Michael Bolton, a właściwie Michael Bolotin przyszedł na świat w New Haven, w USA, 16 lutego 1953 roku. Jest amerykańskim wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów, w tym również aktorem.


Biografia i życiorys Michaela Boltona

Michael Bolton, wielokrotny zdobywca nagrody Grammy piosenkarz, autor tekstów i działacz społeczny, sprzedał ponad 65 milionów albumów i singli na całym świecie. Co roku jeździ po świecie, pisząc i rejestrując szeroki zakres projektów obejmujących muzykę, film, telewizję czy też po prostu markową rozrywkę. Znany z uduchowionego głosu i przejmujących tekstów, jego ponadczasowy urok i dobry wygląd przyniosły mu również miejsce w kilku wydaniach „People Magazine’s Sexiest Man”. Bolton pozostaje zaangażowany w sprawy humanitarne, zwłaszcza za pośrednictwem organizacji charytatywnych Michael Bolton oraz innych organizacji filantropijnych.

Michael urodził się jako Michael Bolotin w New Haven. Ma brata, Orrina i siostrę, Sandrę. Jego dziadkowie po obu stronach byli rosyjskimi żydowskimi imigrantami.

Znakomity sukces Boltona został przejęty dzięki albumowi „Soul Provider”, który to sprzedał się w ponad 12,5 milionach egzemplarzy na całym świecie, w tym z numerem jeden hitów, pod tytułem „How Am I Supposed to Live Without You”, który to m.in. przyniósł Michaelowi pierwszą nagrodę Grammy. Ten kluczowy album zawiera również przeboje jak: „When I Back on My Feet” Again, „How Can We Be Lovers”, „Soul Provider” i oczywiście nominowany do nagrody Grammy „Georgia on My Mind”.

Wkrótce potem Bolton wydał album nr 1 „Time, Love & Tenderness”, który sprzedał się w ponad 16 milionach egzemplarzy na całym świecie, a także z nagrodzonym Grammy wokalnym występem w przeboju pt. „When A Man Loves a Woman”. Na tym albumie wypuszczozno także hitowe single: „Love Is a Wonderful Thing”, „Time, Love and Tenderness” czy też „Missing You Now”.

Bolton poszedł za ciosem z kolekcją uduchowionych klasyków na płycie „Timeless”, dostarczając hitowe single jak choćby „To Love Some Somebody” i „Reach Out I’ll Be There”. „Timeless” sprzedał ponad 7 milionów egzemplarzy na całym świecie. Z jego natomiast następnego albumu, „The One Thing”, wyszedł ogromny singiel Michaela „Said I Loved You … But I Lied”, który zdobył kolejną nominację do Grammy.

W uznaniu jego osiągnięć artystycznych Michael zdobył 2 nagrody Grammy za najlepszy popowy występ wokalny (nominowany cztery razy), 6 nagród American Music Awards oraz gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Jako autor piosenek zdobył ponad 24 nagrody BMI i ASCAP, w tym jako autor tekstów roku, oraz nagrodę Hitmakers Award od Songwriters Hall of Fame.

Znany na całym świecie Michael nagrywał i występował z ikonami muzycznymi, które zainspirowały i wpłynęły na jego własną karierę. Dołączył do Luciano Pavarottiego na scenie w bardzo chwalonej wersji „Vesti La Giubba” gdzie składa on hołd włoskiemu tenorowi podczas wykonywania arii „Nessun Dorma”. Śpiewał z Placido Domingo, Jose Carrerasem i Renee Flemingiem i grał na gitarze z samym BB Kingiem. Bolton zdobył nominację do nagrody Grammy za film „Georgia on my Mind” i został zaproszony do śpiewania klasycznej piosenki Rayowi Charlesowi, gdy Ray został uhonorowany nagrodą International Jazz Hall of Fame Awards w 1997 roku.

Bolton, zróżnicowany artystycznie i płodny autor tekstów, pracował z największymi autorami piosenek i producentami naszych czasów, w tym z Lady Gagą, Diane Warren, Desmondem Childem, Davidem Fosterem, Walterem Afanasieffem, Kennethem „Babyface” Edmondsem, Johnem „Muttem” Langem, Dannem Huffem, AR Rahmaem, Philem Ramonem i Ne Yo, (to między innymi). Jest jednym z niewielu artystów, którzy tworzyli wspólnie z legendarnym Bobem Dylanem, co zaowocowało mega hitem „Steel Bars”. Michael napisał utwory, które zostały nagrane i wykonane przez zróżnicowaną artystycznie listę ponad 100 artystów, począwszy od legendy country z westernu Conway Twitty do supergwiazdy hip hopu Kanye Westa, z Jayem Z oraz Johnem Legendem. Inni wielbiciele, którzy wykonywali piosenki Boltona to Mark Anthony, Wynonna Judd, Joe Cocker, Peabo Bryson, Kenny Rogers i Patti LaBelle. Michael napisał jeden z hitowych singli mających wpływ na karierę artystów takich jak Laura Branigan („How Am I Supposed to Live Without You”), KISS („Forever”), Barbra Streisand („I’m Not Making Love Anymore”), Cher („I Found Someone”) i Kenny G („By the Time this Night is Over”).

Michael zawsze wyważał miłość do pisania nowych piosenek z pasją do odgrywania klasyki. Na swoim przełomowym albumie „The Hunger” Bolton był autorem singla # 1 „That’s What Love is All About” i zaśpiewał też wersje numeru Otisa Reddinga „(Sittin 'On) the Dock of the Bay”, który był hitem hitów. Ten album otrzymał certyfikat podwójnej platynowej płyty i wyszedł w 4 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Do tej pory Michael wydał dziewięć albumów studyjnych w rankingu Top Ten, z 9 singlami. Jego najnowszy album „Songs of Cinema”, jest swoistym wyborem kultowych ścieżek dźwiękowych do filmów, został wydany wraz z oryginalną produkcją Netflix „Big Sexy Valentine’s Day” Michaela Boltona, która po debiucie znalazła się wśród 50 najlepszych produkcji sieciowych.

Michaela zawsze pociągała szeroka gama kategorii muzycznych, od ulubionych Sinatry („Bolton Swings Sinatra”) po klasyczne arie („My Secret Passion”), które osiągnęły # 1 na klasycznych listach przebojów przez 6 kolejnych tygodni. Jego najnowszy album studyjny zawiera autentyczne podejście do produkcji ze stajni wytwórni Motown, zawierając soulowe klasyki, a także oryginalne utwory napisane w tym samym duchu.

Piosenki i występy Michaela były prezentowane w licznych ścieżkach dźwiękowych do filmów, w tym nominowany do Oscara utwór „Go the Distance” z przebojowego filmu animowanego Walta Disneya „Herkules” oraz niedawnego filmu Russella Crowe pt. „Ojcowie i córki”. Był także producentem wykonawczym filmu dokumentalnego „Terror at Home” („Przemoc domowa”) w Ameryce i był nominowany do nagrody Emmy za napisanie piosenki tytułowej „Tears of The Angels”. Michael ukończył także pełnometrażowy film dokumentalny „Gotta Keep Dreamin”.

Jego filmowy „Captain Jack Sparrow” zdobył prawie 160 milionów odsłon na YouTube. Bolton brał udział w komediowych występach, mianowicie w kilku odcinkach przebojowego serialu CBS „Dwóch i pół mężczyzn”, również w serialu HBO „Last Week Tonight” z Johnem Oliverem i prowadził kampanie z American Greetings. W swojej autobiografii „The Soul of it All” (Hachette / Centre Street) Bolton stwierdza, że ​​po prostu zaczyna odnajdywać się obecnie już w dziewiątej części swojej kariery.

Za swoje zaangażowanie w działalność społeczną Michael został uhonorowany kilkoma nagrodami humanitarnymi – w tym nagrodą Martina Luthera Kinga przyznaną przez Kongres Równości Rasowej (CORE), Nagrodą Lewisa Hine’a od Narodowego Komitetu Pracy Dzieci, Nagrodą Muhammed Ali Humanitarian, Medal Honoru Ellis Island Narodowej Koalicji Etnicznej oraz Nagrodą za całokształt twórczości Frances Preston. Michael jest szczególnie dumny z inicjatyw realizowanych przez jego własną fundację, czyli The Michael Bolton Charities, która ma już na koncie ćwerć wieku działań na rzecz kobiet i dzieci.

Ciekawostki o Michaelu Boltonie

  • Sprzedał dotąd zawrotną ilość ponad 65 milionów albumów i singli na całym świecie. Jego album debiutancki pod tytułem „Soul Provider”, sprzedał się w ponad 12,5 milionach egzemplarzy na całym świecie.
  • W uznaniu jego osiągnięć artystycznych Michaela Boltona uhonorowano 2 nagrodami Grammy – za najlepszy popowy występ wokalny (nominowany aż cztery razy). Otrzymał przy tym również 6 nagród American Music Awards oraz odsłoniętą gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Jako autor piosenek zdobył zawrotną ilość ponad 24 nagród BMI i ASCAP, w tym w ramach kategorii – autor tekstów roku; oraz nagrodę Hitmakers Award od Songwriters Hall of Fame.
  • Śpiewał z Luciano Pavarottim w bardzo chwalonej wersji utworu pod tytułem „Vesti La Giubba”, w którym to składa on hołd włoskiemu tenorowi podczas wykonywania arii zatytułowanej „Nessun Dorma”. Śpiewał oprócz tego z takimi gigantami wokalu jak Placido Domingo, Jose Carrerasem i Renee Flemingiem i grał na gitarze z samą ikona bluesa, czyli BB Kingiem.

Cytaty Michaela Boltona

„Muszę być szczęśliwy tu i teraz, ponieważ za każdym razem, gdy zaczynam koncentrować się na swej spuściźnie, naprawdę dopada mnie rozczarowanie.”

„Bez względu na to, jak wspaniale radzimy sobie z cyfrowymi formatami oprzyrządowania, nic tak naprawdę nie odzwierciedla żywej rzeczywistości.”

„Nie możesz zmusić wszystkich do kochania tego, co robisz, ale możesz wiedzieć, jak świetnie to robisz.”

„Czarna muzyka zwiększyła moje zadowolenie z tego, co robię. Zwiększyło to mój zasięg, zdolność do sięgania do siebie i akceptowania siebie.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Bolton
https://www.imdb.com/name/nm0093428/bio
https://www.filmweb.pl/person/Michael+Bolton-195979/trivia
https://www.brainyquote.com/authors/michael_bolton

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 7

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły