Kevin Michael Costner (ur. 18 stycznia 1955) to amerykański aktor, reżyser, producent i muzyk. Jego wyróżnienia obejmują dwie nagrody Akademii, trzy Złote Globy, jedną nagrodę Primetime Emmy oraz dwie nagrody Screen Actors Guild Awards.


Biografia i życiorys Kevina Costnera

Kevin Costner urodził się 18 stycznia 1955 roku w Lynnwood, w Kalifornii.
Swą edukację ukończył odbierając dyplom ekonomisty California State University w Fullerton. Już podczas studiów brał lekcje gry aktorskiej. Po ukończeniu szkoły podjął etat w marketingu, ale wszystko zmieniło się pewnego dnia, kiedy spotkał w samolocie słynnego aktora – Richarda Burtona, który poradził mu, by na poważnie zajął się pracą w aktorstwie. W związku z tym Costner przeprowadził się następnie do Hollywood, gdzie na swoją pierwszą szansę czekał niemal 6 lat. Zagrał w filmie obyczajowym „Wielki chłód” z całkiem gwiazdorską obsadą. Zaangażowany został wkrótce w westernie „Silverado”. W pełni jednak Costner zadebiutował w 1982 roku w filmie „Rycerze Stacy”.

Reputację popularnego aktora i gwiazdy Hollywood zdobył sobie występem w politycznym thrillerze „Kryptonim: Nina” oraz w opowieści o grze baseballowej „Byki z Durham”, a także rolą w sentymentalnej fantazji pod tytułem „Pole marzeń”.

Jako z kolei reżyser zadebiutował popularnym westernem „Tańczący z wilkami”, który okazał się wielkim sukcesem nagrodzonym zawrotną ilością siedmiu Oscarów. Kolejne filmy z jego udziałem to produkcje takie jak „JFK”, następnie „Roobin Hood, książę złodziei”” czy wreszcie „Bodyguard”. Produkcje te przyciągały do kin bardzo liczną publiczność. Nadał on nowy wyraz legendarnej postaci szeryfa w „Wyatt Earp”, którego to filmu został współproducentem. Tymczasem w filmie „Wojna” z 1994 roku aktor zagrał weterana walk z Wietnamu, który próbuje zbudować lepsze życie dla siebie, jak i swojej żony i dzieci.

W 1995 roku nakręcił „Wodny świat” – film który miał być megahitem, lecz finansowo zwrócił się dopiero po kilkunastu latach i zebrał raczej negatywne recenzje.

Jego drugi film fabularny „The Postman” (1997) był kolejnym rozczarowaniem. Od tego czasu wystąpił w wielu filmach, w tym w „Message in a Bottle” (1999), „For Love of the Game” (1999), „Thirteen Days” (2000), „3000 Miles to Graceland” (2001), „Dragonfly” (2002), „Rumor Has It” (2005) , „The Guardian” (2006), „Mr. Brooks” (2007), „3 Days to Kill” (2014), „McFarland, USA” (2015), „Draft Day” (2014) i „Criminal” (2016). Niemniej jednak w ostatnich latach wystąpił w rolach drugoplanowych w takich filmach, jak „Upside of Anger” (2005), „Man of Steel” (2013), „Hidden Figures” (2016) i „Molly’s Game” (2017).

Ma dwie córki ze związku z Cindy Silvą, a od 25 września 2004 roku jest mężem projektantki mody Christine Baumgartner, z którą doczekał się dwóch synów.

Ciekawostki o Kevinie Costnerze

  • Sześciokrotnie Kevin Costner znalazł się w pierwszej dziesiątce „Giełdy Gwiazd” – czyli na liście najbardziej kasowych aktorów, a liście sporządzanej co roku przez Stowarzyszenie Amerykańskich Właścicieli Kin.
  • W 1978 roku Kevin Costner ukończył The California State University w Fullerton (Kalifornia, USA), gdzie był studentem na wydziale biznesu i marketingu.
  • Wystąpił w ośmiu kampaniach reklamowych różnych firm i branż.
  • W 2007 roku założył zespół muzyczny o nazwie „Kevin Costner & Modern West”.
  • W 2003 roku założył centrum „Tanaka” w Deadwood (Dakota Południowa, USA), w którym można zapoznać się z kulturą i zwyczajami dawnych Indian.
  • Był brany pod uwagę i rozważany odnośnie dziesiątek ról filmowych, z których to ofert w większości Costner rezygnował.

Cytaty Kevina Costnera

„Często grywałem w domu na pianinie. Żona zauważyła, że robię to z pasją. W końcu powiedziała, że jeśli lubię muzykować – powinienem zająć się tym bardziej serio. „Dlaczego nie pokażesz ludziom, co naprawdę lubisz robić? Przecież śpiewając, jesteś szczęśliwszy niż w swoich filmach!”.”

„Raczej nie. Całkiem nieźle radzę sobie sam.” (odpowiedź na pytanie, czy jako muzyk potrzebuje prywatnego ochroniarza)

„Zagrałem w kilku świetnych filmach, w końcu wszyscy będą pamiętać Bodyguard, Nietykalnych czy Robin Hooda, a że potem potoczyło się inaczej – no cóż, bywa. Osobiście niczego nie żałuję, byłem na szczycie, teraz na nim nie jestem. Ale moje życie było i jest wspaniałe.”

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Costner
https://www.filmweb.pl/person/Kevin.Costner/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Kevin_Costner
https://www.filmweb.pl/person/Kevin.Costner/biography

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły