Barack Hussein Obama II przyszedł na świat w Honolulu, 4 sierpnia 1961 roku. Jest amerykańskim politykiem, 44. prezydentem USA. Był senatorem stanu Illinois (2005-2008) oraz dwukrotnym zwycięzcą wyborów na prezydenta USA (2008 i 2012).


Biografia i życiorys Baracka Obamy

Obama urodził się w Honolulu na Hawajach. Po ukończeniu Columbia University w 1983 roku pracował jako organizator społeczności w Chicago. W 1988 roku rozpoczął naukę w Harvard Law School, gdzie był pierwszym czarnym przewodniczącym Harvard Law Review. Po ukończeniu studiów został adwokatem zajmującym się prawami obywatelskimi i akademickimi, ucząc prawa konstytucyjnego w Szkole Prawa Uniwersytetu w Chicago w latach 1992–2004. Zasiadał ponadto w Senacie Illinois (w latach 1997–2004), po czym znalazł się w Senacie USA. Zwrócił na siebie uwagę w 2004 r., zostając autorem dobrze przyjętego przemówienia z okazji lipcowego Konwentu Demokratycznego i wyborów do Senatu. W 2008 roku został nominowany na prezydenta, czyli rok po rozpoczęciu kampanii i w efekcie zwycięskiej kampanii przeciwko Hillary Clinton. Został wybrany na prezydenta i zainaugurowany na tym stanowisku 20 stycznia 2009 r.. Dziewięć miesięcy później został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (w tymże 2009 roku).

Uznany za centrystycznego Nowego Demokratę, Obama podpisał wiele przełomowych ustaw w czasie swoich pierwszych dwóch lat urzędowania. Główne reformy, które zostały przyjęte, obejmują Ustawę o ochronie pacjenta i przystępnej cenie tych usług (często określaną jako „Obamacare”, zatem opatrzoną nazwą skróconą, bo w oryginale jako „Ustawa o opiece przystępnej cenowo”), ustawę o reformie i ochronie konsumentów Dodd – Frank Wall Street oraz Amerykańską ustawę o odzyskiwaniu i reinwestycji z 2009 r., oraz o ulgach podatkowych, reautoryzacji ubezpieczeń w związku z bezrobociem oraz ustawę o tworzeniu miejsc pracy z 2010 r.. Stanowiły te posunięcia w sumie bodziec gospodarczy w czasach wielkiej recesji. Po długiej debacie na temat limitu zadłużenia narodowego podpisał kontrolę budżetu i amerykańskie ustawy o ulgach podatkowych. W polityce zagranicznej zwiększył liczebność wojsk USA w Afganistanie, zmniejszył ilość broni nuklearnej dzięki nowemu traktatowi START USA-Rosja oraz zakończył zaangażowanie wojskowe w wojnie w Iraku. Nakazał zaangażowanie wojskowe w Libii w opozycji do działań Muammara Kadafiego; Kaddafi został zabity przez siły wspierane przez NATO. Nakazał także operacje wojskowe, które doprowadziły do ​​śmierci Osamy bin Ladena.

Po wygraniu reelekcji, Obama został zaprzysiężony na drugą kadencję w 2013 roku. W tym okresie promował integrację w ramach LGBT. Jego administracja złożyła zeznania, w których wezwała Sąd Najwyższy do skreślenia zakazów małżeństw osób tej samej płci jako niekonstytucyjnych; małżeństwa osób tej samej płci zostały w pełni zalegalizowane w 2015 r. po tym, jak Trybunał orzekł, że zakaz małżeństw osób tej samej płci jest niekonstytucyjny w Obergefell. Obama opowiadał się za kontrolą broni w odpowiedzi na strzelaninę w szkole podstawowej Sandy Hook, wskazując poparcie dla zakazu posiadania broni szturmowej i wydał szeroko zakrojone działania wykonawcze dotyczące zmian klimatycznych i imigracji. W polityce zagranicznej zarządził interwencję wojskową w Iraku w odpowiedzi na zyski ISIL po wycofaniu się z Iraku w 2011 r.. Kontynuował proces zakończenia amerykańskich operacji bojowych w Afganistanie w 2016 r., promował oprócz tego dyskusje, które doprowadziły do ​​porozumienia paryskiego w 2015 r.. W sprawie globalnych zmian klimatu zainicjował sankcje przeciwko Rosji po inwazji na Ukrainie i ponownie po rosyjskiej ingerencji w wybory w Stanach Zjednoczonych w 2016 r.. Co równie istotne, Obama wynegocjował następnie umowę nuklearną z Iranem i znormalizował stosunki USA z Kubą. Podczas jego kadencji amerykańska siła i reputacja za granicą znacznie się poprawiły.

Prezydencja Obamy była ogólnie uważana za przychylną, a oceny jego prezydentury wśród historyków, politologów i ogółu społeczeństwa umieszczają go w górnej grupie najefektywniejszych amerykańskich prezydentów. Obama opuścił urząd i przeszedł na emeryturę w styczniu 2017 r., a obecnie mieszka w Waszyngtonie. Sondaż Gallupa z grudnia 2018 r. uznał Obamę za najbardziej podziwianego człowieka w Ameryce podczas kolejnych jedenastu lat, chociaż Dwight D. Eisenhower został wybrany najbardziej podziwianym przez dwanaście kolejnych lat.

Ciekawostki o Baracku Obamie

 • Ukończył Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (w 1983 roku) z tytułem licencjata na kierunku politologia – ze specjalizacją stosunki międzynarodowe, ale nie był to koniec ścieżki jego kształcenia, ponieważ w
  1991 r. ukończył Uniwersytet Harvarda w Cambridge (Massachusetts, USA) z tytułem magistra prawa na prawniczym wydziale Harvard Law School.
 • Ma bardzo liczne rodzeństwo, mianowicie przyrodnią siostrę ze strony matki oraz dwie siostry i licznych, bo pięciu braci – ze strony ojca.
 • Na przestrzeni lat 1993- 2004 Barack Obama był wykładowcą prawa konstytucyjnego na katedrze University of Chicago Law School.
 • W 2005 r. Obama znalazł się wśród „10 ludzi, którzy mogą zmienić świat” wg magazynu New Statesman. Z kolei w 2009 roku zajął niezwykle wysokie 3. miejsce wśród „49 Najbardziej wpływowych ludzi na Świecie” wg portalu Askmen.com; natomiast już w 2010 roku był numerem jeden wśród
  „Najpotężniejszych ludzie świata” wg magazynu „Forbes”; w 2011 r. z kolei był drugi na liście zatytułowanej „Najpotężniejsi ludzie świata” wg tego też magazynu „Forbes”. Nie był to jednak koniec klasyfikacji, w których Obama prowadził. Oto w 2012 r. zajął on 1. miejsce w ramach rankingu pt. „Najpotężniejsi ludzie świata” wg magazynu „Forbes”, wynik identyczny tego pisma odniósł również w roku 2013, a w 2014 roku został w tej kolejności drugim.
 • W 2009 roku Barack Obama został Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
 • W 2009 roku został mianowany 44. prezydentem USA.
 • Jest autorem dwóch książek, a mianowicie „Odwaga nadziei” („The Audacity of Hope”) oraz „Odziedziczone marzenia” („Dreams From My Father”).

Cytaty Baracka Obamy

„Chciałbym opowiedzieć o tym, co moja administracja planuje osiągnąć w ciągu następnych 100 dni. W ciągu następnych 100 dni zaprojektujemy, zbudujemy i otworzymy bibliotekę poświęconą moim pierwszym stu dniom.”

„Żyjemy w trudnych czasach, więc bardzo łatwo jest nam popaść w zwątpienie. Świat aż wrze od konfliktów, a w polityce przybywa cyników. Trzeba zatem zdobyć się na pewną zuchwałość, by dojrzeć światełko nadziei w tunelu.”

„Wielu ludzi zapomina, że byłem jednym z pierwszych, którzy sprzeciwili się wojnie w Iraku jesienią 2002 roku i od tamtego czasu zawsze podtrzymywałem swoje stanowisko i wielokrotnie dawałem temu wyraz w Senacie. Nie zamierzam jednak pastwić się nad prezydentem Bushem, mimo że mamy bardzo różne zdanie na temat irackiej interwencji. Nie jestem z tych, którzy mówią, że jest on z natury zły. Myślę, że na swój sposób robi to, co uważa za najlepsze dla kraju. Uważam jednak, że się myli.”

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama
https://pl.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama
https://www.filmweb.pl/person/Barack+Obama-870312/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Barack_Obama

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły