Tony Blair przyszedł na świat w Edynburgu, 6 maja 1953 roku. Jest popularnym brytyjskim politykiem , który jako członek Izby Gmin w latach 1983-2007 był również premierem Wielkiej Brytanii (1997-2007).


Biografia i życiorys Tany’ego Blaira

Szerszą popularność zdobył jeszcze w latach 80, a to w związku z faktem, iż w 1983-2007 Blair był posłem do parlamentu w Sedgefield. Został wybrany przywódcą Partii Pracy w lipcu 1994 r., po nagłej śmierci swojego poprzednika, Johna Smitha. Pod przywództwem Blaira partia użyła zwrotu „New Labour”, aby zdystansować go od poprzedniej polityki pracy i tradycyjnej koncepcji socjalizmu. Blair zadeklarował poparcie dla nowej koncepcji, którą nazwał „społeczną”, obejmującą politykę, która uznała jednostki za społecznie współzależne, i opowiadał się za sprawiedliwością społeczną, spójnością, równą wartością każdego obywatela i równymi szansami, określanymi również jako tak zwana „Trzecia droga”. Krytycy Blaira potępili go za doprowadzenie Partii Pracy niejako do centrum brytyjskiej polityki, porzucając „prawdziwy” socjalizm i będąc zbyt podatnym na kapitalizm. Zwolennicy tej partii, na bazie jednego z sondaży, stwierdzili, że (po czterech kolejnych porażkach w wyborach powszechnych) Partia Pracy musiała wykazać, że dokonała zdecydowanego zerwania z lewicową przeszłością, aby ponownie wygrać wybory.

W maju 1997 r. Partia Pracy wygrała zwycięstwo w wyborach powszechnych, największe w swojej historii. Blair, w wieku 43 lat, został najmłodszym premierem od 1812 r.. We wrześniu 1997 r. Blair osiągnął bardzo wysokie poparcie, według szacunków otrzymując 93% publicznego poparcia, a to po publicznej odpowiedzi na śmierć Diany, księżnej Walii. Partia Pracy wygrała jeszcze drugie wybory parlamentarne pod jego przywództwem: w 2001 r., a w 2005 r., również, jednak już przy znacznie pomniejszonej większości. Podczas swojej pierwszej kadencji jako premier przewidywał duży wzrost wydatków publicznych i wprowadził ustawę o minimalnej płacy krajowej, ustawę o prawach człowieka i ustawę o wolności informacji. Jego rząd przeprowadził również referenda, w których szkockie i walijskie elektoraty głosowały za zdecentralizowaną administracją. W Irlandii Północnej Blair był zaangażowany w negocjacje porozumienia wielkopiątkowego.

Blair popierał politykę zagraniczną administracji George’a W. Busha i zapewnił to, iż brytyjskie siły zbrojne uczestniczyły w inwazji na Afganistan w 2001 r., oraz, co bardziej kontrowersyjnie – w inwazji na Irak w 2003 r.. Blair spotkał się z krytyką za swoją rolę w inwazji na Irak, w tym za wezwanie do osądzenia go za zbrodnie wojenne i prowadzenie wojny bardziej agresywnej.

Blair został zastąpiony na stanowisku premiera przez nowego premiera Wielkiej Brytanii, czyli Gordona Browna – w czerwcu 2007 r.. W dniu, w którym Blair zrezygnował ze stanowiska premiera, został mianowany oficjalnym wysłannikiem specjalnego kwartetu na Bliskim Wschodzie, biura, które zajmował do maja 2015 r.. Obecnie prowadzi Tony Blair Institute for Global Change (Instytut Zmiany Globalnej Tony’ego Blaira).

Ciekawostki o Tonym Blairze

  • Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Oksfordzkim w roku 1975.
  • Wraz z popularnym brytyjskim aktorem Rowanem Atkinsonem, Blair chodził do Cathedral Chorister School w Durham.
  • W początkowym okresie swych rządów odnotował przeszło 90% poparcia społecznego.
  • Za aktywne wspieranie zwłaszcza zagranicznej polityki Stanów Zjednoczonych, Tony Blair został uhonorowany prestiżowymi i wysokimi odznaczeniami państwowymi USA, mianowicie Złotym Medalem Kongresu oraz Ellis Island Medal of Honour.
  • W 2010 roku ukazała się w księgarniach jego autobiografia, którą zatytułował po prostu „A Journey” (wydanie polskie z 2011 roku, pod tytułem „Podróż”).

Cytaty Tony’ego Blaira

„Politycy są jak pieluchy. Powinni być zmieniani często i z tego samego powodu.”

„Wydaje mi się, że źle wybrałem ścieżkę kariery.”

„Jestem socjalistą nie dzięki przeczytaniu książki, która sprawiła, że zachwyciłem się tą ideą, ani też nie z powodu bezmyślnej tradycji, ale dlatego, że wierzę że jest to idea najlepsza. Socjalizm najlepiej odpowiada istnieniu, które jest jednocześnie racjonalne i moralne. Oznacza współdziałanie nie rywalizację, wspólnotę nie strach. Oznacza równość, nie dlatego, że chce aby ludzie byli jednakowi ale dlatego, że jedynie poprzez równość warunków ekonomicznych nasza indywidualność może się właściwie rozwiną”.

„Ludzie zapominają o tym, że racją bytu Jezusa lub nawet proroka Mahometa była zmiana tradycjonalistycznego myślenia.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest The Wolr Affairs Council. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Blair
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tony_Blair
https://www.filmweb.pl/person/Tony+Blair-163893/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Tony_Blair

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły