Tina Turner, właściwie Anna Mae Bullock, przyszła na świat w Nutbush 26 listopada 1939 roku. Jest piosenkarką rockową i soulową, autorką tekstów, choreografką, tancerką, aktorką i pisarką pochodzącą z USA, natomiast posiadającą jeszcze obywatelstwo Szwajcarii.


Biografia i życiorys Tiny Turner

Zaczynała w przemyśle muzycznym pod koniec lat 50. XX wieku. Była wtedy wokalistką rock’n’roll’ową, w zespole, który w roku 1969 supportował The Rolling Stones.

W 1983 roku odniosła ostatecznie wielki solowy sukces. Mogło to mieć miejsce, bowiem po opuszczeniu zespołu, ukazał się jej piąty solowy album „Privete Dancer”, który odniósł sukces ogólnoświatowy, osiągając zawrotną liczbę 20 milionów sprzedanych egzemplarzy. Szacuje się dziś, że dotąd nakład ze sprzedaży wszystkich wydawnictw Turner znajduje się na wysokości aż 180 milionów egzemplarzy, co uczyniło Tine Turner rockową artystką z największą liczbą sprzedanych longplay’ów oraz singli w dziejach, w związku z czym zyskała niepodważalne miano „Królowej Rock and Rolla”. Istnieją jednak źródła podające, że liczba jej sprzedanych płyt wynosi nawet przeszło 200 milionów sztuk.

Zwykło się już uważać, iż Tina Turner określiła mainstream lat osiemdziesiątych. Jest zatem jedną z najbardziej dochodowych wykonawców pod niemal każdym względem, łącznie z tym liczonym sprzedażą koncertów na świecie – czy też jednym z najpopularniejszych artystów w historii.

Tina Turner figuruje dzięki temu w Księdze Rekordów Guinessa, a to za sprawą nakładu jej płyt – najwyższego w historii.

Ciekawostki o Tinie Turner

 • Majątek Tiny Turner wyceniany jest na sumę 200 milionów dolarów.
 • Jest laureatem wielu nagród i nominacji, wystarczy pewnie wspomnieć o ośmiu zdobytych przez nią Nagrodach Grammy, jest zatem najczęściej nagradzaną osobą w historii fonografii.
 • Szacunkowa liczba płyt sprzedanych Tiny Turner wynosi nawet 200 milionów sztuk, lub więcej…
 • Tina Turner została uhonorowana miejscem w amerykańskim Rock and Roll Hall of Fame.
 • Tina Turner ma swą gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.
 • Zdobyła francuski Order Sztuki i Literatury.
 • Oprócz obywatelstwa Stanów Zjednoczonych, jest również obywatelką Szwajcarii.

Cytaty Tiny Turner

„Nigdy nie próbowałam udawać kogoś innego. Nie śpiewałam jazzu czy klasycznych piosenek. Cały czas śpiewałam rock and rolla, rhythm and bluesa i bluesa. Chciałam jedynie, podobnie jak wcześniej, gdy jeszcze byłam z Ikiem, aby moje koncerty były bardziej twórcze. Chciałam śpiewać ballady. Zawsze chciałam pokazać ludziom, że umiem śpiewać.”

„Bardzo podoba mi się głos Rihanny. Lubię Adele – jej muzyka jest bardzo blisko, jak dom mojej młodości. Lubię też styl Beyonce, jej elegancję.”

„Byłam niechcianym dzieckiem. Zelma (matka) miała zamiar odejść od męża, kiedy okazało się, że jest w ciąży. Ta bardzo młoda wówczas kobieta nie pragnęła kolejnego dziecka. Nawet jako dziewczynka widziałam, że mnie nie kocha. Gdy byłam mała, zastanawiałam się, dlaczego nie okazuje mi miłości, ale zawsze byłam samotnicą, a potem się uniezależniłam i już o to nie dbałam.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Philip Spittle
 • Treść
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tina_Turner
  • http://muzyka.wp.pl/aid,1947,title,Tina-Turner,artysta_biografia.html?ticaid=11bbcc
  • https://www.rmf.fm/muzyka/biografia,264,Tina,Turner.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły