Roger Moore (1927-2017) był brytyjskim aktorem filmowym znanym przede wszystkim z wcielania się w postać Simona Templara w serialu „Święty” (1962–1969) oraz Jamesa Bonda (1973–1985).


Krótki życiorys Rogera Moore’a

Sir Roger George Moore KBE (14 października 1927 r. – 23 maja 2017 r.) był angielskim aktorem najbardziej znanym z roli brytyjskiego tajnego agenta Jamesa Bonda w siedmiu filmach fabularnych od 1973 do 1985 r. Jego najważniejszą rolą telewizyjną była gra głównego bohatera, Simona Templara, w brytyjskim serialu telewizyjnym „Święty” w latach 1962-1969. Miał także role w niektórych amerykańskich programach telewizyjnych i filmach na przełomie lat 50. i 60., w tym w zastępstwie Jamesa Garnera i wcielając się w postać Beau Mavericka z serii „Maverick” w latach 1960–1961. Moore zagrał z Tonym Curtisem w serialu telewizyjnym „The Persuaders” („Partnerzy”) w latach 1971–1972, a także w kilku filmach teatralnych w latach 70. i 80. XX wieku.

Moore został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF w 1991 roku, a królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki w 2003 roku za działalność charytatywną. W 2007 roku otrzymał gwiazdę w Hollywoodzkiej Promenadzie Gwiazd za pracę w telewizji i filmie. W 2008 r. rząd francuski mianował aktora dowódcą Ordre des Arts et des Lettres.

Rozszerzona biografia Rogera Moore’a

Roger Moore prawdopodobnie na zawsze zostanie zapamiętany jako człowiek, który zastąpił Seana Connery’ego w serialu, w którym wcielał się w Jamesa Bonda.

Wczesne lata

Roger George Moore urodził się 14 października 1927 r. w Stockwell, w Londynie, w Anglii, jako syn gospodyni domowej Lillian i George’a Alfred’a Moore’a, z zawodu policjanta. Jego matka urodziła się w Kalkucie w Indiach, w rodzinie brytyjskiej.

Roger Moore uczęszczał do Battersea Grammar School, ale podczas drugiej wojny światowej został ewakuowany do Holsworthy w Devon i uczęszczał do Launceston College w Kornwalii. Był dalej kształcony w Dr Challoner’s Grammar School w Amersham, w Buckinghamshire.

Roger ponad wszystko chciał zostać artystą, a filmami zaczął zajmować się dopiero pod koniec lat 40. XX wieku. Moore służył również w armii brytyjskiej podczas II wojny światowej.

Moore w USA

Przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1953 roku. Nazywany wówczas per „Suave”, niezwykle przystojny i znakomity aktor, otrzymał wreszcie kontrakt z Metro-Goldwyn-Mayer. Jego pierwszy angaż spotkał się jednak z mieszanym sukcesem, wystąpił bowiem zaledwie w epizodach filmów takich jak „Diane” (1956) i „Przerwana melodia” (1955), a także „Kiedy ostatni raz widziałem Paryż” (1954).

Moore pojawił się w telewizji w latach 50., w serialach takich jak „Ivanhoe” (1958) i „The Alaskans” (1959), lecz największe wtedy uznanie otrzymał w związku z grą w filmie „Maverick” (1957).

Przełom i początki wielkiego sukcesu

Wielki przełom na arenie międzynarodowej nadszedł niedługo, a to w związku z jego główną rolą w serialu „Święty” (1962). Serial uczynił go supergwiazdą i odniósł duży sukces. Moore kończąc swój udział w roli Świętego był już jedną z głównych gwiazd świata mediów, ale wciąż stosunkowo niedocenionym w Ameryce. Próbując to zmienić, zgodził się zagrać z Tony’m Curtisem w „ITC’s Partnerzy” (1971), w filmie wprawdzie niezwykle popularnym w Europie, natomiast niezbyt dobrze przyjętym w Stanach Zjednoczonych. Roger Moore zagrał następnie w „Człowieku, który nawiedził samego siebie” (1970), który udowodnił, że Moore ma w sobie potencjał o wiele większy niż ten odpowiedni do beztroskich zdaniem krytyki ról, które wcześniej aktor podejmował.

James Bond

Następnie zaproponowano Rogerowi Moorowi rolę Jamesa Bonda, a kiedy publiczność zdołała się przyzwyczaić do zmiany stylu gry z tego jaki uprzednio oddał Connery, również został zaakceptowany przez szersze grono odbiorców. „Żyj i pozwól umrzeć” (1973), jego pierwszy film o Bondzie, zarobił więcej poza Ameryką niż poprzedni bond z Connerym. Moore następnie zagrał w kolejnych sześciu filmach o Bondzie, a potem zgodził się jeszcze na rolę 007 w „Zabójczym widoku” (1985). Miał 57 lat w momencie kręcenia filmu i wyglądał już zdaniem wielu na trochę za starego na Bonda – być może był to jeden film za dużo. W międzyczasie więcej sukcesów Moora pojawiło się w związku z filmami takimi jak „Łut szczęścia” (1975), „Krzyknąć diabłu w twarz” (1976), 'Dzikie gęsi” (1978), „Ucieczka na Atenę” (1979) i „Akcja na Morzu Północnym” (1980).

Lata 80. i 90.

Pomimo swojej sławy w związku z filmami o Bondzie i wielu innych, Stany Zjednoczone nigdy Moora całkowicie nie zaakceptowały, dopóki nie zagrał w „Wyścigu armatniej kuli” (1981) u boku Burt Reynolds. Po rezygnacji z roli Bonda jego obciążenie pracą nieco się zmniejszyło, chociaż grał w amerykańskim filmie „Feuer, Eis & Dynamit” (1990), a także w komedii „Strzał w dziesiątkę” (1990). Zrealizował również komedię „Nocleg ze śniadaniem” (1991), a także film telewizyjny „Człowiek, który nie chciał umrzeć” (1994), a następnie zagrał obok Jeana-Claude’a Van Damme’a w filmie „Quest” (1996). Następnie Moore wziął role drugoplanowe, takie jak w komedii „Spice World” (1997) i w amerykańskim serialu telewizyjnym „The Dream Team” (1999). Mimo że jego praca filmowa zwolniła, wciąż był na oczach opinii publicznej, czy to w telewizyjnych programach, czy w kręconych na potrzeby telewizyjne dokumentach.

Roger Moore został mianowany dowódcą Orderu Imperium Brytyjskiego w dniu 31 grudnia 1998 r., a to za usługi na rzecz UNICEF.

Roger Moore zmarł na raka 23 maja 2017 roku w Szwajcarii. Miał 89 lat. Był czterokrotnie żonaty, mając córkę i dwóch synów.

Ciekawostki o Rogerze Moorze

  • Roger Moor jako aktor był bardzo płodny, wystąpił bowiem w blisko 700 filmach.
  • Był zaangażowany w walkę przeciwko wypuszczaniu na rynek pasztetu strasburskiego, badania nad którym wykazać miały jego szkodliwość dla zdrowia konsumentów.
  • Starszy syn Rogera Moora, Geoffrey Moore, również został aktorem. Wystąpił on razem z ojcem w filmie „Sherlock Holmes w Nowym Jorku” (1976), grając tam syna Holmesa.
  • W 1999 Roger Moore otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Otrzymał go za działalność dla UNICEFu, a nie grę aktorską.
  • W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zapisy cenzury skutecznie uniemożliwiały dostęp do oglądania ekranizacji z serii „James Bond”.
  • Roger Moore zasłynął z ogromnej ilości cygar wysokiej klasy wypalanych na planie oraz za kulisami kręconych z nim „Bondów”.

Cytaty Rogera Moore’a

„Nauczaj dzieci miłości, hojności, dobrych manier, a niektóre z nich będą zanosić to z klasy do domu, a kto wie, może i dzieci będą uczyć rodziców.”

„Jestem małym diabłem.”

„Wspaniale jest podróżować z kimś, kogo kochasz.”

„Och tak, kocham gadżety.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Allan warren. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Moore
https://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_Moore
https://www.famousbirthsdeaths.com/roger-moore-bio-net-worth-facts/
https://biografia24.pl/roger-moore/
https://www.brainyquote.com/authors/roger-moore-quotes

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły