularnego kompozytora i kierownika muzycznego teatru warszawskiego Studio Buffo – Janusza Stokłosy, ale nie tylko, bo wkrótce został również pianistą i kierownikiem muzycznym Maryli Rodowicz. Na przestrzeni lat 1998–2002 Adam Sztaba był kierownikiem muzycznym, aranżerem i pianistą zespołu, którego wokalistką była Edyta Górniak.

W latach 2002–2003 z kolei, Adam Sztaba zajmował stanowisko kierownika muzycznego i pianisty dwóch pierwszych edycji popularnego programu pt. „Idol”. Rok przy tym 2003, był szczególny natomiast z tego względu, iż wspólnie z Tomaszem Filipczakiem skomponował muzykę do show tanecznego zatytułowanego „Opentaniec”, a inspirowanego sztuką folkloru słowiańskiego z choreografią Jarosława Stańka, którego premiera odbyła się w gdyńskim Teatrze Muzycznym oraz warszawskim Teatrze Wielkim. W latach 2005–2006 był natomiast kierownikiem muzycznym, dyrygentem i aranżerem w trakcie kręconych czterech pierwszych edycji programu stacji TVN pt. „Taniec z gwiazdami”, jak i udzielał się podczas trwającego wówczas Sopot Festivalu. Wówczas to właśnie zrodziła się funkcjonująca do dziś Orkiestra Adama Sztaby. W grudniu roku 2007 już wraz ze swoją Orkiestrą wystąpił wspólnie z Michaelem Boltonem na Jubileuszu 15-lecia stacji telewizyjnej Polsat.

Od maja 2007 do listopada 2009 Adam Sztaba pełnił funkcję jako dyrektor artystyczny firmy MyPlace, czyli agencji zarówno eventowej oraz managementowej, w tym też wytwórni płytowej. Jesienią 2008 Adam Sztaba był z kolei dyrektorem Akademii programu zatytułowanego „Fabryka Gwiazd”. Na początku 2009 stworzył natomiast muzykę do filmu pt. „Od pełni do pełni”.

W 2010 Adam Sztaba wystąpił w trakcie jubileuszu 20-lecia popularnej stacji radiowej RMF FM, akompaniując na fortepianie wokalom Edyty Górniak, która zaśpiewała wówczas kompozycję „Hello”. W tym samym roku Sztaba wystąpił wraz z orkiestrą w ramach Smooth Festival, a to podczas koncertu „MuZa Miast” z udziałem wielu krajowych gwiazd. Stworzył również oprawę muzyczną w ramach inauguracji Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010 – co miało miejsce na warszawskim Stadionie Legii 18 września 2010 roku. Ten sam rok oznaczał jego wystąpienie z samym Stingiem oraz Polską Orkiestrą Radiową w ramach odbywającego się Jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia.

W latach 2011–2016 Adam Sztaba był jurorem programu w telewizji Polsat zatytułowanego „Must Be the Music. Tylko muzyka”. W 2016 roku był również jednym z dyrygentów oraz aranżerem podczas krakowskich Światowych Dni Młodzieży 2016. Był oprócz tego kierownikiem muzycznym i aranżerem koncertu pt. „CREDO in Misericordiam Dei”.

Adam Sztaba pod koniec lat 90. był w związku z Edytą Górniak. Rozstali się w roku 2002 r., jednakże do dziś potrafią ze sobą współpracować przy wspólnych projektach. Po tamtym rozstaniu muzyk związał się z Dorotą Szelągowską, której matką jej popularna pisarka Katarzyna Grochola. Żyli w związku nieformalnym przez 11 lat. Wzięli ślub dopiero w 2013 r., lecz po dwóch latach małżeństwa doszło do rozwodu. W 2015 r. Sztaba związał się ze swoją menedżerką, którą jest Agnieszka Dranikowska. W styczniu 2016 r. z tegoż związku urodził się syn pary, Leopold.

Ciekawostki o Adamie Sztabie

  • Jego sukces muzyczny i zawodowy w znacznym stopniu podyktowany został faktem ukończenia przez niego Wydziału kompozycji warszawskiej Akademii Muzycznej.
  • Adam Sztaba był kierownikiem muzycznym i pianistą dwóch pierwszych edycji programu „Idol”.
  • Wziął udział w kampanii reklamującej herbatę marki Lipton. Muzyk zaprojektował wówczas specjalny kubek i puszkę ze swoim ulubionym życiowym mottem: „Gdy komponuję, śpię 2 godziny na dobę. Skąd biorę energię do pracy? Nie wiem. Nie mam czasu się nad tym zastanowić”.
  • W grudniu roku 2007 już wraz ze swoją Orkiestrą miał okazję wystąpić wspólnie z samym Michaelem Boltonem na Jubileuszu 15-lecia stacji Polsat.
  • Dostał angaż do programu zatytułowanego „Fabryka Gwiazd”. Zostały wydane wówczas dzięki temu dwie płyty z aranżacjami Orkiestry Adama Sztaby, mianowicie „Taniec z Gwiazdami” (2006 r., otrzymując status złotej płyty) oraz „The Best of Fabryka Gwiazd” (z roku 2009 r.).

Cytaty Adama Sztaby

„Edyta [Górniak] to bez wątpienia jedna z naszych największych gwiazd. Myślę jednak, że nie jesteśmy na takie diamenty jeszcze przygotowani. Czemu? Mamy tendencję do wmawiania sobie, że wszystko co polskie musi być gorsze. Mamy straszny kompleks niższości, choć nie wiadomo czemu.”

„Jest jedyną kobietą, która wyrażając emocje w niecenzuralny sposób, nie razi mnie, a wręcz przeciwnie – w jej ustach nawet przekleństwo ma swój wdzięk.”

„Mam ogromną radość z pokazywania znanych utworów z zupełnie innej strony. Ten rodzaj aranżacji, w którym ze znanych tematów czy charakterystycznej linii melodycznej można wykrzesać i pokazać zupełnie inny, nowy ładunek emocjonalny, interesuje mnie najbardziej.”

„Pracuję nocą. Śpię po cztery godziny, czasem w ogóle. To wynika z pedanterii i ciągłego dążenia do doskonałości w pracy. Wyciskam z siebie wszystko. Zdecydowanie w domu bywam gościem. To już się nie zmieni. Muzyka to moja miłość.”

Źródła

http://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=adam+sztaba
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Sztaba
https://www.filmweb.pl/person/Adam+Sztaba-435460/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Adam_Sztaba

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły