Britney Spears przyszła na świat w McComb w USA, 2 grudnia 1981 roku. Jest amerykańską piosenkarką muzyki dance i pop, również jest tancerką – nazywaną „Księżniczką Pop”.


Biografia i życiorys Britney Spears

Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 r.) to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, tancerka i aktorka. Urodzona w McComb, Mississippi i wychowana w Kentwood w stanie Luizjana, występowała w produkcjach scenicznych i serialach telewizyjnych, a następnie podpisała kontrakt z Jive Records w 1997 roku. Pierwsze dwa albumy Spears: „Baby One More Time” (1999) i „Oops! .. I Did It Again” (2000), były światowymi sukcesami i uczyniły ją najlepiej sprzedającą się nastoletnią artystką wszech czasów. Spears, określana mianem „księżniczki popu”, uważana była za ikonę pop i przypisywano jej wpływ na odrodzenie pop nastolatków w późnych latach 90. i na początku XXI wieku.

Spears zaadoptowała bardziej dojrzałe i prowokacyjne tematy do swoich dwóch kolejnych albumów studyjnych, „Britney” (2001) i „In the Zone” (2003), a także zadebiutowała w filmie fabularnym w „Crossroads” (2002). Po serii nagłośnionych medialnych osobistych tarć z innymi i niekonsekwentnych zachowań publicznych, kariera Spears została przerwana przed wydaniem piątego albumu studyjnego „Blackout” (2007), który często jest określany jako jej najlepsza praca. Jej niekonsekwentne zachowanie i hospitalizacje doprowadziły Spears do zawieszenia jej aktywności. Wróciła na szczyt listy przebojów dzięki swojemu szóstemu i siódmemu albumowi studyjnemu, odpowiednio „Circus” (2008) i „Femme Fatale” (2011). W 2012 r. Forbes doniósł, że Spears była najwyżej opłacaną kobietą-muzykiem roku, z zarobkami 58 mln USD. Podczas promocji jej ósmego i dziewiątego albumu studyjnego, „Britney Jean” (2013) i „Glory” (2016), działalność Spears zbiegła się z jej działalnością w Las Vegas. W 2019 roku Spears ogłosiła jednak przerwę w karierze na czas nieokreślony z powodu – jak doniesiono – niestabilnego stanu zdrowia jej ojca.

Spears zdobyła w sumie sześć albumów numer jeden na liście Billboard 200, co czyni ją trzecią najlepszą artystką na liście. Pięć singli Spears osiągnęło pierwsze miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100: „… Baby One More Time”, „Womanizer”, „3”, „Hold It Against Me” i „S&M”. Inne single, „Oops! … I Did It Again” i „Toxic”, znalazły się na szczycie australijskich i kanadyjskich list przebojów. Z „3” w 2009 r. i „Hold It Against Me” w 2011 r. stała się drugą artystką po Mariah Carey w historii Hot 100, która zadebiutowała na pierwszym miejscu z dwoma lub więcej piosenkami. Spears zdobyła również i wiele innych nagród i wyróżnień, w tym jakże prestiżową nagrodę Grammy; do tego siedem rekordów Guinnessa. Zdobyła sześć nagród MTV Video Music Awards (w tym nagrodę Michael Jackson Video Vanguard Award); siedem nagród Billboard Music Awards (w tym Millennium Award inauguracyjną nagrodę Radio Disney Icon), a wszystko to zaowocowało gwiazdą na Hollywood Walk of Fame. Billboard umieścił ją na ósmym miejscu wśród największych artystów lat 2000.

Jest Jedną z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych na świecie, Spears bowiem sprzedała ponad 150 milionów płyt na całym świecie i ponad 70 milionów płyt w Stanach Zjednoczonych, w tym 36,9 milionów cyfrowych singli i 33,6 miliona albumów cyfrowych. W Stanach Zjednoczonych Spears jest czwartą najlepiej sprzedającą się kobietą-artystką z ery Nielsen SoundScan, a także najlepiej sprzedającą się kobietą-artystką z lat 2000.

W 2004 roku Spears wprowadziła na rynek markę perfum z Elizabeth Arden, Inc.; sprzedaż przekroczyła 1,5 mld USD od 2012 r. Spears była na szczycie listy najczęściej wyszukiwanych gwiazd siedmiokrotnie w ciągu ostatnich 12 lat, co stanowi rekord od czasu powstania Internetu.

Ciekawostki o Britney Spears

  • W latach 2011 – 2013 była zaręczona z Jasonem Trawick’iem.
  • Spears sprzedała dotąd ponad 150 milionów płyt na całym świecie.
  • Nie jest gwiazdą z przypadku, a to dlatego, że ukończyła Professional Performing Arts School (Nowy Jork, USA).
  • Wydała dotąd aż dziewięć albumów długogrających.
  • Była zaangażowana w zawrotną ilość piętnastu kampanii reklamowych różnych marek i branż.
  • Stworzono dla niej filmową rolę April w serialu zatytułowanym „Buffy: Postrach wampirów”, ale roli tej piosenkarka nie przyjęła. Ostatecznie angaż w jej miejsce otrzymała Shonda Farr.

Cytaty Britney Spears

„Jeżeli chodzi o miłość, to myślę, że każdy człowiek powinien iść przed siebie, zaryzykować to, że można być zranionym, ponieważ miłość to cudowne uczucie.”

„(…) przez niemal dwa lata nie chciałam wyjść z domu. Czułam się kompletnie wyobcowana i odseparowana od swoich fanów. To był dla mnie trudny czas. Czas próby. Jestem bardzo nieśmiałą osobą i nie bardzo nadaję się do pracy w tej branży. Nie radzę sobie z taki zainteresowaniem mediów. Podobnie działa na mnie presja. Mam tendencję do zamykania się w sobie. Jestem naprawdę nerwowa i cicha, o czym nie każdy wie.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest marcen27. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Britney_Spears
https://www.filmweb.pl/person/Britney.Spears/trivia
https://en.wikipedia.org/wiki/Britney_Spears
https://pl.wikiquote.org/wiki/Britney_Spears

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły