Demi Moore przyszła na świat w Roswell, w stanie Nowy Meksyk (USA), 11 listopada 1962 roku. Jest amerykańską aktorką, producentką, reżyserką filmową i telewizyjną, byłą modelką.


Biografia i życiorys Demi Moore

Demi Moore urodziła się w 1962 r. w Roswell w amerykańskim Nowym Meksyku. Jej ojciec Charles Harmon opuścił matkę Virginię King, zanim jeszcze Demi się urodziła. Jej ojczym Danny Guynes nie ułatwiał jej życia, ponieważ często zmieniając pracę sprawiał, że rodzina przeprowadzała się (dobre 40 razy). Rodzice pili, kłócili się i bili, dopóki Guynes nie popełnił samobójstwa. Demi tymczasem ukończyła szkołę w wieku 16 lat, aby następnie podjąć pracę jako pin-up-girl. W wieku 18 lat Demi wyszła za mąż za rockowego muzyka Freddy’ego Moore’a. Małżeństwo przetrwało cztery lata. W wieku 19 lat została regularną aktorką opery mydlanej pt. „Szpital miejski” (1963). Otrzymanie pierwszych pensji sprawiło, że zaczęła bawić się i wciągać kokainę. Trwało to z kolei ponad 3 lata, aż reżyser Joel Schumacher zagroził, że wyrzuci ją z wystawianej z kręconego filmu „Ognie świętego Elma” (1985), kiedy tylko pojawi się znów na haju. Po tygodniu otrzymawszy uprzednio leczenie narkotyk odstawiła i wróciła czysta … i, co w tym najważniejsze – pozostała czysta. Z determinacją i umiejętnością popisywała się na przykład wyczynami kaskaderskimi, również nagimi występami, w tym na okładce Vanity Fair (podczas ciąży, zdobywając tym samym sławę). Od ogromnego sukcesu komercyjnego „Uwierz w ducha” (1990) i kontrowersyjnych obrazów „Niemoralnej propozycji” (1993) oraz „W sieci” (1994), Demi była i pozostaje jedną z najbardziej poszukiwanych i najdroższych aktorek w Hollywood.

W kwietniu 2011 r. Demi Moore i małżonek Ashton Kutcher uruchomili swoją „Demi and Ashton Foundation”, czyli organizację pozarządową non-profit, której celem jest zwalczanie wykorzystywania seksualnego dzieci. Ich pierwsza kampania to „Prawdziwi mężczyźni nie kupują dziewczyn”. 23 kwietnia 2011 r. Demi i Ashton pojawili się razem na swoim pierwszym wywiadzie na antenie CNN’s Piers Morgan Tonight (2011), aby promować ich fundację i rozpocząć pracę na rzecz zakończenia seksualnego wykorzystywania dzieci. Strona internetowa fundacji umożliwia ludziom edukowanie się, okazywanie wsparcia i podejmowanie działań lub przekazywanie darowizn. Wiele prac obejmowało po prostu rozpoczęcie dyskusji, podniesienie świadomości społecznej i pilne dotrzymywanie kroku statutowi tej organizacji.

Ciekawostki o Demi Moore

  • Wystąpiła w kampanii reklamowej Coca-Coli (1988), następnie obuwia marki Keds oraz żywności Oscara Mayera (1990), natomiast z początkiem nowego millenium wystąpiła jako twarz kolekcji ubrań Ann Taylor (2011) oraz perfum „More” marki Oriflame (2012).
  • Jest uważana za pierwszą aktorkę, która otrzymała stawkę wynoszącą przynajmniej 10 milionów dolarów za jej udział w produkcji filmowej.
  • Demi Moore ubiegała się o rolę Trującego Bluszczu w popularnej ekranizacji pt. „Batman i Robin”, lecz ostatecznie rolę tę zagrała Uma Thurman.
  • Ubiegała się o przyznanie jej roli Maggie Carpenter w filmie zatytułowanym „Uciekająca panna młoda”, którą to ostatecznie zamiast niej otrzymała Julia Roberts.
  • Zagrała w teledyskach: „In all the right place” Lisy Stansfield (1993) oraz „Ugly” grupy Bon Jovi (1998).

Cytaty Demi Moore

„Gdy startowałam w zawodzie, byłam po prostu dziewczyną z ulicy, bez żadnych koneksji i dobrze ustawionych przyjaciół. Miałam niewiele do stracenia, a do zyskania – wszystko.”

„Kiedy dziś patrzę wstecz na swoje życie, myślę, że te najtrudniejsze momenty były darem od losu, szansą na to, by stać się kimś lepszym.”

„W tej chwili wolę być piękną kobietą w moim wieku niż próbować rozpaczliwie wyglądać na 30.”

„Mam relację miłosno-nienawistną z moim ciałem.”

„Chodzi o to, że większość ludzi boi się wyjść, ryzykować wykraczając poza ustaloną tożsamość.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest David Shankbone. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://www.filmweb.pl/person/Demi.Moore
https://www.imdb.com/name/nm0000193/bio
https://pl.wikipedia.org/wiki/Demi_Moore
https://pl.wikiquote.org/wiki/Demi_Moore
https://www.brainyquote.com/authors/demi_moore

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły