Joseph Conrad, czyli wybitny artysta – pisarz, którego książki dotykały samych antypodów ludzkiej psychiki. Poruszał niezwykle istotne egzystencjalne kwestie związane chociażby z motywami, które powodują ludźmi i dokonywanymi wyborami.


Biografia i życiorys Josepha Conrada

Józef Teodor Konrad Korzeniowski przyszedł na świat w Berdyczowie 3 grudnia 1857 roku. Posiadał zatem polskie pochodzenie. Pseudonim artysty jest efektem zespolenia jego polskich imion. Przyszedł na świat ze związku Apolla Korzeniowskiego oraz Ewy Bobrowskiej, która zmarła, gdy Joseph Conrad miał siedem lat. Wówczas to wychowaniem młodego Józefa zajął się jego starszy brat, Tadeusz. Nie miał lekkiego dzieciństwa, raczej przeciwnie – dzieciństwo i trudy doświadczeń młodości odcisnęły piętno na psychice Conrada, co znalazło się na kartach jego późniejszej twórczości.

Rodzina przeniosła się do Krakowa dwa lata później, mianowicie wówczas, gdy z wygnania w Wołodydze wrócił jego ojciec, oskarżany przez władze rosyjskie o działalność wymierzoną przeciwko władzom rosyjskim. W Krakowie chodził zatem do gimnazjum. W trakcie jednak jego edukacji odszedł ojciec, co spowodowało, że zabrakło środków na kształcenie przyszłego wielkiego twórcy. Rok 1874 oznaczał wtedy dla niego poważną decyzję, a związaną z emigracją do Marsylii.

Tym nie mniej ciągle popadał w długi, mając z płynnością finansową zdecydowanie na bakier. Co istotne z punktu widzenia jego twórczości, Joseph Conrad próbował regulować finansowo swe rachunki trudniąc się marynarstwem. Mimo to, wyzwanie okazało się przekraczać jego starania. Stąd podupadł również na zdrowiu, próbując załatwić sprawy zasadnicze samobójstwem. Szczęśliwie nieudanym. Przeżył, i rozpoczął pracę w Anglii w marynarce handlowej. Po ośmiu latach pracy uzyskał stopień kapitana i wraz z nim obywatelstwo angielskie.

W 1894 roku podjął decyzję rezygnacji z pracy dotychczasowej na rzecz literackiej. Zamieszkał w okolicach Londynu oddając się jedynie twórczości. Po około dwudziestu latach działalności pisarskiej Conrad odzyskał wreszcie stabilność finansową. 24 marca 1896 ożenił się. Ze związku urodziło się dwóch synów. Zmarł w Bishopsbourne 3 sierpnia 1924 roku, mając w swym dorobku takie pozycje jak choćby „Lord Jim”, „Nostromo” czy słynne „Ocalenie”.

Ciekawostki o Josephie Conradzie

  • Publikując na obczyźnie używał pseudonimu „Joseph Conrad”, który utworzył z imion: Józef i Konrad.
  • Joseph Conrad łączył swą twórczością symbolizm z impresjonizmem, a romantyzm z pozytywizmem.
  • Służył na statku pływającym po rzece Kongo. W istocie cel służby nie był handlowy, lecz badawczy. W efekcie Korzeniowski dowiedział się o polityce represji jaką stosowali Europejczycy w Kongu.
  • Podczas pobytu w Afryce nabawił się malarii, co udało mu się wyleczyć w przeciwieństwie do wielu chorych zapadających na tą dolegliwość na Czarnym Lądzie.
  • Swe wszystkie długi uregulował niemal po dziesięcioleciach, poniekąd „na starość”, będąc już uznanym literatem.

Cytaty Josepha Conrada

„(…) logika naszego postępowania jest zawsze na łasce ciemnych i nieprzewidzianych popędów.”

„Żyjemy tak jak śnimy – samotnie.”

„Biada człowiekowi, którego serce nie nauczyło się za młodu ufać, kochać – i pokładać w życiu nadzieję!”

„Jedyne rzeczy, którymi możemy szafować bez rachuby, to ciosy zadawane nieprzyjacielowi i pocałunki kobiecie. Trochę walki, trochę miłości…”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Conrad
  • https://culture.pl/pl/tworca/jozef-teodor-konrad-korzeniowski-joseph-conrad
  • http://www.conradianum.polonistyka.uj.edu.pl/index016.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.2 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły