Weronika Rosati przyszła na świat w Warszawie, 9 stycznia 1984 roku. Jest polską aktorką i felietonistką, członkinią Europejskiej Akademii Filmowej.


Biografia i życiorys Weroniki Rosati

Jako uczennica

Weronika Anna Rosati jest córką ekonomisty i polityka Dariusza Rosatiego, który jest pół-Włochem, oraz Teresy Rosati – projektantki mody. Ma również starszego o dwanaście lat brata. W wieku zaledwie dwóch lat migrowała wraz z rodziną do Princeton, ponieważ to tam jej ojciec mógł wykładać nauki ekonomiczne. Z kolei kiedy Weronika miała sześć lat, zamieszkała z rodziną na pięć lat w Szwajcarii.

Jako nastolatka uczyła się gry teatralnej, tańca i akrobatyki. Jeszcze przed napisaniem matury została przyjęta do prywatnej szkoły policealnej. Natomiast w roku 2003 dostała się na Wydział Aktorski łódzkiej PWSFTviT. Po półtora roku studiów mogła już wziąć urlop dziekański, aby kontynuować pracę aktorką w ramach serialu pt. „M jak miłość”. Ostatecznie jednak z tych studiów zrezygnowała i wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Po wyjeździe uczyła się w kilku prestiżowych uczelniach mających za cel kształcenie talentów aktorskich. W efekcie ukończyła Lee Strasberg Theatre and Film Institute, zostając dyplomowaną aktorką.

Jako aktorka

Jako aktorka Weronika Rosati zadebiutowała w serialu Telewizji Polskiej w filmie „Klasa na obcasach” w 2000 roku. Następnie wystąpiła w wielu innych polskich operach mydlanych, w tym: „M jak miłość”, „Samo Życie”, „Pitbull” i „Majka”. Ostatni był oparty na wenezuelskim serialu telewizyjnym „Juana la virgen”. W 2012 roku pojawiła się natomiast jako Naomi w amerykańskim serialu „Luck”.

W 2013 r. Rosati została nominowana przez Polską Akademię Filmową do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” dla najlepszej aktorki za rolę w „Obławie”. Zdobyła także nagrodę Plejada Top Ten 2013 Award oraz Nagrodę im. Poli Negri „Polityka”

Weronika Rosati był w związku z popularnym polskim dziennikarzem Maxem Kolonko, później również z polskim raperem Tede, ale i z polskim reżyserem Andrzejem Żuławskim. Esther, czyli jedna z postaci w książce Żuławskiego „Nocnik”, podobno była oparta na Weronice Rosati. Od 2013 roku aktorka była w związku z polskim aktorem Piotrem Adamczykiem. Związek ten rozpadł się w maju 2015 roku.

11 grudnia 2017 roku Weronika Rosati urodziła swoje pierwsze dziecko, córkę imieniem Elizabeth (ze związku z Robertem Śmigielskim).

Ciekawostki o Weronice Rosati

  • Brała dotąd udział w sześciu dużych kampaniach promocyjnych, w tym w akcji platformy Showmax pt. „Na początku było słowo” wymierzonej przeciwko mowie nienawiści obecnej w internecie.
  • Ojcem Weroniki Rosati jest znany polityk i uczony Dariusz Rosati.
  • Wystąpiła w teledysku Ray’a Wilsona „Bless me” (2008) oraz Pati Sokół „This woman’s work” (2012).
  • Weronika Rosati uczęszczała do prestiżowej szkoły aktorkiej Stella Adler Academy of Acting and Theatres w Los Angeles oraz do Lee Strasberg Theatre and Film Institute w  Nowym Jorku.
  • Odrzuciła propozycję zagrania roli w filmie pt. „Człowiek mafii”. Powodem była zbyt duża liczba rozbieranych scen.
  • Była w związku z Maxem Kolonko.

Cytaty Weroniki Rosati

„Bo dziś, poza spontanicznością, mam też spokój ducha, który wynika z tego, że mimo iż dużo przeżyłam, nie mam wiele na sumieniu.”

„Do miłości się nikogo nie zmusi. Jak facet nie wróci, to trzeba to po prostu jakoś przeżyć…”

„Gdyby filmów kinowych powstawało w Polsce więcej, być może znacznie wcześniej zadebiutowałabym na dużym ekranie.”

„Ja po prostu mówię w wywiadach prawdę – i mam nadzieję, że to właśnie napiszą dziennikarze. Zresztą do tego, żeby jakaś plotka się rozeszła, wcale nie trzeba prasy…”

„Nie kłamię. Tak zostałam wychowana. Jestem prawdomówna, choć wiem, że czasem na tym tracę.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Fryta 73. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://en.wikipedia.org/wiki/Weronika_Rosati
https://pl.wikipedia.org/wiki/Weronika_Rosati
https://www.filmweb.pl/person/Weronika.Rosati/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Weronika_Rosati

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły