Uma Thurman przyszła na świat w Bostonie, 29 kwietnia 1970 roku. Jest popularną amerykańską aktorką filmową i modelką.


Biografia i życiorys Umy Thurman

Uma Thurman, czyli amerykańska aktorka i modelka. Występowała w wielu filmach, od komedii romantycznych i dramatów po science fiction i filmy akcji. Po występach w okładkach brytyjskiego Vogue z grudnia 1985 r. I maja 1986 r. Thurman zagrała w „Dangerous Liaisons” („Niebezpieczne związki”) (1988). W swym aktorstwie wzrosła natomiast już do międzynarodowej rangi swoim występem w słynnym filmie Tarantina „Pulp Fiction” („Brukowa Opowieść”) (1994), za którą otrzymała nominację do Oscara, nagrody BAFTA i Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Często okrzyknięta muzą Quentina Tarantino spotkała się z reżyserem pewnie po to, by zagrać główną rolę w obu jego filmach pt. „Kill Bill” (2003–2004), co przyniosło jej dwie dodatkowe nominacje do Złotego Globu.

Założona jako czołowa hollywoodzka aktorka, jej inne godne uwagi filmy to „Henry & June” (1990), „The Truth About Cats & Dogs” („Jak pies z kotem”) (1996), „Batman i Robin” (1997), „Gattaca” (1997), „Les Misérables” („Nędznicy”) (1998), „The Producers” („Producenci”) (2005), „My Super Ex-Girlfriend” („Moja super eksdziewczyna”) (2006) oraz Larsa von Triera „Nymphomaniac” („Nimfomanka”) (2013) oraz „The House That Jack Built” („Dom, który zbudował Jack”) (2018). W 2011 r. Uma Thurman była członkinią jury konkursu głównego na 64. Festiwalu Filmowym w Cannes, a w 2017 r. została przewodniczącą jury 70. edycji „Un Certain Regard”. Thurman zadebiutowała na Broadwayu w „The Parisian Woman” („Paryżanka) (2017–2018).

Za rolę w filmie HBO „Hysterical Blindness” („Histeryczna ślepota”) (2002), wyprodukowanym dla HBO, Thurman zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie telewizyjnym, a za rolę w pięcioodcinkowym serialu NBC zatytułowanym „Smash” (2012) otrzymała nominację do nagrody Primetime Emmy dla najlepszej aktorki gościnnej w serialu dramatycznym. Thurman zagrała w miniserialu „The Slap” („Incydent”) (2015) i serii „Imposters” („Oszuści”) (2017–2018).

Ciekawostki o Umie Thurman

  • Jej imię „Uma” (sanskryt उमा) [11] dosłownie oznacza „splendor, światło” i jest również jednym z epitetów hinduskiej bogini Parvati, podczas gdy jej drugie imię „Karuna” (sanskryt करुणा) oznacza „współczucie” lub „empatia”. Wzięło się to z faktu, iż jej ojciec, Robert Alexander Farrar Thurman, jest profesorem indyjsko-tybetańskich studiów buddyjskich [13], naukowcem i pisarzem, który żył jako wyświęcony mnich buddyjski przez trzy lata. Jej matka natomiast, Nena von Schlebrügge, modelka, urodziła się w Mexico City, jednak rodziców o korzeniach niemieckich i skandynawskich. W związku z tym, Thurman otrzymał buddyjskie wychowanie i spędziła w sumie około dwóch lat w indyjskim mieście Almora.
  • Jeden z kuzynów Thurmana, to szwedzki piłkarz Max von Schlebrügge.
  • Jako dziecko doznała ataków dysmorfii ciała. Cierpiała zatem na zaburzenie psychiczne polegające na subiektywnym niedostatku estetyki własnego ciała pod postacią uczucia posiadania niewystarczającej masy mięśniowej.

Cytaty Umy Thurman

„Nie mam absolutnie nic przeciwko temu, by mężczyzna dał mi oparcie.”

„Kiedy spotykam mężczyznę, najpierw patrzę mu w oczy. Jeśli wyczuwam erotyzm w jego spojrzeniu, spuszczam wzrok, żeby podziwiać całą resztę.”

„Moja mama żartuje, że kiepska ze mnie matka, bo zazwyczaj jest tak, że rodzice są surowi dla swoich pociech, a dziadkowie je rozpuszczają. Tymczasem według niej ja już tak rozpieściłam swoje maluchy, że jej, jako babci, nie zostało już nic do roboty. Sama nie wiem. Być może na wiele im pozwalam, ale jakoś nie zauważyłam, żeby źle się zachowywały. Pewnie powinnam je uczyć, że przy stole siedzi się prosto i tak dalej, ale zawsze potrafią mnie rozbroić. Pewnie, jak tak dalej pójdzie, wychowam sobie dwa potwory…”

„Jeśli chodzi o muzyczny talent, to potrafię tańczyć. Jestem beznadziejna. Z drugiej strony, jak dotąd w żadnym filmie nikt nie musiał podkładać za mnie głosu, więc może nie jest jeszcze tak źle.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Siebbi. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uma_Thurman
https://en.wikipedia.org/wiki/Uma_Thurman
https://pl.wikiquote.org/wiki/Uma_Thurman
https://www.azquotes.com/author/14652-Uma_Thurman

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły