Kamil Wiktor Stoch przyszedł na świat w Zakopanem 25 maja 1987. Jest wybitnym polskim skoczkiem narciarskim.


Biografia i życiorys Kamila Stocha

Kamil Stoch urodził się 25 maja 1987 w Zakopanem.

Kamil Stoch jest trzykrotnym indywidualnym mistrzem olimpijskim – dwa tytuły zdobył w roku 2014, jeden w 2018. Jest drużynowym brązowym medalistą olimpijskim z roku 2018, natomiast indywidualnym mistrzem świata z roku 2013. Kamil Stoch to ponadto człowiek, który w 2017 roku zdobył mistrzostwo świata drużynowe, poza tym dwukrotnie drużynowo zdobywał medal brązowy – w 2013 i roku 2015. W 2018 roku w związku z mistrzostwami świata na których brał udział, był indywidualnym srebrnym i drużynowym brązowym medalistą. Poza tym Kamil Stoch jest dwukrotnym drużynowym wicemistrzem świata juniorów w 2004 i roku 2005.

Kamil Stoch zdobył również dwukrotnie największe trofeum lotów narciarskich – Puchar Świata, popisał się bowiem znakomitymi skokami w sezonach: 2013/2014 i roku 2017/2018.

Kamil Stoch startował też rzecz jasna w Turnieju Czterech Skoczni, którego zwycięzcą był dwukrotnym. Zwyciężył też podczas Raw Air 2018, także w turnieju Willingen Five 2018 i Planica 7 2018.

Owocne było i Letnie Grant Prix – dwukrotnie Kamil Stoch został sklasyfikowany na drugim miejscu – w roku 2010 i roku 2010, na trzecim natomiast w 2016.

Kamil Stoch triumfował na Letnim Pucharze Kontynentalnym w roku 2010. Ale to czubek góry lodowej, ponieważ skoczek zdobył dwadzieścia siedem medali zimowych i letnich mistrzostw Polski, w tym, co najważniejsze – zdobył dziesięć złotych!

Kamil Stoch jest aktualnym rekordzistą Polski w długości skoku narciarskiego, który wynosi 251,5 metra, co uczynił w 2017 roku w Planicy.

To wszystko wzięte razem chyba wystarczy by poprzeć nominacje i zwycięstwo Przeglądu Sportowego, bowiem został według pisma najlepszym polskim sportowcem lat 2014 i 2017.

W sezonie 2017/2018 odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni podczas jednej edycji.

Ciekawostki o Kamilu Stochu

 • Po raz pierwszy na podium PŚ stanął 23 stycznia 2011, zwyciężył wtedy w rodzinnym Zakopanem.
 • W ramach Pucharu Świata Kamil Stoch zwyciężył w 31 konkursach i 57 razy stawał na podium.
 • Cechuje go, co ciekawe, bardzo wysoka estetyka przy ułożeniu ciała w trakcie lotu, jak i przy lądowaniu, za które często otrzymuje wysokie oceny sędziowskie, w tym najwyższe.
 • Kamil Stoch jest kawalerem Medalu Holmenkollen oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
 • Jako trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w dziejach zimowych igrzysk olimpijskich, a trzecim najbardziej utytułowanym Polakiem pod względem złotych medali na letnich i zimowych igrzyskach, bowiem ustępuje on jedynie Robertowi Korzeniowskiemu oraz Irenie Szewińskiej.

Cytaty Kamila Stocha

„Każdy skok to niewiadoma i nowe doświadczenie. W pewnym momencie traci się kontakt z ziemią i jest się zdanym na powietrze i wiatr. Panicznego strachu i myśli „boję się, nie dam rady” nie mam w ogóle. Im dalej skakałem, tym bardziej mnie to cieszyło. Im dłużej byłem w powietrzu, tym bardziej chciałem biec na górę skoczni i pofrunąć znowu. Mam to uczucie do dziś.”

„Wszyscy musimy się podnieść oraz pokazać, że jesteśmy silni i damy radę. Bo damy radę!”

„Na pewno to był najlepszy sezon w mojej karierze. Trzy zwycięstwa dały mi mnóstwo satysfakcji i radości. Każde zwycięstwo okupione jest wielką pracą. Jak długo będę dobrze skakał? Nie wiem.”

„Na konkurs włączam tryb bojowy.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
 • Treść
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamil_Stoch
  • https://www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie/kamil-stoch-jakos-musze-sie-bronic-wywiad/92lf2ck
  • https://www.se.pl/temat/kamil-stoch-wywiad,tg-ADsE-VbgG-xCpj/
  • https://sport.tvp.pl/38205943/adam-malysz-kamil-stoch-nie-mial-kiedy-stracic-formy

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły