Bruce Willis, a właściwie Walter Bruce Willis przyszedł na świat w niemieckim Idar-Oberstein, 19 marca 1955 roku. Jest popularnym amerykańskim aktorem oraz producentem filmowym. Udziela się także muzycznie.


Biografia i życiorys Bruce’a Willisa

Aktor Bruce Willis jest dobrze znany z grania postaci specyficznych, często osadzonych w spektakularnych filmach akcji. Dotąd pojawił się w filmach, które zarobiły łącznie ponad 2,5 mld USD, co plasuje go w światowej pierwszej dziesiątce ludzi branży filmowej generujących wpływy kasowe.

Walter Bruce Willis urodził się 19 marca 1955 r. w Idar-Oberstein w Niemczech Zachodnich jako dziecko niemieckiej matki Marlene K. (z Kassel) i amerykańskiego ojca Davida Andrew Willisa (z Carneys Point, New Jersey), rodziców, który żyli wtedy w bazie wojskowej Stanów Zjednoczonych na terenie RFN. Jego rodzina przeniosła się do USA wkrótce po jego urodzeniu. Wychował się w Penns Grove w stanie New Jersey, gdzie jego matka pracowała w banku, a jego ojciec był spawaczem i pracownikiem fabrycznym. Willis zainteresował się sztukami dramatycznymi w szkole średniej i rzekomo został „odkryty” podczas pracy w kawiarni w Nowym Jorku, a następnie pojawił się w kilku produkcjach jeszcze poza Broadwayem. Pewnej nocy Willis – barman został zauważony przez reżysera castingu, który zauważył, że lubi on swoje zajęcie, podczas gdy reżyser potrzebował właśnie barmana do drobnej roli w niskobudżetowym filmie.

Później, po niezliczonych przesłuchaniach Bruce Willis wziął udział jeszcze w kilku mniejszych występach filmowych, zwykle niedocenionych, zanim wylądował w komedii romantycznej „Na wariackich papierach” (1985). Film mocno ugruntował Bruce’a Willisa jako nowy talent w branży. Ale najlepsze miało dopiero nadejść, bowiem zagrał później detektywa Johna McClane’a w wielkim hicie „Szklana pułapka” (1988). Ten znakomicie nakręcony film akcji zrównoważył lakoniczny humor i wręcz hurtową zagładę, jaka wisi w powietrzu tej produkcji – postać Willisa walczy tam z gangiem bezwzględnych złodziei w wieżowcu w Los Angeles. Willis wcielił się znowu w rolę twardego policjanta Johna McClane’a w niecierpliwie oczekiwanej wówczas na rynku kontynuacji „Szklana pułapka 2” (1990) rozgrywającej się w śnieżnym międzynarodowym porcie lotniczym Dulles w Waszyngtonie. Znakomite wyniki kasowe sprowokowały nadejście kolejnej kontynuacji, czyli „Szklana pułapka 3” (1995) tym razem z Samuelem L. Jacksonem w roli cynicznego właściciela sklepu, który nieświadomie włączył się w pomoc McClane’owi podczas serii zamachów terrorystycznych w pewien upalny dzień w Nowym Jorku.

Willis odkrył, że może zaprezentować swój warsztat aktorski w pełni, ale z dystansem do siebie i tematu. Zagrał więc role w bardzo popularnych komediach rodzinnych, na przykład w sequelu „I kto to mówi” (1989) oraz „I kto to mówi 2” (1990), gdzie pojawił się z takimi gwiazdami jak choćby John Travolta. W ciągu następnej dekady Bruce Willis zagrał w kilku bardzo udanych filmach, kilku bardzo niekonwencjonalnych filmach, ale i niefortunnych klapach kasowych. „Fajerwerki próżności” (1990) i „Hudson Hawk” (1991) były katastrofami finansowymi na dużą skalę, które zostały dodatkowo zrujnowane przez chóralne głosy krytyków, i oba są prawdopodobnie pominięte w CV wszystkich zaangażowanych tam aktorów. Bruce Willis pomimo tego był nadal popularny wśród publiczności filmowej i sprzedawał mnóstwo biletów z jego nadgorliwym „Ostatnim skautem” (1991), z mrocznym humorem w „Ze śmiercią jej do twarzy” (1992) i przeciętnym policyjnym thrillerem „Pole Rażenia” (1993). W latach 90. Willis pojawił się także w kilku niezależnych i niskobudżetowych produkcjach, które zyskały mu nowych fanów i pochwały od krytyków za jego intrygujące występy z udziałem bardzo zróżnicowanych reżyserów filmowych, zwłaszcza z ich alternatywnym podejściem do scenariusza. Pojawił się wreszcie w mega-hicie zatytułowanym „Pulp Fiction” (1994), następnie w filmie w reżyserii Terry’ego Gilliama – czyli w apokaliptycznym thrillerze „12 małp” (1995). Czas przyspieszył dla niego wtedy i zagrał też w produkcji science-fiction „Piąty element” (1997) oraz w reżyserowanym przez M. Night Shyamalana mrożącym krew w żyłach eposie „Szósty zmysł” (1999).

Bruce Willis zagrał następnie w gangsterskiej komedii „Jak ugryźć 10 milionów” (2000), ponownie pracował z „gorącym” reżyserem M. Nightem Shyamalanem w nieco mniej porywającym „Niezniszczalnym” (2000) oraz w dwóch dramatach wojskowych, „Wojna Harta” (2002) i „Łzy słońca” (2003), które nie zdołały zachwycić publiczności oraz krytyków filmowych. Jednak Willis powrócił jako centrum uwagi w oklaskiwanej przez krytyków powieści graficznej Franka Millera „Miasto grzechu” (2005), powrócił także na duży ekran po krótkiej przerwie z widocznym zaangażowaniem najnowszej technologii w filmie pt. „Szklana pulapka 4.0” (2007), znanej również jako„ Die Hard 4.0 ”.

Bruce Willis był żonaty z aktorką Demi Moore przez około trzynaście lat. Obecnie oboje dzielą opiekę nad swymi trzema córkami.

Ciekawostki o Bruce Willis’ie

  • Jest jednym z właścicieli firmy Belvedere, producenta wódki Sobieski, w której kampanii reklamowej brał udział.
  • Urodził się w Niemczech Zachodnich.
  • Jest liderem bluesowego zespołu Bruce Willis and Blues Band. Oprócz śpiewania gra w nim także na harmonijce ustnej. Wydał następujące albumy: ”The Return of Bruno” (1987) oraz ”If It Don’t Kill You, It Just Makes You Stronger” (1989).
  • W wieku swych 17 lat przeżył groźny wypadek samochodowy na skutek czego usunięto mu część mięśnia jednego z ramion, co zostawiło po sobie sporych rozmiarów bliznę.
  • Wystąpił dotąd w pięciu dużych kampaniach reklamowych, w tym samochodu Subaru Legacy i spodni marki Levis.
  • W 2005 roku w uznaniu zasług otrzymał tytuł Kawalera Orderu Sztuk Pięknych i Literatury. Tytuł należy do najwyższych odznaczeń francuskiego Ministra Kultury.
  • W 2010 roku wystąpił w teledysku zatytułowanym „Stylo” popularnego zespołu Gorillaz.

Cytaty Bruce’a Willisa

„Miłość odbiera ludziom trzeźwe rozumienie świata, sprawia, że stają się wrażliwi.”

„Nawet nie próbuję ich zrozumieć (kobiet). Po prostu akceptuję je takie, jakie są – ze wszystkim, co w nich dobre i wszystkim, co w nich złe. Zazwyczaj staram się nikogo nie oceniać, zwłaszcza że nigdy nie wychodziło mi to najlepiej. Takie nastawienie, postawa sędziego, rodzi zresztą w życiu najwięcej konfliktów.”

„Ostatnio czuję się zmęczony kinem akcji, bo ile razy można grać to samo? Komedia – o, to dopiero jest wyzwanie!”

„Uwielbiam rockandrollowe kawałki i wszystko, co nadaje się do tańca. Bardzo lubię tańczyć.”

„Z wiekiem robię się coraz mniej sentymentalny.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Gage Skidmore. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://www.imdb.com/name/nm0000246/bio
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruce_Willis
https://www.filmweb.pl/person/Bruce.Willis/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Bruce_Willis

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły