Tomasz Sekielski przyszedł na świat w Bydgoszczy, 24 stycznia 1974 roku. Jest popularnym polskim dziennikarz radiowym i telewizyjnym. Twórcą filmów dokumentalnych, również reportaży telewizyjnych a także autorem książek.


Biografia i życiorys Tomasza Sekielskiego

Tomasz Sekielski jest synem Krzysztofa, nauczyciela języka rosyjskiego w jednym z bydgoskich liceów.

Uczęszczał do szkoły podstawowej w Bydgoszczy. Następnie zdecydował się ukończyć technikum budowlane, co też uczynił. Pierwszym jego miejscem dziennikarskiej pracy było katolickie radio o nazwie VOX, w Bydgoszczy. Następnie znalazł zatrudnienie w Radio Wawa. Później pracował w Radio dla Ciebie.

Na przestrzeni lat 1997–2006 Sekielski był reporterem Faktów w telewizji TVN. Relacjonował w tamtym czasie chociażby przebieg wojny mającej miejsce w Kosowie, również był sprawozdawcą z zatonięcia rosyjskiego okrętu Kursk za granicą, a w kraju wykonał w tamtym czasie pracę zdającą relację z działań komisji śledczej w sprawie afery Rywina. Prowadził także popularne piątkowe wydania programu „Kropka nad i” i występował również jako gospodarz i autor programu pt. „100 dni premiera”.

Od 28 listopada roku 2003 natomiast wraz z Andrzejem Morozowskim Tomasz Sekielski poprowadził najpierw audycję pt. „Kuluary”, następnie przez rok był współprowadzącym program „Prześwietlenie”, oba wymienione w paśmie TVN24. Jesienią 2005 Sekielski oraz Morozowski przenieśli się by zaistnieć na antenie TVN i do lipca 2010 obaj byli prowadzącymi program publicystyczny pod tytułem „Teraz my!” później otrzymując uzupełnienie w postaci „Teraz My Dogrywka” emitowanego na antenie TVN24, a to bezpośrednio po zakończeniu programu „Teraz my!” w TVN. Od 4 listopada 2006 do 25 stycznia 2008 Tomasz Sekielski poprowadził w TVN24 już swój autorski program – był bowiem gospodarzem weekendowych wydań programu pt. „Magazyn 24 godziny”. Od stycznia 2011 do kwietnia 2012 Sekielski z kolei poprowadził w TVN24 program zatytułowany „Czarno na białym”. W kwietniu roku 2012, po prawie przepracowanych 15 latach w TVN, ze stacji tej odszedł.

Od października 2012 do stycznia 2015 dziennikarz był prowadzącym najpierw poniedziałkowe, a później środowe wydanie „Poranków” w Radio Tok FM.

Z kolei od stycznia 2013 do czerwca roku 2016 Tomasz Sekielski prowadził program pod tytułem „Po prostu” na falach TVP1. Od stycznia do sierpnia 2014 był również gospodarzem programu zatytułowanego „Woronicza 17” puszczanego w TVP Info.

W latach 2010–2011 i w 2013 był również współpracującym z popularnym tygodnikiem „Wprost”.

Na antenie Nowa TV Sekielski od listopada 2016 do października 2017 prowadził program, któremu dał tytuł: „Teraz ja!” Na początku 2018 roku z sukcesami uruchomił swój kanał w ramach serwisu internetowego YouTube. 19 kwietnia 2018 rozpoczął także współpracę z popularnym internetowym portalem Wirtualna Polska, gdzie poprowadził swój wideoblog, który ukazuje się na głównej stronie tegoż portalu, ale i na dziale pt. „WP Opinie”. 28 listopada 2018 został tymczasem jednym z dziennikarzy prowadzących program „Onet Rano”, który emitowany jest w portalu internetowym serwisu Onet.pl

11 maja 2019 w internecie ukazał się jego film dokumentalny pod tytułem „Tylko nie mów nikomu”, czyli produkcja podejmująca problem wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim, w Polsce. Film szybko zyskał popularność, budząc ferment również wśród najwyższych hierarchów tegoż kościoła.

Ciekawostki o Tomaszu Sekielskim

  • W 2005 roku Tomasza Sekielskiego nagrodzono w konkursie rozpisanym przez Stowarzyszenie Parlamentarzystów Polskich. Uznano go osobą pośród sprawozdawców parlamentarnych w kategorii telewizja – najlepszym.
  • W roku 2006 razem z Andrzejem Morozowskim Sekielski otrzymał tytuł dziennikarza roku „Grand Press 2006”. Wyróżnienie zdobyli dzięki ujawnieniu nagrań z tak zwanej później „afery taśmowej”.
  • Jest autorem siedmiu publikacji książkowych, w tym tytułów takich ak „Obraz kontrolny” czy też „Susza”.
  • W 2006 roku otrzymał nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, wręczaną dziennikarzom, którzy „łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości”. Kluczowy okazał się wtedy reportaż pt. „Odznaczenie Krzyżem Zesłańców Sybiru Generała Wojciecha Jaruzelskiego”.
  • W 2006 roku współtworzony przez Sekielskiego telewizyjny program pt. „Teraz My” został wyróżniony prestiżową Nagrodą Niptel 2006. Nagrodę tą przyznaje się m.in. za wybitne przedsięwzięcia medialne.
  • W 2007 roku otrzymał Telekamerę Tele Tygodnia w kategorii „Program Publicystyczny” (razem z Andrzejem Morozowskim). Obaj zostali też w roku 2007 laureatami MediaTorów w kategorii „Nawigator”.

Cytaty Tomasza Sekielskiego

„W filmie ujawniamy dwa tzw. autorytety kościelne, które krzywdziły dzieci. Nie chcę być jednak odbierany jako człowiek, który wojuje z Kościołem. Chcę pokazać zakłamanie i zmowę milczenia na temat krzywd, jakie duchowni wyrządzają bezbronnym dzieciom. Najważniejsze dla mnie są ofiary, ich krzywda. Dorośli ludzie płakali w rozmowach ze mną. Ich krzywda jest ogromna.”

„Nie planowałem programu, który będzie trząsł sceną polityczną. Chciałem robić program, który będzie mówił prawdę. A to, że stał się opiniotwórczy i politycy muszą się z nim liczyć, to bardzo dobrze. To podnosi poprzeczkę, trzeba bardziej się starać.”

„Patrząc na polską rzeczywistość, bardziej czuję się ostatnim Mohikaninem, Don Kichotem walczącym z wiatrakami. Czasem wydaje mi się, że politycy z roku na rok coraz mniej przejmują się opinią publiczną, wyborcami i dziennikarzami. Liczy się tylko władza. Trwa zawłaszczanie państwa. Mam wrażenie, że politycy zapominają, iż zostali wybrani, by rządzić w naszym imieniu, a nie rządzić nami.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Cezary p. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Sekielski
https://en.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Sekielski
https://www.filmweb.pl/person/Tomasz+Sekielski-725060/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Tomasz_Sekielski

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.1 / 5. Oddanych głosów: 8

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły