Jennifer Aniston przyszła na świat w Los Angeles, 11 lutego 1969 roku. Jest amerykańską aktorką i producentką filmową, znaną głównie za sprawą produkcji komediowych, w których wystąpiła.


Biografia i życiorys Jennifer Aniston

Aniston urodziła się 11 lutego 1969 r. na przedmieściach Los Angeles, w Sherman Oaks, będąc córką urodzonego w Grecji aktora Johna Anistona i aktorki Nancy Dow. Jej prababka ze strony matki, Louise Grieco, pochodziła z Włoch. Korzenie matki obejmują narodowości takie jak angielską, irlandzką, szkocką i grecką. Aniston ma dwóch przyrodnich braci, Johna Melicka, jej starszego przyrodniego brata, i Alexa Anistona, jej młodszego przyrodniego brata ze strony ojca. Ojcem chrzestnym Aniston był aktor Telly Savalas, jeden z najlepszych przyjaciół jej ojca.

Jako dziecko przeprowadziła się do Nowego Jorku. Pomimo kariery telewizyjnej ojca zniechęciła się do oglądania telewizji, choć znalazła sposób na obejście tej niechęci. Kiedy miała sześć lat, zaczęła uczęszczać do szkoły Waldorf. Jej rodzice rozstali się, gdy miała dziewięć lat.

Po odkryciu swego aktorskiego zamiłowania w wieku 11 lat, w szkole Waldorf, Aniston zapisała się do liceum muzycznego i artystycznego Fiorello H. LaGuardia na Manhattanie, gdzie wstąpiła do szkolnego towarzystwa dramatycznego. Anthony Abeson był jej nauczycielem dramatu. Zagrała tam w „Znaku w Sidney Brustein’s Window” Lorraine Hansberry i „Trzech siostrach” Antona Czechowa.

Zaczęła pracować jako zawodowa aktorka w dość młodym wieku, debiutując rolą w filmie „Mac and Me” („Mac i ja”) z 1987 roku. Sukces Aniston przyszedł jednak wraz z latami 90. XX wieku, bowiem wówczas to Aniston została znaną postacią publiczną, w efekcie czego od 2018 r. aktorka stała się jedną z czołowych i najlepiej opłacanych aktorek w Hollywood.

Aniston zyskała sławę wcielając się w Rachel Green w telewizyjnym sitcomie „Friends” („Przyjaciele”) (1994–2004), za który otrzymała takie nagrody jak Nagrodę Emmy, prestiżowy Złoty Glob i nagrodę amerykańskiego Stowarzyszenia Aktorów Filmowych . Postać stała się niezwykle popularna, i zapamiętana również po emisji filmu, aby później zostać uznaną za jedną z największych postaci kobiecych w amerykańskiej telewizji. Od tamtej pory Aniston gra główną rolę w licznych komediach i komediach romantycznych. Jej sukcesy kasowe to „Bruce Almighty” („Bruce Wszechmogący”) (2003), „The Break-Up” („Sztuka zrywania”) (2006), „Marley & Me” („Marley i ja”) (2008), „Just Go with It” („Żona na niby”) (2011), Horrible Bosses („Szefowie wrogowie”) (2011) i „I’m the Millers” („Millerowie”) (2013), każdy z nich przyniósł ponad 200 milionów dolarów w światowych wpływach z kas. Do najbardziej cenionych przez nią ról należą dramaty „The Good Girl” („Życiowe rozterki”) (2002) i dramat „Cake” (2014).

Aniston była współzałożycielką firmy produkcyjnej Echo Films w 2008 roku. Jest rozwiedziona z aktorem Bradem Pitt’em, z którym była w związku przez pięć lat, jest w separacji z aktorem Justinem Therouxem, którego poślubiła w 2015 roku.

Ciekawostki o Jennifer Aniston

  • Ojcem chrzestnym Jennifer Aniston został znany aktor Telly Savalas.
  • W 2016 r. zajęła 1. miejsce w rankingu magazynu „People” pt. „Najpiękniejsza kobieta na świecie”.
  • Zagrała dotąd w aż dziewięciu dużych kampaniach reklamowych, w tym linii lotniczych Emirates oraz piwa Heineken.
  • Każdy odcinek serialu „Przyjaciele” trwa niewiele ponad 20 minut, natomiast jego produkcja to aż 20-godzinny dzień pracy.
  • Odrzuciła angaż w ramach roli kapitan Kate Hazeltine, czyli w filmie „Walentynki”. Rolę tę podjęła zamiast niej Julia Roberts.
  • Wystąpiła w teledyskach artystów takich jak The Rembrandts; Tom Petty & The Heartbreakers; jak również w video do utworu Melissy Etheridge pt. „I Want to Be in Love”.
  • W 2003 r. Aniston zajęła 1. miejsce w ramach rankingu Forbesa „Najbardziej wpływowe gwiazdy na świecie”.

Cytaty Jennifer Aniston

„Depresję pokonałam również dzięki ćwiczeniom (…). Nie ma nic lepszego niż naturalna serotonina, która uwalnia się w mózgu właśnie podczas wysiłku fizycznego.”

„Kiedy już odkryjesz, kim jesteś i co kochasz w sobie, myślę, że wszystko się układa.”

„Naprawdę staraj się podążać za tym, co chcesz robić i co twoje serce ci każe.”

„Im większa jest twoja zdolność do miłości, tym większa jest twoja zdolność odczuwania bólu.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Gordon Correll. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Aniston
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Aniston
https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/przyjaciele-20-ciekawostek-na-20-urodziny/wd73yqg
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jennifer_Aniston
https://www.goodreads.com/author/quotes/81983.Jennifer_Aniston

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.8 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły