Keith Urban przyszedł na świat w nowozelandzkim Whangarei, 26 października 1967 roku. Jest australijskim piosenkarzem country, gitarzystą, zdobywcą dwóch nagród Grammy, którego sukcesy komercyjne dotyczą głównie Stanów Zjednoczonych.


Biografia i życiorys Keith Urban

Dorastał w Australii. Jego rodzice jako miłośnicy kultury amerykańskiej, zaszczepili w nim zwłaszcza zamiłowanie do muzyki country. W wieku juz swych sześciu lat opanował grę na gitarze, w wieku natomiast lat ośmiu dał swój pierwszy koncert.

Ale historia jego życia przyspieszyła poniekąd w 1991 roku, bowiem wtedy to właśnie Keith Urban wydał debiutancki album promowany czterema singlami w Australii, dzięki czemu już w następnym roku mógł przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych. Znalazł pracę jako gitarzysta sesyjny, zanim jeszcze założył zespół znany jako The Ranch, który nagrał jeden album studyjny na Capitol Nashville i nagrał dwa single na liście US Billboard Hot Country Songs.

Wciąż na umowie z Capitol, Urban zadebiutował w Ameryce w 1999 roku drugim albumem. Pokryta platyną w USA, wypromowała jego pierwszy numer jeden na liście Hot Country Songs, piosenką „But for the Grace of God”. „Somebody Like You”, czyli pierwszy singiel z drugiego albumu „Capitol Golden Road” (2002), został nazwany przez Billboard największym hitem kraju dekady 2000 roku. Czwarty natomiast singiel albumu, „You’ll Think of Me”, z udziałem jego siostrzeńca i australijskiego artysty Rory’ego Gilliatte, przyniósł mu pierwszą nagrodę Grammy. W 2004 roku ukazał się z kolei jego „Be Here”, jego trzeci amerykański album, który wyprodukował trzy kolejne single numer jeden i stał się jego najlepiej sprzedającym się albumem, zdobywając m.in. 4 × certyfikat Platinum. Album następny, czyli „Love, Pain & the Whole Crazy Thing” został wydany w 2006 roku, zawierając „Once in a Lifetime”, a także drugą piosenkę „Stupid Boy”. Pakiet największych przebojów zatytułowany „Greatest Hits: 18 Kids” wyszedł pod koniec 2007 roku. Płyty jego jak te pt. „Defying Gravity” i „Get Closer” zostały wydane odpowiednio 31 marca 2009 r. oraz 16 listopada 2010 r.. We wrześniu 2013 roku wydał album zatytułowany „Fuse”, który wypromował cztery kolejne numery na liście Country Airplay, z których dwa to duety – jeden z Mirandą Lambert, a drugi z Eric’iem Church’em. Nowy singiel, zatytułowany „John Cougar, John Deere, John 3:16”, został wydany w czerwcu 2015 r. jako singiel wprowadzający jego odbiorców do ósmego amerykańskiego albumu studyjnego „Ripcord”. Album później wyprodukował numer jeden na liście przebojów Country Airplay, mianowicie „Break on Me”, później „Wasted Time” i „Blue Ain’t Your Color”, przy czym ten ostatni stał się również najdłużej utrzymującym się numerem jeden na liście Hot Country Songs, spędzając tam dwanaście tygodni jako numer jeden. Jego dziesiąty album, „Graffiti U”, został wydany w 2018 r..

Keith Urban wydał w ten sposób w sumie dziewięć albumów studyjnych (z których jeden został wydany tylko w Australii), a także jeden album z The Ranch. Ma na koncie 37 singli na amerykańskiej liście Hot Country Songs, z których 18 trafiło do pierwszej pozycji, licząc duet z Bradem Paisleyem i singlem z 2008 r. „You Look Good in My Shirt”, który wcześniej nagrał na Golden Road. Sukcesy absolutne obejmują także jego trzeci nagrodzony Grammy singiel „Sweet Thing” z jego albumu „Defying Gravity”.

Urban znany jest również z roli trenera w australijskiej wersji konkursu wokalnego „The Voice” oraz jako sędzia w „American Idol”. Od 2006 roku jest żonaty z aktorką Nicole Kidman. W październiku 2013 roku Urban wprowadził swoją własną linię gitar i innych muzycznych akcesoriów.

Ciekawostki o Keith’cie Urbanie

  • Już w wieku sześciu lat Keith Urban zaczął grać sprawnie na gitarze, by w wieku lat ośmiu dać swój pierwszy koncert.
  • Mieszkając w Nashville, Urban stał się częstym amatorem zażywania kokainy. Po osiągnięciu, jak sam stwierdził później – osobistego upadku do swego najniższego poziomu w życiu, co miało miejsce w 1998 roku, artysta postanowił przestać używać narkotyku i zgłosił się do Cumberland Heights, czyli do ośrodka leczenia w Nashville.
  • Urban stwierdził po latach, że na jego grę na gitarze wpłynęli dwaj rockowi gracze, Mark Knopfler (Dire Straits) i Lindsey Buckingham (Fleetwood Mac)
  • Muzyka Urbana została jego trampoliną by sięgnąć po najwyższe laury amerykańskiego rynku muzycznego. Należy do niezwykle wąskiego grona artystów z Nowej Zelandii i Australii, którym udało się przebić do absolutnej czołówki, zwłaszcza, że wykonuje on ściśle amerykańską odmianę muzyki pop.
  • Jego utwory trafiły zwłaszcza w gusta płci pięknej, lądując m.in. na amerykańskim Top 20 hit „Female”.

Cytaty Keith’a Urbana

„…cóż, była cenna jak kwiat
stała się dzika, dzika, ale niewinna
doskonała modlitwa w desperackiej godzinie
była wszystkim co piękne i inne
głupi chłopcze, nie możesz tego ogrodzić
głupi chłopcze, to jak powstrzymanie wiatru…”

„Gdybym wiedział, co robię, robiłbym to teraz. Byłbym najlepszym przeklętym poetą, własnymi srebrnymi słowami z moich ust. Moje słowa mogą nie być magią, ale odrywają się od prawdy. Więc jeśli potrzebujesz kochanka i przyjaciela, kochanie, jestem tu właśnie po to.”

„Naprawdę wierzę, że Brad (artysta, z którym tworzył) jest z innej planety – nie wiem, gdzie, ale jest nieziemski. Jego zręczność, płynność i precyzja są niezwykłe – a poza tymi technikami golenia nie jest też złym gitarzystą. Dla porządku, Brad nigdy nie poprosił mnie o założenie zespołu, a szczerze mówiąc to boli!”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest paddynapper. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Keith_Urban
https://en.wikipedia.org/wiki/Keith_Urban
https://www.goodreads.com/author/quotes/845789.Keith_Urban
https://www.brainyquote.com/authors/keith_urban

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły