Mieczysław Rakowski przyszedł na świat w miejscowości Kowalewsko-Folwark, 1 grudnia 1926 roku. Zmarł w Warszawie 8 listopada 2008 roku. Był polskim politykiem komunistycznym, wiceprezesem Rady Ministrów w ramach rządu Wojciecha Jaruzelskiego, posłem na Sem PRL i prezesem Rady Ministrów (1988-1989), a także był ostatnim I sekretarzem KC PZPR. Był również historykiem, dziennikarzem i wykładowcą.


Biografia i życiorys Mieczysława Rakowskiego

Był synem rolnika z Wielkopolski, Franciszka Rakowskiego, oraz Marii Mazurkiewicz. Do wybuchu wojny zdążył ukończyć cztery klasy szkoły powszechnej. Niemcy zabili Franciszka Rakowskiego, a rodzinę wysiedlili.

Za okupacji Mieczysław pracował w Poznaniu będąc robotnikiem w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. 23 stycznia 1945 wraz z postępami frontu Rakowski zgłosił się do wojska,zostając skierowanym do szkoły oficerskiej. Odbył wówczas kilkumiesięczne szkolenie w łódzkiej Szkole Oficerów Polityczno-Wychowawczych im. Ludwika Waryńskiego. W roku 1951 Mieczysław Rakowski został przeniesiony w stopniu kapitana do rezerwy.

W roku 1949 ukończył kurs dziennikarzy w ramach KC PZPR. Studiował następnie w warszawskim Instytucie Nauk Społecznych (studia ukończył w 1955 roku). Tam też w 1956 roku Rakowski doktoryzował się.

W roku 1946 Mieczysław Rakowski zasilił szeregi Polskiej Partii Robotniczej, następnie odnajdując się w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, będąc tamże od początku istnienia PZPR (czyli od 1948). Zaliczany do tak zwanych „puławian” podczas mającej wówczas miejsce walki o władzę w kierownictwie PZPR – w połowie lat 60.. Od 1957 roku Rakowski był pracownikiem politycznym Komitetu Centralnego PZPR w Warszawie, wciąż się dokształcając w międzyczasie.

Od 1972 do 1989 Mieczysław Rakowski sprawował nieprzerwanie mandat posła na Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W Sejmie IX kadencji był nawet wicemarszałkiem (pozostając tam do 17 czerwca 1988).

W 1975 roku Rakowski występował jako członek Komitetu Centralnego PZPR.

Wreszcie w 1981 Sejm PRL VIII kadencji powołał Rakowskiego na urząd wicepremiera (zostając zatem urzędnikiem w rządzie gen. Wojciecha Jaruzelskiego), który to urząd sprawował do 1985. Równolegle sprawował też stanowisko jako przewodniczący Komisji Rady Ministrów ds. Dialogu ze Związkami Zawodowymi (1981–1985) i członek Narodowej Rady Kultury (1983–1990).

Po wprowadzeniu stanu wojennego był głównym zwolennikiem rozwiązania PZPR lub zawieszenia działalności tego ugrupowania.

W grudniu 1987 Mieczysław Rakowski został członkiem Biura Politycznego KC PZPR.

Ciekawostki o Mieczysławie Rakowskim

  • Uchodził z playboya partyjnego betonu – miał romans z Agnieszką Osiecką. Nazywał ją „hożą dziewoją o pięknych włosach”. Do plotek należą też fakty związane ze skokami Rakowskiego w bok podczas trwania jego związków małżeńskich.
  • Działał w ramach Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, będąc m.in. prezesem jego zarządu głównego. Natomiast od 1982 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. Mieczysław Rakowski był twórcą marki tygodnika „Polityka”, który powstał w miejsce pisma „Po Prostu” – w latach 1958 – 1982 był zastępcą a nawet redaktorem naczelnym popularnej „Polityki”.
  • 25 sierpnia 1983 Rakowski wziął udział w spotkaniu strony rządowej ze stoczniowcami Stoczni Gdańskiej. Wśród nich był wówczas także Lech Wałęsa.
  • Był premierem w Polskiej Republice Ludowej, a przy tym orędownikiem rozwiązania PPR w związku z rzeczywistością polityczną Polski w I połowie lat 80..

Cytaty Mieczysława Rakowskiego

„Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że system, który po drugiej wojnie światowej powstał w Polsce, przegrał w skali historycznej. Trzeba go zastąpić innym, po prostu wydajniejszym.”

„Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić!”

„Wiluś Szewczyk zaklina się, że Stasia Gierkowa w październiku ubiegłego roku obroniła pracę magisterską. Napisała (to znaczy, ktoś za nią napisał) wspomnienia o swojej pracy politycznej w Belgii. Całość opatrzono tzw. aparatem naukowym i w ten sposób Uniwersytet Śląski nadał jej tytuł magistra. Moczar, którego podczas naszego niedawnego spotkania zapytałem czy to prawda, potwierdził.”

„Nie ma powrotu do „Solidarności”, nie łudźcie się!”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Dawid Skoblewski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.5.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Rakowski
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/agnieszka-osiecka-i-mieczyslaw-rakowski-czasy-prl-i-romans/h141kkc
https://pl.wikiquote.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Rakowski

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły