Ringo Starr (ur. 1940) jest muzykiem, niegdyś perkusistą słynnej grupy muzycznej The Beatles (od roku 1962 do rozpadu zespołu w 1970). Do dziś prowadzi swoją działalność solową. Jest uważany za jednego z najlepszych perkusistów w dziejach.


Krótki życiorys Ringo Starr’a

Ringo Starr – a raczej Richard Starkey – jest angielskim muzykiem, kompozytorem i wokalistą urodzonym 7 lipca 1940 r. w Liverpoolu. Ringo Starr występował jako perkusista legendarnej grupy The Beatles. Jego rodzice rozeszli się, gdy miał zaledwie trzy lata. Kolejny mąż matki, Harry Graves, zdołał skutecznie zarazić chłopca miłością do grania muzyki. Grać zaczął już pod koniec lat 50. W 1960 r. Ringo Starr rozpoczął współpracę z Beatlesami, zastępował wówczas perkusistę, Pete’a Besta, a dwa lata później udało mu się na stałe dołączyć do składu grupy. Jego autorstwa są takie numery, jak „Octopus’s Garden” czy „Don’t Pass My By”. Po rozpadzie tego kultowego zespołu w 1970 r. Ringo Starr rozpoczął działalność solową. Nagrał kilka przebojów, takich jak „Photograph” i „You’re Sixteen”. Współpracował wówczas wciąż z Paulem McCartneyem, George’em Harrisonem czy też Johnem Lennonem. W 1988 r. Ringo Starr  oraz jego druga żona, Barbara Bach trafili na odwyk alkoholowy. W 1989 r. muzyk, po wyjściu z choroby, stworzył swoją grupę Ringo Starr and His All-Starr Band. W 2008 r. powstała w końcu płyta „Liverpool 8”. Natomiast w styczniu 2010 r. Ringo Starr z powodzeniem wydał swój album zatytułowany „Y Not”.

Rozszerzona biografia Ringo Starr’a

Sir Richard Starkey (urodzony 7 lipca 1940 r.), znany zawodowo jako Ringo Starr, jest angielskim muzykiem, piosenkarzem, kompozytorem i aktorem, który zyskał światową sławę jako perkusista The Beatles. Od czasu do czasu śpiewał z zespołem wokale prowadzące, zwykle na jedną piosenkę na każdym albumie, w tym „With a Little Help from My Friends”, „Yellow Submarine”, „Good Night”, „Boys” oraz ich cover „Act Naturally” . Napisał również i zaśpiewał piosenki Beatlesów „Don’t Pass Me By” i „Octopus’s Garden”, a także jest współautorem innych, w tym „What Goes On”.

Wczesne lata

Muzyk, piosenkarz, autor tekstów i aktor Ringo Starr urodził się jako Richard Starkey 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu (Anglia). Był jedynakiem i chociaż matka go kochała, jego ojciec wcześnie stracił zainteresowanie życiem rodzinnym. Jego rodzice rozeszli się, gdy miał zaledwie cztery lata, a potem nigdy więcej nie widział swojego ojca. Jego matka, aby utrzymać rodzinę, pracowała jako sprzątaczka, a następnie jako barmanka.

W wieku sześciu lat został poddany operacji wycięcia wyrostka robaczkowego. Następnie zachorował na zapalenie otrzewnej, co zmusiło go do przebywania w miejscowym szpitalu dla dzieci przez 12 miesięcy. To znacznie pogłębiło jego braki w szkole, a na domiar złego, wkrótce zdiagnozowano u niego gruźlicę i był zmuszony spędzić następne dwa lata w sanatorium. To tam Starkey zaczął grać na perkusji zbudowanej z szafek sanatoryjnych, mając w rękach dwa kijki.

W 1953 r. Jego matka ponownie wyszła za mąż, a jego nowy ojczym skutecznie zachęcił go do zainteresowania się muzyką. W 1955 roku, kiedy Starkley znowu wrócił z sanatorium, szkoła nie była już opcją na życie, ponieważ był już zbyt daleko w tyle za rówieśnikami. Próbował później szeregu różnych prac, które nie były satysfakcjonujące zawodowo, ale zdołał dzięki temu wkrótce zapoznać się z muzyką skiffl, a to dzięki jednemu ze swoich współpracowników. Starkey zaczął regularnie grać z zespołem. Pierwszy prawdziwy zestaw perkusyjny dostał na Boże Narodzenie w 1957 roku.

Kilka lat później dołączył do prawdziwego zespołu z prawdziwymi instrumentami, mianowicie do Rory Storm and the Hurricanes, i zaczął to wówczas nazywać się Ringo Starr, aby odzwierciedlić zarówno pierścienie, jakie nosił, jak i jego zainteresowanie muzyką country i muzyką w ogóle zachodnią. Jego solówki perkusyjne nazwano „Starr Time”. Zespół zyskał na popularności, a podczas trasy koncertowej w Hamburgu po raz pierwszy poznał Beatlesów, czyli nową grupę składającą się z Johna Lennona, Paula McCartneya, George’a Harrisona, Stu Sutcliffe i Pete Besta. W październiku 1960 roku Starr zagrał z Lennonem, McCartneyem i Harrisonem w utworze „Hurricanes Lu Walters”.

The Beatles

W 1962 roku Starr zastąpił Besta zostając perkusistą Beatlesów. Wsparł zespół prostym, równym rytmem i przekonał fanów swoją ciekawą osobowością. Chociaż jego umiejętności wokalne były ograniczone, zdołał poprowadzić wokalnie kilka utworów. Singiel The Beatles „Please Please Me” sprawił, że zespół stał się popową sensacją w Anglii. Ich pierwszy wspólny album, „Please Please Me” (1963), dodał ognia do i tak już rosnącego szaleństwa, które wkrótce stało się znane jako Beatlemania.

Ze swoimi dłuższymi włosami i przylegającymi garniturami, Beatlesowie przekroczyli Ocean Atlantycki, aby rozpocząć własną popową inwazję na Amerykę w 1964 roku. Beatlemania była w pełni sił podczas ich pierwszego amerykańskiego występu telewizyjnego w „The Ed Sullivan Show”. Ich singiel „I Want to Hold Your Hand” wspiął się już na szczyty list przebojów jeszcze przed nagrywaniem, a następnie pojawił się szereg hitów. A tłumy krzyczących fanów – z których wielu było zakochanymi nastolatkami – wypełniało widownię na ich koncertach.

W czerwcu 1964 roku Starr ponownie zachorował, zostając dotkniętym zapaleniem gardła i migdałków, wobec czego został tymczasowo zastąpiony przez Jimmiego Nicola. Kilka tygodni później dołączył jednak do trasy, z ulgą przekonany, że nie został na zastąpiony na stałe.

W tym samym roku Beatlesi przenieśli swoją muzykę na duży ekran za pomocą humorystycznego filmu dokumentalnego „A Hard Day’s Night” (1964). W kolejnym albumie z filmami i ścieżką dźwiękową, „Help!” (1965), Starr zapewnił wokal do numeru „Act Naturally”. Oba projekty pozwoliły zabłysnąć talentom komediowym i aktorskim Starra. W tym samym roku Starr poślubił swoją długoletnią dziewczynę, Maureen Cox.

Również w tamtym czasie Beatlesi w końcu spotkali jednego ze swoich idoli, Boba Dylana. Według legendy Starr jako pierwszy palił trawkę z Dylanem, podczas gdy inni początkowo zwyczajnie się zawieszali.

Kariera solowa

Po rozpadzie Beatlesów Starr rozpoczął karierę solową. Jego pierwszy album „Sentimental Journey” (1970), był zbiorem melodii Tin Pan Alley, z aranżacjami takich jak Quincy Jones, Maurice Gibb, Martin i McCartney.

Starr był jedynym Beatlesem, który kontynuował współpracę z każdym z pozostałych członków zespołu. Grał na albumach dla Lennona (jak również dla Yoko Ono) i Harrisona, on i Harrison wspólnie napisali hit „It Don’t Come Easy” dla albumu Ringo z 1973 roku. Ringo skomponował mu do tego późniejsze dwa hity nr 1 w Stanach Zjednoczonych. Wydawało się, że kluczem do sukcesu było połączenie jego charyzmy i wysiłku solidnej grupy współpracowników.

Oprócz nagrywania Starr rozkwitał w tym czasie w innych kreatywnych kierunkach. Pojawił się w filmach, ale ponad wszystko jego pierwszym przedsięwzięciem reżyserskim został dokument z 1972 roku o zespole T. Rex zatytułowany „Born to Boogie”.

Starr założył własną wytwórnię i kontynuował nagrywanie, ale jak później przyznał, pił i zażywał narkotyki do tego stopnia, że nie był w stanie wiele więcej osiągnąć. W tym okresie Starr i Keith Moon, ciężko imprezujący perkusista The Who, byli członkami klubu alkoholowego o nazwie „The Hollywood Vampires”.

W 1976 roku, rok po rozwodzie z Maureen Cox, Ringo wydał swoje „Rotogravure Ringo”, czyli krążek, który zawierał piosenki napisane przez każdego z pozostałych Beatlesów. Potem pojawiły się kolejne albumy, lecz bez większego sukcesu komercyjnego.

Na początku 1980 roku zagrał w komedii „Caveman” z Barbarą Bach, a wkrótce oboje się zakochali, pobierając się rok później. Po tym, jak Lennon został zabity pod koniec 1980 roku, Starr pojawił się w piosence „All Those Years Ago” z Harrisonem, Paulem i Lindą McCartney . Oryginalnie napisana przez Harrisona dla Starra piosenka ze zmodyfikowanymi tekstami trafiła na drugie miejsce na listach przebojów w USA.

W tym samym roku ukazał się album Starra „Stop and Smell the Roses” z piosenkami wykreowanymi przez Harry’ego Nilssona, McCartneya, Harrisona, Ronniego Wooda i Stephena Sillsa.

Dekada lat 80. przyniosła sławę nowemu pokoleniu, podczas gdy Starrr stał się narratorem telewizyjnego serialu dla dzieci „Thomas and Friends”, zachwycając dzieci (w programie wykorzystano także inne znane głosy, w tym George Carlin i Alec Baldwin).

Na płaszczyźnie muzycznej Ringo Starr pojawił się jako lider zespołu pod koniec lat 80., koncertując z pierwszym wcieleniem swego zespołu All Starr, w skład którego wchodzili Joe Walsh z zespołu Eagles, Nils Lofgren i Clarence Clemons z zespołu E Street Band Bruce’a Springsteena, Rick Danko i Levon Helm z The Band, a także Billy Preston i Dr. John. Przez lata Starr odbył liczne trasy koncertowe z różnymi artystami pod szyldem All Starr Band i wyprodukował kilka albumów na żywo tego ciągle zmieniającego się i rozwijającego się projektu.

Dwa lata później ponownie spotkał się z McCartneyem i Harrisonem, aby odtworzyć część magii Beatlesów. Wykorzystując demo Lennona do piosenki o nazwie „Free as a Bird”, trio wydało pierwszy „nowy” singiel Beatlesów od 1970 roku. Współpracowali także nad projektem Beatles Anthology, udzielając obszernych wywiadów na temat czasu spędzonego razem w projekcie opublikowanego miniserialu.

„Free as a bird” został wydany w 1995 roku i stał się hitem Top 10. Kolejna piosenka Lennona „Real Love” również została przerobiona i dobrze spisała się na listach przebojów w 1996 roku. Dwa lata później Starr pojawił się w serialu telewizyjnym VH1 Storytellers, dzieląc się swoją muzyką i doświadczeniami.

Starr wypuścił swój „Liverpool 8” w 2008 roku. W 2009 roku znalazł się na scenie podczas konferencji E3 z Olivią Harrison, Ono i McCartneyem, promując „The Beatles: Rock Band”, czyli nową grę wideo, która sprzedała się w ilości ponad pół miliona egzemplarzy w ciągu pierwszego miesiąca.

W 2013 roku Starr pokazał światu swój talent do fotografii. Opublikował wówczas swój „Photograph”, na którym znalazło się wiele nigdy wcześniej nie widzianych, intymnych zdjęć Beatlesów. Według The Hollywood Reporter, Starr uważał, że ta fotoksiążka może lepiej opowiadać historię jego życia jako Beatlesa niż tradycyjna autobiografia.

W kwietniu 2018 r. Ogłoszono, że Starr podpisał wyłączną ogólnoświatową umowę wydawniczą z BMG. Umowa przyznała BMG prawa do wkładu perkusisty do Beatlesów, w tym do takich klasyków jak „Octopus’s Garden”, a także jego popularnych utworów solowych, takich jak „Photograph” i „You’re Sixteen”.

Starr jest obecnie najbogatszym perkusistą na świecie, którego wartość netto szacuje się na 300 milionów dolarów, i występuje w podstawowym zestawieniu 10 list najlepszych perkusistów do dzisiaj.

Życie osobiste

Starr był dwukrotnie żonaty. Poślubiona Maureen Cox była jego żoną od 1965 do 1975 roku – para doczekała się trojga dzieci, Zaka, Jasona i Lee. Zak poszedł w ślady ojca i sam został znakomitym perkusistą, grając z takimi zespołami jak The Who i Oasis. Kiedy Cox zmarła na białaczkę w 1994 roku, Starr obecny był przy jej łóżku.

Poślubił swoją drugą żonę, Barbarę Bach, w 1981 roku. Razem zmagali się z alkoholizmem i udali się na detoks, z powodzeniem, by nadal być razem.

Starr ma siedmioro wnuków, a w sierpniu 2016 r. został pierwszym beatlesem, który został pradziadkiem.

Ciekawostki o Ringo Starze

  • Jako dziecko Starr był bardzo chorowity. Często wówczas przebywając w szpitalach i sanatoriach, miał na skutek tego ogromne problemy w nauce, przez co w wieku 15 lat nie umiał sprawnie pisać i czytać.
  • Jest leworęczny, jednak używa ustawienia perkusji dla praworęcznych.
  • Wystąpił w jednym odcinku słynnego „Latającego cyrku Monty Pythona”.
  • W 2009 r. reklamował komputerową grę zręcznościową „The Beatles Rock Band”.
  • Jako beatles otrzymał w roku 1965 prestiżowy tytuł Członka Orderu Imperium Brytyjskiego.
  • Zmagał się z choroba alkoholową.

Cytaty Ringo Starr’a

„Przede wszystkim jestem perkusistą… Nie grałem dla pieniędzy i sławy, tylko dlatego, że było to miłością mojego życia.”

„Pewnego dnia – to był sierpień 1962 roku – John Lennon zadzwonił do mnie i powiedział „Dostałeś się. Zgól brodę” – wtedy miałem brodę – „ale zostaw boczki”. Chodziło o bokobrody.”

„Zrobiliśmy wszystko, jak trzeba. Ale kiedyś wreszcie dorastasz i masz dość. Zaczynasz się powielać.”

„Tak, byłem w The Beatles. Tak, nagraliśmy wspólnie kilka świetnych płyt. Tak, kocham tych chłopaków. Ale to by było na tyle.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Eva Rinaldi. Zdjęcie zostało wykorzystane zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ringo_Starr
https://en.wikipedia.org/wiki/Ringo_Starr
https://www.biography.com/musician/ringo-starr
https://www.britannica.com/biography/Ringo-Starr
https://biografia24.pl/ringo-starr/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Ringo_Starr


Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły