Nicole Kidman przyszła na świat w Honolulu, 20 czerwca 1967 roku. Jest popularną australijską aktorką i piosenkarką urodzoną w USA, laureatką Oscara.


Biografia i życiorys Nicole Kidman

Urodziła się w słynnym hawajskim Honolulu, jako dziecko Australijczyka o szkockich korzeniach Anthonego Davida Kidmana (naukowca w zakresie medycyny), oraz matki Janelle Ann (z domu Glenny), pochodzącej z Irlandii instruktorki pielęgniarstwa. Natomiast jest jeszcze jej siostra, Antonia, czyli osobowość telewizyjna w Australii.

Do swego czwartego roku życia Nicole Kidman mieszkała w USA, potem jednak przeprowadziła się z rodzicami do australijskiego Sydney. Już w wieku trzech lat pobierała lekcje aktorstwa. Później kształciła się w szkołach takich jak St. Martin’s Youth Theater, Australian Theater for Young People i Philip Street Theater. Przerwała naukę podjętą następnie w North Sydney High School, a to ze względu na raka piersi rozpoznanego u jej matki. Lecz po powrocie matki do zdrowia Nicole Kidman mogła kontynuować naukę aktorstwa.

Swoją karierę aktorską Nicole Kidman rozpoczęła w Australii od filmów z 1983 roku, takich jak „Bush Christmas” i „BMX Bandits”. Jednak przełom nastąpił dopiero w 1989 roku, czyli wraz z thrillerem „Dead Calm” i telewizyjnym miniserialem „Bangkok Hilton”. W 1990 roku zadebiutowała w Hollywood w filmie wyścigowym „Days of Thunder” u boku Toma Cruise’a. Później osiągnęła szersze uznanie dzięki wiodącym rolom w filmach „Far and Away” (1992), „Batman Forever” (1995), „To Die For” (1995) i „Eyes Wide Shut” (1999). Otrzymała dwie nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki za zagranie kurtyzany w musicalu „Moulin Rouge!” (2001) i pisarki Virginii Woolf w filmie dramatycznym „The Hours” (2002). Za obie produkcje zdobyła Złote Globy, a za „The Hours” również Oscara.

Kidman wystąpiła nastepnie w takich filmach jak „The Others” (2001), „Cold Mountain” (2003), „Dogville” (2003), „Birth” (2004), „Australia” (2008), „The Paperboy” (2012), „Stoker” (2013), „Paddington” (2014) , „The Beguiled” (2017), „Boy Erased” i „Destroyer” (oba 2018). Otrzymała także dwie dodatkowe nominacje do Oscara za „Rabbit Hole” (2010) i „Lion” (2016). W 2012 roku otrzymała swoją pierwszą nominację do nagrody Primetime Emmy dla najlepszej aktorki głównej w filmie HBO pt. Hemingway & Gellhorn. Do telewizji powróciła jeszcze w 2017 roku, współprodukując i grając w serialu HBO „Wielkie kłamstewka”, i zdobywając w ten sposób nagrodę Primetime Emmy dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W 2018 roku zagrała Queen Atlanne w filmie o superbohaterze pt. „Aquaman”.

Kidman jest zatem laureatem wielu nagród, w tym Oscara, dwóch nagród Primetime Emmy, pięciu Złotych Globów oraz Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki. Od 1994 r. jest również oprócz tego ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. W 2006 roku Nicole Kidman została mianowana Companion of the Order of Australia będąc w tamtym momencie najlepiej opłacaną aktorką w przemyśle filmowym. Dzięki faktowi, iż urodziła się z australijskich rodziców i do tego na Hawajach, Kidman ma podwójne obywatelstwo, bowiem zarówno Australii jak i Stanów Zjednoczonych. Nicole Kidman założyła i jest właścicielem firmy produkcyjnej Blossom Films. Po rozwodzie z aktorem Tomem Cruisem, Kidman jest od roku 2006 zamężna z piosenkarzem Keithem Urbanem.

Ciekawostki o Nicole Kidman

  • Śpiewała w duecie z Robbiem Williamsem (wystąpili wspólnie w teledysku) w remake’u utworu pt. „Something Stupid”, który to w oryginale wykonywała grupa „Carson and Gaile”.
  • W 2002 r. została uznana najlepszą aktorkę roku według magazynu „Empire”.
  • W 2008 r. Nicole Kidman zajęła 1. miejsce w rankingu na najbardziej przepłacanych aktorów w Hollywood, który przeprowadził magazyn „Forbes”.
  • W grudniu 2004 roku Nicole Kidman za swą działalność humanitarną została uhonorowana tytułem Obywatela Świata przez Sekretarza Generalnego ONZ.
  • W 1983 roku wystąpiła w teledysku do utworu Pata Wilsona pt. „Bop Girl”.
  • W 2007 r. australijski rząd w uznaniu zasług w dziedzinie sztuki i pomocy humanitarnej przyznał aktorce tytuł Kawalera Orderu Australii .

Cytaty Nicole Kidman

„Będę miała mnóstwo wnuków i zamieszkam gdzieś na wsi. Zawsze chciałam osiedlić się w Toskanii. Chętnie otoczyłabym się gromadą ludzi. Uwielbiam zgiełk, wiesz, kiedy coś się dzieje. Gdy dzieci się śmieją lub gdy płaczą… Wtedy wiadomo, że wokół ciebie jest rodzina. A ja na starość będę miała wielką rodzinę. Wiem, że tak będzie.”

„Będę popełniała błędy. Będę odnosiła sukcesy. Będę czuła, że żyję.”

„(…) film o śmierci to śmierć dla filmu. Rynkowa klapa, koniec. Niemniej jednak nie można udawać, że śmierć nie istnieje. Myślimy o niej codziennie, wyczuwamy jej bliskość, boimy się jej, nie rozumiemy.”

„(…) kreowanie postaci składa się z mnóstwa czysto fizycznych drobiazgów: sposobu, w jaki pali się papierosy, układa włosy, przechyla głowę, chodzi – najważniejsza jest jednak ta instynktowna część, która wymyka się wszelkiej definicji. Gdy wcielałam się w Virginię Woolf, nawet mój głos się zmienił. Sama nie wiem, jak to się stało. Przepraszam, chyba mówię coś bez sensu.”

„Nie zmieniłam się, odkąd miałam 15 lat. Mam ciało chłopca.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Rita Molnar. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicole_Kidman
https://en.wikipedia.org/wiki/Nicole_Kidman
https://www.filmweb.pl/person/Nicole.Kidman/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Nicole_Kidman

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły