Katarzyna Glinka przyszła na świat w Świdnicy, 19 kwietnia 1977 roku. Jest popularną polską aktorką filmową oraz prezenterką telewizyjną.


Biografia i życiorys Katarzyny Glinki

Dlaczego przedstawiamy tu Katarzynę Glinkę? A to z tej prostej przyczyny, że należy do postaci polskiego kina bardzo interesujących. Aktorka wciąż marzy o dalekich podróżach, bo za podróżowaniem przepada, latem chętnie korzysta z rowerowej rekreacji, a zimą z rekreacji narciarskich. Lubi filmy zarówno psychologiczne, jak i kostiumowe, oraz dzieła polskiego reżysera Jana Jakuba Kolskiego, ale i Pedro Almodovara. Natomiast jej ulubiona pozycja książkowa to „Alicja w Krainie Czarów”. W 2010 roku, co najważniejsze, Katarzyna Glinka uplasowała się na 51 miejscu w rankingu Forbes na 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu.

Katarzyna Glinka przyszła na świat w dolnośląskiej miejscowości Świdnica. Wychowywała się natomiast w Dzierżoniowie, gdzie ukończyła zarówno II Liceum Ogólnokształcące, jak i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Już jednak w liceum Glinka zaczęła interesować się grą aktorską. Do szkoły teatralnej wprawdzie dostała się, ale za drugim razem, przyjmując sobie za cel jak najlepszy aktorski warsztat. W 2001 roku ukończyła w ten sposób wydział aktorski łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Rok 2001 roku jest w znacznym stopniu jej przełomem, ponieważ to wówczas otrzymała wyróżnienie za swą grę w duecie aktorskim z Agatą Życzkowską, mianowicie w przedstawieniu dyplomowym zatytułowanym „Amadeusz” Petera Schaffera, w reż. Waldemara Zawodzińskiego, co miało miejsce na łódzkim XIX Festiwalu Szkół Teatralnych. Rok później nadarzyła się znakomita okazja i Katarzyna Glinka wcieliła się w tytułową bohaterkę jakże słynnej „Antygony” Sofoklesa, dzieła, które wtedy wystawione zostało przez Waldemara Matuszewskiego w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza. Od 2006 roku Glinka pracuje natomiast w Teatrze Polskim w Warszawie. Grała w sporej ilości popularnych seriali, takich jak niemal kultowy dla niektórych dziś „Klan”, następnie wystąpiła w serialu pt. „Samo życie”, czy też w „Szpitalu na perypetiach”, „Lokatorach”, oraz „Na dobre i na złe” i „Pierwsza miłość”. Znamienny jest też fakt, iż dostała również jedną z głównych ról w popularnym mini serialu pt. „Panienki” oraz zagrała też w jego kontynuacji pod tytułem „Zakręcone”. Wystąpiła również w pełnometrażowych filmach, takich jak „Francuski numer” oraz „Dlaczego nie”. Rzecz jasna od roku wypuszczenia tych produkcji minęła już przeszła dekada, co oznacza, że produkcji w których Glinka zagrała znacznie przybyło, że wystarczy wspomnieć ostatnie jej filmy, jak „Daleko od noszy. Reanimacja” czy też „Na układy nie ma rady”.

Ciekawostki o Katarzynie Glince

  • W 2001 roku Katarzyna Glinka ukończyła Łódzką Państwową Wyższą Szkołę Filmową,Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera.
  • Przez pewien czas Katarzyna Glinka była twarzą reklamową popularnej stacji komercyjnej Canal+. Jej miejsce zajęła później Natasza Urbańska.
  • Wystąpiła w dwóch dużych kampaniach reklamowych, takich jak kosmetyki do włosów marki Garnier (zostając twarzą tej firmy w Polsce) oraz wystąpiła też w kampanii reklamowej zabawek marki Barbie.
  • Wystąpiła w takich teledyskach jak ten Nata1lii Kukulskiej pod tytułem „Wierność jest nudna” oraz „Piję życie do dna” w wykonaniu Spinache (polskiego rapera i producenta muzycznego).
  • Brano aktorkę pod uwagę do roli postaci nazwiskiem Monika Miller, czyli pod kątem serialu „Julia”. Ostatecznie angaż ten przypadł w udziale Marcie Żmudzie Trzebiatowskiej.

Cytaty Katarzyny Glinki

„Największą przyjemność prezenty sprawiały mi w dzieciństwie, a dorastałam w czasach, gdy dzieci nie miały wszystkiego. Długo marzyłam o lalce Barbie. Czekałam na nią kilka lat. Gdy ją dostałam, radość była nieopisana. Dziś chyba jest inaczej, bo wszystko mamy na wyciągnięcie ręki.”

„Staram się planować, stawiać sobie cele, ale nie ma to nic wspólnego z końcem roku. Nie jestem jak Bridget Jones, nie postanawiam 31 grudnia, że będę się odchudzać, żeby 10 stycznia obżerać się ciastkami.”

„Trudno jest grać śmierć najbliższej osoby i wprowadzać się w stan totalnego smutku, bo trzeba te wszystkie emocje poczuć w sobie.”

„(…) gdy mężczyzna mówi „koniec”, to jest koniec. I nie ma co ratować, bo można się tylko ośmieszyć.”

„(…) kocham teatr i nie wyobrażam sobie bez niego aktorstwa. On mnie najwięcej uczy, daje najwięcej przyjemności… To są najpiękniejsze chwile w moim zawodzie.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Fryta 73. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Glinka
http://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=katarzyna+glinka
https://www.filmweb.pl/person/Katarzyna+Glinka-157418
https://www.filmweb.pl/person/Katarzyna+Glinka-157418/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Katarzyna_Glinka

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły