Tony Bennett, a właściwie Anthony Dominick Benedetto, przyszedł na świat w Nowym Jorku, 3 sierpnia 1926 roku. Jest popularnym amerykańskim wokalistą jazzowym.


Biografia i życiorys Tony’ego Bennetta

Anthony Dominick Benedetto (ur. 3 sierpnia 1926 r.), znany zawodowo jako Tony Bennett, jest amerykańskim piosenkarzem tradycyjnych standardów popu, klasycznego big bitu i jazzu. Jest także malarzem, który stworzył dzieła pod nazwą Anthony Benedetto, które są stale wystawiane publicznie w kilku amerykańskich instytucjach. Jest założycielem Szkoły Sztuk Pięknych Franka Sinatry, w Nowym Jorku.

Urodzony i wychowany w Astorii w rodzinie włosko-amerykańskiej, Bennett zaczął śpiewać w młodym wieku. Walczył w ostatnich etapach II wojny światowej jako żołnierz piechoty amerykańskiej na frocie uropejskim. Następnie poświęcił się wokalom, rozwinął swoją technikę śpiewania, podpisał kontrakt z Columbia Records i wypuścił swoją pierwszą popularną piosenkę z „Since of You” w 1951 roku. Kilka najlepszych hitów, takich jak „Rags to Riches”, pojawiło się na początku 1953 roku. Następnie udoskonalił swoje umiejętności w ramach jazzowych wokali. Osiągnął szczyty artystyczne pod koniec lat 50. dzięki albumom takim jak „The Beat of My Heart” i „Basie Swings, Bennett Sings”. W 1962 roku Bennett nagrał swój podpisany utwór „I Left My Heart w San Francisco”. Jego kariera i życie osobiste doświadczyły przedłużającego się kryzysu, a to również w uwagi na panującą wówczas epokę muzyki rockowej.

Bennett powrócił w późnych latach 80. i 90., ponownie wydając złote płyty i poszerzając swój zasięg w ramach MTV Generation, zachowując swój klasyczny, ale oryginalny styl muzyczny. Pozostawał popularnym i chwalonym przez krytyków artystą nagrywającym i koncertującym często na przykład końcem I dekady XXI w. (np. w 2010 roku). Zdobył 19 nagród Grammy (w tym nagrodę Lifetime Achievement Award, zaprezentowaną w 2001 r.) oraz dwie nagrody Emmy, a także został uznany za mistrza jazzu NEA i Honoree w Kennedy Center. Bennett sprzedał ponad 50 milionów płyt na całym świecie.

Ciekawostki o Tony’m Bennett

  • Karierę wokalisty Tony Bennett zaczął w korpusie rozrywkowym Armii Stanów Zjednoczonych jeszcze w czasie trwania II wojny światowej.
  • W 1995 roku na falach telewizji MTV został zarejestrowany jego koncert, którego płytowa wersja znajdowała się przez okrągłe 35 tygodni na liście jazzowych bestsellerów.
  • Malarstwo Tony’ego Benneta wystawiane jest jako całkiem zaciekawiające w galeriach na całym świecie.
  • Bennett zdobył 20 nagród Grammy, w tym nagrodę Grammy Lifetime Achievement Award.
  • W 2010 wziął udział w nagraniu popularnej piosenki zatytułowanej „We Are the World”, z czego dochód został przeznaczony na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.

Cytaty Tony’ego Bennetta

„Bez względu na religię, rasę czy pochodzenie etniczne wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy jesteśmy razem na tej planecie. Więc czy jest lepszy powód, aby nie tolerować żadnej formy przemocy wobec innej istoty ludzkiej?”

„Nadal uczę się sporo na temat muzyki. Najlepszym sposobem nauki jest słuchanie publiczności. Kiedy słuchasz publiczności, powiedzą ci, co lubią. Żałuję, że te wielkie korporacje, zamiast mówić publiczności, co powinni mieć, powinny raczej słuchać.”

„Myślę, że jeśli masz pasję do tego, co robisz, to nie ma ograniczeń co do tego, jak długo lub ile możesz osiągnąć.”

„Moim celem jako osoby kreatywnej jest wyrażanie prawdy i piękna w tym, co robię.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sarah Ackerman. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tony_Bennett
https://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Bennett
https://sayingimages.com/tony-bennett-quotes/
https://en.wikiquote.org/wiki/Tony_Bennett

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 1 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły