Katarzyna Medycejska przyszła na świat we Florencji, 13 kwietnia 1519 roku. Zmarła w Blois 5 stycznia 1589 roku. Była księżną z rodu włoskich Medyceuszy, żoną delfina, a następnie króla Francji z dynastii Walezjuszów, Henryka II.


Biografia i życiorys Katarzyny Medycejskiej

Była sierotą od swych najwcześniejszych lat. Jej matka bowiem zmarła w połogu, a ojciec zmarł na syfilis zaledwie trzy tygodnie później. Charakteryzowały ją wyłupiaste oczy. Kompensowała to swoimi zamiłowaniami do zabaw, balów, polowań, czy też wypraw konnych.

W wieku zaledwie 14 lat, a ściślej 28 października 1533, w Marsylii, Katarzynę wydano za mąż za Henryka de Valois, który był księciem Orleanu. Katarzyna Kochała go, lecz bez wzajemności z jego strony. Już w rok po ich ślubie rozpoczął się Henryka długi i ognisty romans z Dianą de Poitiers, wobec czego Katarzyna przez całe 25 lat żyła w cieniu tego romansu, a właściwie królewskiej metresy. Diana została wprawdzie kochanką, niezrównaną przyjaciółką i powiernicą Henryka, ale to Katarzyna przeszła do historii dzięki swej wyjątkowej osobowości.

Katarzynę po prostu na dworze lubiano, również za sprawą swojego teścia, którym był Franciszek I. Aby móc regularnie uczestniczyć z nim w polowaniu, Katarzyna wymyśliła nawet styl jazdy konnej – spopularyzowała jazdę w tzw. damskim siodle. Często jednakże cierpiała doznając afrontów w związku ze swoim niskim urodzeniem.

Henryk odziedziczył tytuł delfina w 1536 roku. Został natomiast królem Francji jako Henryk II w 1547. Po śmierci zaś swego męża w roku 1559, Katarzyna, jako regentka, wywierała decydujący wpływ na kształt polityki swych synów, czyli kolejnych królów Francji: najpierw Franciszka II, następnie Karola IX i wreszcie Henryka III Walezego. Jeszcze za życia Zygmunta Augusta Katarzyna dokładała starań o tron polski, by zasiadł na nim jej syn Henryk Walezy, szukając w ten sposób w Polsce dobrego sojusznika Francji do walki z Habsburgami.

Była gorliwą katoliczką, prowadziła zatem całkiem zaciekłe wojny z francuskimi kalwinami, których skupiali ówcześni Burboni, mianowicie potencjalni kandydaci do tronu francuskiego. Była inicjatorką słynnej nocy św. Bartłomieja (1572), kiedy to odbył się mord na przywódcach francuskich hugenotów, który to zostali ściągnięci podstępem do Paryża na ślub córki Katarzyny, czyli Małgorzaty de Valois, z Henrykiem Nawarskim. Zginęło wówczas ok. 3 tys. osób.

Katarzyna Medycejska była świetnym mecenasem kultury i sztuki, zwłaszcza architektury. Powszechnie znana była i pozostaje jako protektorka słynnego Nostradamusa, który miał pewnego dnia przewidzieć śmierć jej męża, oraz jej dzieci.

Ciekawostki o Katarzynie Medycejskiej

  • Jej matka umarła podczas gdy wydawała Katarzynę na świat, natomiast ojciec zmarł zaledwie trzy tygodnie później.
  • Jej wyłupiaste oczy bywały przedmiotem kpin, przechodząc tym samym do legendy.
  • Pochodziła ze świetnej włoskiej rodziny Medyceuszy, o czym świadczy fakt, iż dwóch jej stryjów było papieżami.
  • Katarzyna wyjątkowo cierpliwie i dzielnie znosiła regularne zdrady swego męża.
  • Aż trzech jej synów zasiadało na tronie Francji.

Cytaty Katarzyny Medycejskiej

„Nigdy jeszcze kobieta, która kocha swego męża, nie polubiła jego dziwki.”

„Jestem śmiertelnie chora i wkrótce umrę. Mam jednak przeczucie, że utracisz koronę, zanim jeszcze nastąpi mój koniec.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Medycejska
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Katarzyna_Medycejska
  • https://historia.org.pl/2016/06/03/krwawa-krolowa-11-faktow-o-katarzynie-medycejskiej/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 1 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły