Kevin Spacey przyszedł na świat w amerykańskim South Orange, 26 lipca 1959 roku. Jest amerykańskim aktorem, reżyserem, producentem filmowym i komikiem. Dwukrotnie zdobywał Oscara.


Biografia i życiorys Kevina Spacey

Spacey rozpoczął karierę jako aktor teatralny w latach 80., uzyskując role drugorzędne w filmie jak i w telewizji. Zdobył natomiast uznanie krytyków w latach 90., czego kulminacją była jego pierwsza Nagroda Akademii dla najlepszego aktora drugoplanowego w thrillerze kryminalnym neo-noir „The Usual Suspects” („Podejrzani”) (1995), oraz Oscara dla najlepszego aktora za dramat „American Beauty” (1999).

Inne główne role Spacey’ego to choćby komediodramat „Swimming with Sharks” („Szkoła Buddy’ego”) (1994), thriller psychologiczny „Seven” („Siedem”) (1995), jak i neo-noirowy film kryminalny „LA Confidential” („Tajemnice Los Angeles”) (1997), dramat „Pay It Forward” („Podaj dalej”) (2000), science fiction – tajemniczy film „K-PAX” (2001), biograficzny musikal „Beyond the Sea” („Wielkie życie”) (2004), zagrał też superbohatera w „Superman Returns” („Superman: powrót”) (2006) oraz w filmie akcji „Baby Driver” (2017).

W teatrze na Broadwayu Spacey zdobył nagrodę Tony w 1991 roku za rolę w „Lost in Yonkers” („Zagubieni w Yonkers”). W 2017 r. Był przy tym gospodarzem wielu imprez, na których wręczono nagrody Tony. Był Spacey również dyrektorem artystycznym teatru Old Vic w Londynie od 2004 r., a to aż do jego ustąpienia w połowie 2015 r.. Od 2013 do 2017 roku zagrał Franka Underwooda w serialu politycznym „Netflix House of Cards”, który zdobył nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora i serialu telewizyjnego oraz dwie kolejne nagrody Screen Actors Guild (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych) za Wybitną Rolę Męską w Dramacie Serialowym.

W październiku 2017 roku aktor Anthony Rapp oskarżył Spacey’ego o dokonanie seksualnego zachowania w stosunku do niego, gdy Rapp miał 14 lat. Wielu innych mężczyzn zgłosiło się później, twierdząc, że Spacey napastował ich seksualnie. W grudniu 2018 r. Spacey został oskarżony o nieprzyzwoity atak w związku z oskarżeniem go przez wróżbitkę Heather Unruh, że seksualnie zaatakował jej 18-letniego syna.

W wyniku zarzutów Netflix wyciął rolę Spacey’ego, odkładając jego film „Gore” do szuflady i w efekcie usuwając aktora z ostatniego sezonu „House of Cards”. Rola Spacey’ego jako J. Paula Getty’ego w filmie Ridleya Scotta „All the Money in the World” („Wszystkie pieniądze świata”) (2017) została natomiast powtórzona z udziałem aktora Christophera Plummera. W następnym roku Spacey mimo wszystko pojawił się jednak w filmie „Billionaire Boys Club” („Klub miliarderów”) (2018).

Ciekawostki o Kevinie Spacey’m

  • Wystąpił w teledysku Dave’a Stewarta pt. „Jealousy” oraz Toma Odella z roku 2016, pt. „Here I Am”.
  • Został wyróżniony w zarówno w plebiscie z roku 1999, a dotyczącym największego aktora dekady wg magazynu „Empire”; jak również zdobył konkursowy status człowieka roku w teatrze – wg magazynu „GQ”.
  • W 2008 roku Spacey zajął świetne, bo 10. miejsce, na liście „100 najbardziej wpływowych ludzi w brytyjskiej kulturze” wg popularnego dziennika „Daily Telegraph”.
  • W 1997 roku założył razem z Daną Brunetti przedsiębiorstwo Trigger Street Productions, czyli firmę zajmującą się produkcją filmów.
  • Jego ojciec Thomas Fowler, jest pisarzem.
  • Wziął udział w pięciu dużych kampaniach reklamowych, w tym m.in. linii American Airlines – pt. „Finding the right seat”; jak i w reklamie aparatów fotograficznych „Olympus Pen”. Jeśli zaś chodzi o rynek polski, to wielu zapamiętało aktora z jego roli w spocie reklamującym Bank Zachodni WBK.
  • Spacey, jako człowiek o korzeniach brytyjskich, otrzymał w 2010 roku Order Imperium Brytyjskiego klasy CBE (Commander of the Order of the British Empire, czyli Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego) za zasługi w zakresie prac zaangażowanych w dramat. Natomiast w 2016 dostał z kolei Order Imperium Brytyjskiego klasy KBE (Knight Commander of the Order of the British Empire, czyli Rycerz Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego) za szersze już działania, bowiem „na rzecz teatru, sztuki i międzynarodowej kultury”.

Cytaty Kevina Spacey’ego

„Im mniej wiecie o mnie, tym łatwiej uwierzycie, że jestem tym, kogo gram w filmie.”

„Czasami to szaleni ludzie okazują się nie tak szaleni.”

„Trzeba zawsze być gotowym, zawsze być żywym i zawsze chcieć iść w nowym kierunku.”

„Prowadzę życie, którego chcę i chciałem jako dziecko. Bardzo się staram, aby go nie nadużywać ani z niego korzystać.”

„Opowiadanie historii pomaga nam zrozumieć się nawzajem, tłumaczyć problemy naszych czasów, a narzędzia teatralne i filmowe mogą być potężne w pomaganiu młodym ludziom w rozwijaniu umiejętności komunikacji / współpracy, nie mówiąc już o poprawie ich pewności siebie.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest FICOD. Foro Internacional de Contenidos Digitales. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kevin_Spacey
https://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Spacey
https://www.filmweb.pl/person/Kevin.Spacey/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Kevin_Spacey
https://www.awakenthegreatnesswithin.com/35-inspirational-kevin-spacey-quotes-on-success/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły