Lindsay Dee Lohan, również o pseudonimie Linds oraz Lilo, przyszła na świat w Nowym Jorku 2 lipca 1986 roku. Jest amerykańską aktorką i wokalistką nurtu pop-rock, osobą o korzeniach irlandzkich i włoskich.


Biografia i życiorys Lindsay Lohan

Lindsay przyszła na świat będąc pierwszym dzieckiem biznesmena nazwiskiem Michael Lohan i jego żony, Donaty „Diny” Sullivan – nauczycielki tańca. Rok później natomiast urodził się Michael Lohan, czyli jej młodszy brat, z kolei siedem lat później Aliana Lohan, by wreszcie urodził się najmłodszy dziesięć lat po Lindsay.

Lohan debiutowała zawodowo już mając trzy lata, bowiem wystąpiła wtedy w spocie reklamującym produkty marki „Ford”, a później również w innych licznych spotach telewizyjnych. Najpopularniejszą z tychże produkcji był znany do dziś spot dla Pizza Hutt. Następnie Lohan zdobyła rolę w popularnym serialu pt. „Inny świat”, gdzie kreowała jedna z postaci na przestrzeni lat 1996–1997. Sławę przyniosła jej natomiast podwójna rola sióstr Hallie Parker i Annie James, czyli w produkcji filmowej „Nie wierzcie bliźniaczkom” wyprodukowanej w roku 1998. Na castingu Lohan pokonała m.in. takie osobistości jak Scarlett Johansson.

Aż do 2002, kiedy to Lohan oddała rolę w remake’u komedii „Zakręcony piątek” Disneya, można było oglądać artystkę jedynie w produkcjach o charakterze stricte telewizyjnym. Dzięki tejże roli w tym filmie Lindsay Lohan mogła zdobyć nagrodę w odpowiedzi na najlepszą wykonaną rolę, a to na słynnej ceremonii, w której rozdawane są nagrody ekranowe MTV. Jej pozycję w przemyśle filmowym poniekąd ugruntowały role w filmach takich jak „Wredne dziewczyny” czy też ten pod tytułem „Garbi:super bryka”. W 2007 roku Lohan zagrała wreszcie w filmach takich jak „Rozdział 27” oraz „Wiem, kto mnie zabił”, które to jednak okazały się na płaszczyźnie komercyjnej porażką. W 2008 roku Lohan w związku z tym otrzymała „Złotą Malinę” w kategorii – najgorsza aktorka, w związku rzecz jasna z rolą w filmie „Wiem, kto mnie zabił”. W 2012 roku natomiast udało jej się zagrać Elizabeth Taylor w telewizyjnej produkcji filmowej i biograficznej „Liz i Dick”.

Lindsay Lohan podpisała następnie kontrakt z wytwórnią płytową Casablanca Records, który trwał w latach 2004–2007, zaś od 2008 roku aktorka związana była z popularną wytwórnią Motown. Jako piosenkarka zdołała wydać dwa albumy typu longplay, mianowicie zatytułowany „Speak” (z roku 2004, który osiągnął status platyny) oraz ten pt. „A Little More Personal” (2005). Natomiast album „Spirit In The Dark”, wyszedł 30 marca 2009.

Ciekawostki o Lindsay Lohan

  • Lindsay brano pod uwagę do roli Marylou w produkcji filmowej zatytułowanej „W drodze”. Ostatecznie angaż zamiast niej otrzymała Kristen Stewart.
  • Lohan dokładała starań by ubiegać się o rolę Angelique w filmie zatytułowanym „Mroczne cienie”. Angaż otrzymała jednak nie ona, lecz Eva Green.
  • Rozważano kandydaturę Lindsay Lohan przy obsadzaniu kreacji Emmy Gould w pełnometrażowym filmie pod tytułem „Nocne życie”, jednak ostatecznie padła decyzja by zrezygnować ze współpracy z nią.
  • Nie ma najłatwiejszego charakteru. W 2014 roku podczas Festiwalu w Sundance Lohan zdołała ogłosić, iż zagra główną rolę w produkcji filmowej zatytułowanej „Manipulacja„. Aktorka miała być według jej słów również jedną z producentek. Ostatecznie jednak, jak się okazało, została odsunięta od tegoż projektu. 
  • Zrezygnowała z wymagającej roli Casey Stuart w filmie „Life-Size 2”, a to z powodu jej udziału w reality show „Lindsay Lohan’s Beach Club”.

Cytaty Lindsay Lohan

„Każdy ma wzloty i upadki, z których musi się uczyć, ale każdego ranka zaczynam z dobrą głową na ramionach, mówiąc sobie: „To będzie dobry dzień!”.”

„W dniu, w którym jesteś zmęczony, ważne jest, aby powiedzieć wszystkim dzień dobry, więc zdają sobie sprawę, że to będzie dobry dzień. Jamie Lee Curtis mi to powiedział.”

„Piękno to łaska i pewność siebie. Nauczyłem się akceptować i doceniać to, co dała mi natura.”

„Cieszę się, że mogę grać role z ludźmi w moim wieku, ponieważ gdy zrobisz coś naprawdę dojrzałego, wówczas to piękne bo nie ma od tego odwrotu.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lindsay_Lohan
https://www.filmweb.pl/person/Lindsay+Lohan-115477/trivia
https://www.brainyquote.com/authors/lindsay_lohan

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Toglenn. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły