Henryk-VIII

Henryk VIII (1491-1547) był królem Anglii, koronowanym w roku 1509. Był lordem Irlandii, królem Irlandii, drugim monarchą z dynastii Tudorów (pierwszym był jego ojciec).


Biografia / Życiorys Henryka VIII

Henryk VIII przyszedł na świat w Greenwich 28 czerwca 1491 roku.

Rzecz najważniejsza dotyczy faktu doprowadzenia przez Henryka VIII w latach 20. i 30. XVI wieku, do rozłamu religijnego polegającego na zerwaniu kościoła angielskiego więzi z Watykanem, tym samym ustanowił Kościół anglikański, niezależny od papieża, ale podporządkowany królowi Anglii. Poza tym, za jego to rządów dokonano kasaty klasztorów. Henryk VIII znany jest także z faktu sześciokrotnego zawierania związku małżeńskiego, oraz tego, że doprowadził do spenalizowania fikcyjnych czynów jego dwóch wybranek, i w efekcie do skazania obu pań na śmierć i egzekucji poprzez ścięcie.

Henryk był zapalonym karciarzem i graczem w kości. W młodości namiętnie uprawiał sport, zwłaszcza tenis, lubił również polowania. Posiadał talent muzyczny, jako kompozytor i poeta dawał się niekiedy poznać od tej wrażliwszej strony; legenda przypisuje mu nawet autorstwo jakże popularnej piosenki „Greensleeves”. Za napisanie spopularyzowanego traktatu, który poddał krytyce nauki i tezy Marcina Lutra, w uznaniu zasług w 1521 r. otrzymał od papieża honorowy tytuł „obrońcy wiary” (tzw. Fidei defensor). Za jego panowania budowano i uświetniano kilka znaczących budowli, takich jak na przykład kaplica King’s College czy też Pałac Hampton Court oraz Opactwo Westminsterskie. Inwestował znaczne środki we flotę, powiększył liczbę okrętów.

Zmarł w Londynie 28 stycznia 1547 roku.

Ciekawostki o Henryku VIII

  • Jego traktat pt.: „Obrona siedmiu sakramentów ” docenił sam papież Leon X, dając mu w nagrodę tytuł ”Obrońcy wiary”.
  • Był najsłynniejszym monarchą z dynastii Tudorów.
  • Jak na owe czasy, Henryk VIII świetnie znał się na medycynie, umiejąc leczyć się samodzielnie z wielu dolegliwości, ale i pomagając przyjaciołom wychodzić z różnych chorób (dawał prezenty w postaci na przykład rozmaitych mikstur i maści).
  • Potrafił żyć w izolacji tygodniami, a to ze względu na paniczny strach króla przed przenoszonymi przez ludzi zarazami.
  • Komponował piękne utwory. Do niedawna przypisywało mu się nawet autorstwo m.in. popularnego utworu „Greensleeves”.
  • Legendami obrosły liczne romanse Henryka VIII, łącznie z tymi, które rzecz jasna trwały równolegle do pożycia małżeńskiego.

Cytaty Henryka VIII

„Chwała Bogu, teraz jesteśmy wolni od wszelkiej wojny!”

„Królowa i ja jesteśmy jeszcze młodzi. Jeśli tym razem narodziła się córka, z łaski Pana następni będą synowie.”

„Największa perła w całym królestwie.”

„Nic nie ma w sobie pięknego i roztacza złe wonie i z przodu i z tyłu. Obwisłe piersi i inne cechy wywołały u mnie pewność, że nie jest dziewicą. Jej ciało nie nadaje się do wywołania jakiegokolwiek pożądania.”

Źródła

  • https://wypracowania24.pl/historia/7234/henryk-viii-biografia-zyciorys
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_VIII_Tudor
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Henryk_VIII_Tudor

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły