Slash, czyli właściwie Saul Hudson, przyszedł n a świat w Londynie 23 lipca 1965 roku. Jest brytyjskim gitarzystą rockowym. Sławę, która stała się jego udziałem, zawdzięcza grze w grupie Guns’N’Roses, Velvet Revolver oraz współpracy chociażby z Michaelem Jacksonem.


Biografia i życiorys Slasha

Pierwszym utworem, który zagrał w sposób rockowy, był utwór Deep Purple zatytułowany „Smoke on the Water”. Gitarzysta przyznał się oprócz tego do inspiracji twórczością takich gigantów jak The Rolling Stones, Eric Clapton, Queen, Led Zeppelin czy tez Aerosmith. Z czasem, w miarę dorastania i dojrzewania grał na gitarze coraz więcej. Przyznał, że było to nawet 12 godzin dobowo. Był to też powód, dla którego opuszczał naukę zinstytucjonalizowaną. W efekcie obudził w wielu podziw dla jego poświęcenia, z drugiej jednak strony nie ukończył szkoły średniej poprzestając na dziesięciu ukończonych klasach. Dzięki temu mógł następnie zasilić skład nowo powstałej grupy Guns’N’Roses, co też przyniosło mu sukces przez duże, a nawet ogromne „S”. Został sławą o wymiarze światowym, koncertując z grupą i wydając albumy na całkowitym topie list przebojów. Tym nie mniej z czasem górę zaczynał brać alkohol i narkotyki, w tym te twarde jak kokaina i heroina. Odbijało się to niekiedy na jakości pożycia w grupie, natomiast Slash utrzymywał bardzo wysoki poziom.

Pamiętamy pewnie wszyscy takie numery rockowe jak choćby „November Rain” oraz „Welcome to the Jungle”, trudno bowiem przejść obok brzmienia jego gitary obojętnie. Nadszedł również i w końcu rok 1996, kiedy to Slash pożegnał się z macierzystą formacją. Już dwa lata wcześniej założył grupę Slash’s Snakepit, by następnie i rok później przeobrazić tenże band w inny, o nazwie Slash’s Blues Ball, wciąż jednak nie zapominając o Slash’s Snakepit, który powrócił do nagrywania w latach 1998-2001.

Tymczasem rok 2002 przyniósł mu założenie zespołu Velvet Revolver, razem z takimi jak Matt Sorum, Duff McKagan i Dave Kushner. Tego samego roku doczekał się 4. miejsca na liście 100 najlepszych gitarzystów czasopisma „Total Guitar”, ustępując trzem najwybitniejszym, czyli Jimiemu Hendrixowi, Jimmy’emu Page’owi oraz Ericowi Claptonowi.

W 2010 roku ukazał się album solowy Slasha zatytułowany po prostu „Slash”. Lecz już dwa lata wcześniej, bo w 2008 roku, po wielu wewnętrznych zmianach, Guns’N’Roses wydał wyczekiwany album „Chinese Democracy”.

W 2012 Slash został włączony do Rock and Roll Hall of Fame.

Ciekawostki o Slashu

 • „Slash” to pseudonim artystyczny, w rzeczywistości artysta nazywa się Saul Hudson. Autorem jego pseudonimu scenicznego był przyjaciel ojca muzyka. Wszystko za sprawą tego, że w trakcie pobytu w jego domu dzieciak wykazywał się nadpobudliwością jako „niespokojny duch”.
 • Slash posiada podwójne obywatelstwo brytyjskie i amerykańskie.
 • Artysta od małego mógł obcować z muzycznymi legendami – jego matka bowiem, Ola Hudson, szyła kostiumy sceniczne dla takich gwiazd jaką był chociażby John Lennon. Ojciec Slasha z kolei zaprojektował okładki do płyt takich jak Neil Young czy też David Bowie.
 • Rodzice Slasha rozstali się w połowie lat 70., a wówczas jego matka związała się z Davidem Bowiem.
 • Slash zaczynał swą przygodę z muzyką od… perkusji. Kiedy miał 5 lat zagrał na bębnach w szkolnym przedstawieniu.
 • Zaczął grać na gitarze w wieku 14 lat potrafiąc później ćwiczyć na niej do 12 godzin dziennie.

Cytaty Slasha

„Zaprzedałem duszę gitarze. Gdybym teraz przestał na niej grać, nie byłoby dla mnie miejsca na świecie.”

„W połowie lat ’80 wszystkie grupy chciały nagrywać przeboje. Nawet zespoły takie, jak Mötley Crüe. My chcieliśmy tylko skopać parę tyłków.”

„To, że udzielam teraz wywiadu, jest gestem wdzięczności wobec delfinów.”

„Staram się tyle nie palić, ale i tak palę dwie paczki dziennie.”

„Pewnego dnia wszyscy umrzemy na AIDS. To będzie prawdziwa rockandrollowa epidemia. Przecież my wszyscy pieprzymy te same panienki.”

„Pewnego dnia, podczas koncertu, wskoczyłem niechcący do 6-metrowej dziury!”

„Ostatnio kupiłem krokodyla. Na razie mieszka w garażu.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • © Glenn Francis, www.PacificProDigital.com
 • Treść
  • https://www.antyradio.pl/Muzyka/Rock-News/50-lat-temu-urodzil-sie-Slash-3639
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Slash
  • https://www.biography.com/people/slash-20853643
  • https://www.brainyquote.com/authors/slash

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły