Piotr Gąsowski przyszedł na świat w Mielcu, 16 kwietnia 1964 roku. Jest polskim aktorem, artystą kabaretowym oraz prezenterem telewizyjnym i pisarzem.


Biografia i życiorys Piotra Gąsowskiego

Piotr Gąsowski kończył jedno z poznańskich liceów, aby następnie, w roku 1986 podjąć i ukończyć studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Działał artystycznie jako jeden z członków poznańskiej drużyny harcerskiej o nazwie „Łejery”. Jenak nie to liczy poczytuje się za jego debiuty, bowiem na profesjonalnej scenie teatralnej Piotr Gąsowski odnalazł się grą w spektaklu zatytułowanym „Happy End” w reżyserii słynnej Olgi Lipińskiej. Występował później w takich warszawskich teatrach jak np. Teatr Komedia (w latach 1986–2005), Teatr Nowy (w latach 1990–1993), Teatr Capitol (od roku 2009), a także w Teatrze Kamienica (w roku 2011) i w Teatrze 6. piętro (2012). Za pierwszoplanową rolę męską w spektaklu „Bożyszcz Kobiet” Barneya, wystawioną w Teatru Capitol, otrzymał w 2010 roku Nagrodę Główną na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia”.

Rok 1992 oznacza w biografii Gąsowskiego fakt zostania przez artystę laureatem pierwszej nagrody na wrocławskim 13. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (razem z Robertem Rozmusem).

Na wielkim ekranie Piotr Gąsowski zadebiutował rolą w filmie pod tytułem „Limuzyna Daimler Benz” Filipa Bajona. Zagrał również w „Złocie dezerterów” postać Goldmana–Silbermana (w roku 1998), czy też w filmie „Odlotowe wakacje” profesora Damrota (w roku 1999), wreszcie w „Panu Tadeuszu” Rejenta Bolestę (w roku 1999) czy w „Baśni o Pączkowej” dyrektora domu dziecka (e roku 2000). W kolejnych latach miał okazję wcielić się m.in. w Zupę, w filmie zatytułowanym „Stacja” (w roku 2001) i w postać prezydenta Tomasza Więcka w „Zmianie” (w roku 2009).

Ogólnopolską już popularność zapewniła Piotrowi Gąsowskiemu odegrana rola doktora Czesława Basena w takich serialach jak „Szpital na perypetiach” Krzysztofa Jaroszyńskiego, również w serialu „Daleko od noszy” i „Daleko od noszy 2”, za które to kreacje wraz z resztą obsady Gąsowski wielokrotnie odbierał nagrodę „Niebieski melonik” na gdańskim Festiwalu Humoru i Satyry. Zagrał również postać Ryśka Swobody, czyli w serialu stacji TVN pt. „Hela w opałach”, później postać Bogdana Kępki w serialu telewizji Polsat pt. „Ale się kręci” i postać Leszka w serialu TVP1 pod tytułem „Duch w dom”. Za swą grę aktorską w serialach „Daleko od noszy” oraz „Hela w opałach” nominowano go do Telekamer „TeleTygodnia” (w kategorii „aktor”).

Piotr Gąsowski jest również aktorem w zakresie dubbingu. Użyczył głosu takim bohaterom filmowym jak Stan Podolak w filmie „Kosmiczny mecz” czy też A’Tomkowi w popularnym filmie „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, czy wreszcie Kostce w „Wiedźmie chrzestnej”, przy czym dubbing Piotra Gąsowskiego to zaledwie namiastka jego umiejętności artystycznych, których było w tym zakresie znacznie więcej.

Od końca lat 90. Piotr Gąsowski pracuje również jako prezenter telewizyjny na całkiem szeroką skalę. Czy to „Taniec z gwiazdami”, czy też wybory Miss Polski, Piotr Gąsowski odnajdywał się znakomicie wszędzie tam, gdzie wymagano od niego właściwego podejścia do tematu i do samego siebie. W związku z tym w 2007 roku aktor zajął szóste miejsce w rankingu czołówki najlepszych showmanów sporządzonej na zlecenie firmy Pentagon-Research. W 2008 roku natomiast zajął dziewiąte miejsce w sporządzonym zestawieniu najpopularniejszych prezenterów programów telewizyjnych (wg badań TNS OBOP). W 2011 został również uznany trzecim – po pierwsze najbardziej znanym, po drugie – trzecim najbardziej dowcipnym, ale i piątym najsympatyczniejszym, piątym najbardziej inteligentnym oraz szóstym najbardziej przebojowym człowiekiem prowadzącym programy rozrywkowe wg badań ARC Rynek i Opinia. O skali jego popularności świadczy za pewne także jego nominacja do Wiktora Publiczności w roku 2010.

Piotr Gąsowski był związany z Hanną Śleszyńską, z którą ma syna Jakuba. Oprócz tego z tancerką Anną Głogowską, z którą brał udział w parze w „Tańcu z gwiazdami”, ma córkę Julię.

Ciekawostki o Piotrze Gąsowskim

  • Od 2003 jest Gąsowski członkiem kabaretu „Tercet czyli Kwartet”.
  • Był uczestnikiem drugiej edycji popularnego „Tańca z gwiazdami” w roku 2005.
  • Był zawodnikiem specjalnego odcinka teleturnieju TVN pt. „Milionerzy”, jak i quizu nadawanego przez TVP1 pt. „Euro ma dwa serca” (w roku 2012).
  • Piłka nożna jest jego pasją. Był na przykład kapitanem polskiej drużyny podczas meczu rozegranego z Austrią, a to w ramach imprezy „Polskie Dni 2006” w miejscowości Zell am See. Oprócz tego zagrał w spocie promocyjnym pod tytułowym hasłem „Kibicujemy naszym!” zrealizowanym na potrzeby Euro 2016.
  • 1 marca 2017, nakładem wydawnictwa Edipresse, ukazała się autobiograficzna książka autorstwa Piotra Gąsowskiego pt. „Co mi w życiu nie wyszło?”.
  • Wystąpił w kampanii reklamującej chrupki Star Foods oraz w reklamie platformy „Telewizja, którą pokochasz”. 

Cytaty Piotra Gąsowskiego

„Ludzie, którzy robią programy, zazwyczaj rzadko coś oglądają. Jeśli chodzi o mnie, są to najczęściej transmisje sportowe. Lubię Czas honoru. Oglądałem Taniec z gwiazdami, gdy prowadził go Hubert Urbański.”

„Nie, ale uważam, że artystą się bywa. Siebie nazwałbym człowiekiem wykonującym zawód aktora. Artystą byłem ze dwa razy w życiu. Kiedy udało mi się tak zagrać, że wydawało mi się, że już lepiej nie mogę. Chociaż patrząc z perspektywy czasu, można było (uśmiech). Wracając do pytania, czy rodzina przeszkadza człowiekowi uprawiającemu zawód artystyczny? Zależy jak dwoje ludzi wszystko poukłada. Szczęśliwie udało mi się spotkać kobietę, która ma tak bogate życie zawodowe, że nie ingeruje w moje.”

„Jak opowiedzieć swoje życie w ciągu dwóch godzin? Wrócę jeszcze do wolności. Rodzina nie jest zniewoleniem. Wszystko zależy od tego, na ile można sobie pozwolić na wolność wewnętrzną, nawet mając troje dzieci, psa i teściową.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Paweł Matyka. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_G%C4%85sowski
https://www.filmweb.pl/person/Piotr+G%C4%85sowski-5686/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Piotr_G%C4%85sowski
https://viva.pl/ludzie/wywiady-vivy/piotr-gasowski-o-milosci-rodzinie-i-pasji-ile-ma-lat-26835-r3/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły